Guz rozwija się w mózgu. Pojawia się wówczas nietypowy objaw
Jak rozpoznać guza mózg? Diagnostyka może być wyzwaniem, ponieważ objawy zależą od lokalizacji guza, jego wielkości i szybkości wzrostu. Istnieje wiele symptomów, które mogą wskazywać na obecność nowotworu w ośrodkowym układzie nerwowym. Oto sześć zaskakujących objawów.
1. Sześć objawów guza mózgu
1.1. Zwiększona drażliwość
Zauważalne zmiany w zachowaniu mogą być jednym z wczesnych sygnałów ostrzegawczych. Takich zmian doświadcza jedna trzecia pacjentów z guzem mózgu.
Osoby chore mogą zacząć wykazywać większą drażliwość, agresję, dezorientację, a także problemy z pamięcią. Mogą się również borykać z brakiem motywacji, depresyjnymi nastrojami, zanikiem zahamowań społecznych, lękiem, wahaniami nastrojów oraz problemami z planowaniem i rozpoznawaniem emocji. Dzieje się tak, gdy guz rośnie w płacie czołowym mózgu.
1.2. Niespodziewany wzrost
W niektórych przypadkach guzy mózgu mogą oddziaływać na przysadkę mózgową, produkującą hormony wzrostu. Z tego powodu rak mózgu może prowadzić do nagłego wzrostu - zwłaszcza u dzieci.
Może to być trudne do rozpoznania, szczególnie podczas okresu dojrzewania. Co więcej, guzy mogą powodować inne zmiany hormonalne, m.in. zaburzenia miesiączkowania, zwiększenie libido lub nieoczekiwane zmiany wagi.
1.3. Problemy z mimiką twarzy
Choroba może także prowadzić do uszkodzeń nerwów, co wpływa na zdolność pacjentów do wyrażania emocji na twarzy. Może wystąpić niemożność uśmiechnięcia się, zmarszczenia brwi albo ruchu twarzy podczas mówienia. Paraliż nerwowy może również spowodować osłabienie i opadanie jednej strony twarzy.
1.4. Głosy w głowie
Niektóre guzy mózgu mogą wywoływać objawy, które są bardziej typowe dla problemów ze zdrowiem psychicznym. Guzy w płacie skroniowym mogą powodować słyszenie głosów w głowie. Choroba w tym obszarze może również wpływać na krótkotrwałą utratę pamięci oraz trudności z mówieniem i słyszeniem.
1.5. Trudności z czytaniem
Guzy w śródmózgowiu mogą powodować problemy z czytaniem. Tego rodzaju guzy zakłócają komunikację między dwiema połówkami mózgu, a więc mogą powodować poważne trudności w wykonywaniu zadań umysłowych.
1.6. Częstsze oddawanie moczu
Guzy mózgu mogą również wpływać na układ dokrewny, co w niektórych przypadkach skutkuje częstszą potrzebą korzystania z toalety. Zdarza się również, że guzy rdzenia kręgowego mogą prowadzić do nietrzymania moczu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.