Jak spać przy zakrzepicy - o czym pamiętać?
Jak spać przy zakrzepicy? O czym pamiętać, a czego unikać, by zapobiec pojawieniu się tej groźnej choroby bądź jej powikłań? Codzienne działania odgrywają w tym kluczową rolę, nie mniejszą niż leki i suplementy diety. Co trzeba wiedzieć?
1. Jak spać przy zakrzepicy?
Jak spać przy zakrzepicy? Według specjalistów optymalne jest spanie z nogami lekko uniesionymi ku górze, ułożonymi nieco wyżej niż reszta ciała. To pozytywnie wpływa nie tylko na układ krążenia, ale i cały organizm.
Dzięki takiej pozycji nogi przestają być opuchnięte (uniesienie kończyny zmniejsza obrzęk kończyny), krew krąży sprawniej, co sprawia, że dopływa do serca i mózgu. Przy okazji rozluźniają się mięśnie i elementy anatomiczne kręgosłupa.
Jak spać przy zakrzepicy z uniesionymi nogami?
Aby spać przy zakrzepicy z nogami uniesionymi ku górze, należy zasypiać na plecach. Nie można leżeć z nogami w górze w pozycji na boku czy też na brzuchu. Aby ułożenie ciała było komfortowe, pod nogi można podłożyć koc lub poduszkę, także specjalistyczną (egzamin zdaje poduszka do spania z nogami w górze w kształcie wałka). Sprawdzi się także podkładanie 4-centymetrowych podkładek pod nogi łóżka.
2. Spanie z nogami w górze - wskazania
Spanie z nogami w górze jest wskazane nie tylko w zapaleniach i zakrzepicach żył kończyn dolnych czy leczeniu schorzeń układu żylnego. Sprawdza się także jako działanie profilaktyczne u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, są otyłe i mało aktywne oraz borykają się z:
- uczuciem ciężkości nóg,
- przeciążeniem nóg,
- skurczami mięśni,
- bólem i obrzękami nóg,
- żylakami,
- zimnymi stopami,
- chorobami kręgosłupa.
3. Co to zakrzepica żył?
Zakrzepica jest nazywana również żylną chorobą zakrzepowo-zatorową lub zakrzepowym zapaleniem żył głębokich. Jej istotą jest powstawanie zakrzepów krwi w żyłach głębokich. Problemy te występują najczęściej w obrębie naczyń kończyn dolnych, zdecydowanie rzadziej w kończynach górnych. Chorobie sprzyja spowolnienie przepływu krwi podczas ucisku ciała i długiego bezruchu.
Zakrzepica żylna może spowodować uszkodzenie zastawek żył głębokich. To sprawia, że krew ma tendencję do opadania i zalegania w najniższych części kończyny dolnej (powinna krążyć w żyłach i odpływać z nóg w kierunku serca).
Jak wygląda zakrzepica nóg? Pierwszym objawem zakrzepicy jest ból w łydce, który nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę. Towarzyszy mu obrzęk, zasinienie i ocieplenie kończyn.
Jeśli patologia ma charakter przewlekły, wzrasta ciśnienie w żyłach, co skutkuje ich poszerzeniem oraz powstania różnych niepokojących zmian. Pojawiają się obrzęki wokół kostek, następnie łydek. Na kolejnym etapie choroby powstają zmiany skórne, z owrzodzeniami żylnymi włącznie. Charakterystyczne jest, że zakrzepica dotyczy zazwyczaj jednej kończyny.
4. Leczenie zakrzepicy żył głębokich
Zakrzepica to choroba podstępna. Często rozwija się niepostrzeżenie, początkowo nie dając objawów. Niestety jeśli leczenie nie zostanie wdrożone w odpowiednim momencie, może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. To dlatego tak ważne jest, by reagować na wszelkie niepokojące sygnały.
Gdy choroba zostanie rozpoznana, ważne jest noszenie odpowiednio dobranych opatrunków uciskowych (by zapobiec zastojowi krwi w naczyniach). Można wykorzystać bandaż elastyczny lub pończochy uciskowe oraz rajstopy i podkolanówki uciskowe.
Dobrze pamiętać o normalizacja masy ciała. unikaniu bezruchu i długiego siedzenia w jednej pozycji, zrezygnowaniu z używek, przestrzeganiu zasad racjonalnej diety oraz optymalnym nawadnianiu organizmu.
Odpoczywając trzeba nie tylko wiedzieć, jak spać przy zakrzepicy (z nieznacznie uniesionymi kończynami), ale i pamiętać o opieraniu nóg na krześle czy pufie podczas siedzenia. Profilaktycznie i wspomagająco warto stosować kwasy omega-3 oraz preparaty zawierające diosminę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń, poprawia napięcie żył oraz ogranicza obrzęki.
W terapii zastosowanie znajdują leki przeciwzakrzepowe, które mają zapobiegać tworzeniu się zakrzepów w naczyniach i hamować powiększanie się już istniejących. Pacjentom, u których stwierdzono skrzeplinę w naczyniach, podaje się leki trombolityczne. To preparaty rozpuszczające zator. Bywa, że konieczne jest chirurgiczne usunięcie skrzepliny. Czasem do żyły głównej dolnej wszczepia się specjalne filtry.
Zakrzepica - leżeć czy chodzić?
Zarówno leczenie zakrzepicy żył, jak i zapobieganie rozwojowi choroby obejmuje wiele działań. Ważna jest aktywność fizyczna, zwłaszcza gimnastyka wzmacniająca mięśnie łydek. Zaleca się także umiarkowany wysiłek fizyczny: jazdę na rowerze, pływanie i intensywny marsz. Chodzenia pomaga przywrócić prawidłowy przepływ przez naczynia żylne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.