Rozwój dziecka - 2 lata
Dziecko dwuletnie potrafi już samodzielnie chodzić, artykułować kilkadziesiąt słów, wyrażać swoje potrzeby i samodzielnie jeść. Wykonuje czynności zabawowe, które imitują zachowania dorosłych i okazuje swoje uczucia. Pomimo iż kalendarz rozwoju dziecka zakłada nabycie pewnych umiejętności w wieku dwóch lat, nie powinnaś się martwić, jeśli twoja pociecha nie będzie potrafiła ich wykonać. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym rytmie.
1. Rozwój poznawczy i motoryczny dziecka 2-letniego
Kolejne etapy rozwoju dziecka od urodzenia zakładają opanowanie określonych czynności. Dziecko dwuletnie potrafi np. połączyć kilka najbardziej charakterystycznych elementów układanki, znając jego uprzedni wzór. Dwulatek, słysząc dźwięk dzwonka do drzwi, orientuje się, że to znak nadejścia gości. Rozwój dziecka w drugim roku życia zakłada także opanowanie pewnych umiejętności naśladowczych. W tym wieku twoja pociecha z pewnością będzie potrafiła przytulać i głaskać płaczącą lalkę, traktując ją podobnie do tego, jak robią to dorośli ze swoimi dziećmi.
ROZWÓJ DZIECKA
Zobacz także:
Każdy dwulatek powinien umieć już samodzielnie chodzić. Część z nich potrafi już biegać, choć robi to bez większej gracji, stosunkowo „niezdarnie”. W czasie chodzenia dziecko dwuletnie wciąż może się potykać, mogą przytrafiać mu się zderzenia z przeszkodą czy niewyhamowania na zakrętach. Część dwulatków będzie próbowało wspinać się na wyższe wzniesienia, ale ze względu na ich problemy z utrzymaniem równowagi, warto je przy tym asekurować.
Wiek dwóch lat to dobry moment, żeby twoje dziecko nauczyło się korzystać z nocnika. Początkowe próby treningu czystości mogą wiązać się z płaczem, krzykiem czy zdenerwowaniem dziecka. Nie jest bowiem łatwo oduczyć dziecko sikania w pieluchy, ale jeśli wykażesz się w tej kwestii wyrozumiałością, cierpliwością i rozsądkiem, wkrótce twój maluch zrozumie, że czas pozbyć się pieluchy definitywnie.
Postaraj się, by pierwszy nocnik dla dziecka wyglądał jak kolorowa zabawka - możesz wybrać model z melodyjką lub błyskającymi światełkami. Jeśli twój dwulatek nie chce od razu się wysikać, nie każ mu przesiadywać zbyt długo na nocniku, żeby ta czynność nie kojarzyła mu się z nieprzyjemnymi doznaniami. Pamiętaj, że zawsze na czas dłuższego wyjścia możesz zakładać swojemu dziecku pieluszkę, żebyście obydwoje mogli czuć się komfortowo. Dziecko dwuletnie nie zawsze umie precyzyjnie wyrażać swoje potrzeby, ale musisz je stopniowo do tego przyzwyczajać.
2. Rady dla rodziców dziecka 2-letniego
Każdego dwulatka czeka obowiązkowa wizyta u pediatry - lekarz wykona tzw. bilans dwulatka. W czasie badania lekarz będzie mógł ocenić, jak przebiega rozwój fizyczny i psychoruchowy twojej pociechy. Naniesie na siatkę centylową jego wzrost i wagę. Wizyta kontrolna dwuletniego dziecka u lekarza to także doskonała okazja do oceny wzroku, postawy ciała i uzębienia. Warto także porozmawiać o suplementacji witaminowej wspomagającej rozwój twojego dziecka.
Drugi rok życia dziecka stawia przed rodzicami nowe wymagania związane z tym etapem rozwoju. Rodzice muszą pamiętać o odpowiednim sposobie odżywania i organizowaniu dla dziecka nowych zajęć. Oto kilka porad, które mogą stać się przydatne na tym etapie rozwoju dziecka:
- dwulatek wciąż powinien pić mleko modyfikowane i soki przecierowe dla dzieci i niemowląt; rodzice nie powinni podawać dwulatkowi żadnych napojów gazowanych - szczególnie coli ani czarnej herbaty; posiłki, które spożywa dwuletnie dziecko, powinny być lekkostrawne i bogate w witaminy i składniki mineralne; rodzice powinni wyeliminować z diety chipsy, produkty z konserwantami, mocno przetworzone;
- staraj się jak najwięcej rozmawiać ze swoim dzieckiem, nie wahaj się używać słów, których twoje dziecko nie rozumie - dzięki temu będzie mogło poznawać coraz więcej wyrazów i nowych zwrotów; poza tym wykształci się w nim nawyk odpowiadania ci, a to pomoże mu sprawniej i chętniej porozumiewać się;
- cierpliwie odpowiadaj na pytania swojego dwulatka, tłumacz mu rzeczy, których nie rozumie, a które bardzo go interesują;
- zastanów się nad kupnem prostej gry planszowej, która mogłaby pozytywnie wpływać na rozwój intelektualny twojego dziecka;
- poeksperymentuj w zabawie ze swoim dwulatkiem, przesypujcie piasek z jednego kubeczka do drugiego, pobawcie się wodą albo masą solną, poukładajcie klocki;
- jak najczęściej wychodź z dzieckiem na spacer, niech ma szansę poznawać otoczenie wokół waszego domu, opowiadaj mu o tym, co widzicie, gdzie idziecie, co będziecie tam robili, zachęcaj go do gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu;
- często przytulaj swoje dziecko i doceniaj jego liczne starania opanowania nowych umiejętności;
- ucz swoje dziecko samodzielności, pokazuj dwulatkowi świat, pozwól mu na jego radosną eksplorację, ale naucz także, że mama wie, co jest dla niego bezpieczniejsze.
Dwuletnie dzieci lubią chadzać własnymi ścieżkami, uciekać w trakcie spacerów, płakać i krzyczeć, domagając się realizacji zachcianek, nie lubią dzielić się zabawkami - zwłaszcza wtedy, kiedy ktokolwiek je do tego zmusza, są wrażliwe na dźwięki, mają wyczulone zmysły smaku, dotyku i węchu. Dwa lata w życiu dziecka to etap najintensywniejszych doznań ze względu na możliwość samodzielnego poruszania się po otoczeniu.
Dwulatki zachowują się czasem tak, jakby chciały zachłannie wszystkiego doświadczyć od razu. Przy dwulatku, z pewnością żaden rodzic nie będzie się nudził, a może nawet zechce mu towarzyszyć w radosnej dziecięcej ekspresji i pobudzi własną kreatywność?
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.