Przejdź na WP

Objawy czerniaka - odmiany, zmiany skórne, ryzyko zachorowania, profilaktyka

Czerniak to nic innego, jak mutacja komórek skóry, odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika skóry i włosów - melaniny. Objawy czerniaka mogą wystąpić zarówno na zdrowej skórze, jak i na pieprzykach, znamionach i innych zmianach skórnych. Nawet te, które mamy od urodzenia, mogą przekształcić się w czerniaka.

Zobacz film: "Czy możliwe są nawroty czerniaka?"

spis treści

1. Objawy czerniaka - odmiany

Najczęstszy rodzaj czerniaka to czerniak szerzący się powierzchownie (SSM - superficial spreading melanoma). Ten rodzaj czerniaka zmienia punktowo kolor skóry. Objawem tego czerniaka są nieregularne czarne lub brązowe plamy. Czerniak szerzący się może pojawić się w każdym miejscu na skórze, najczęściej w miejscu zmian, które już są na skórze. Jest on także niezależny od wieku chorego.

Czerniak wywodzący się z plam soczewicowatych (LLM - lentigo maligna melanoma) pojawia się zazwyczaj na skórze odkrytej u ludzi starszych. Nie jest wypukły, wyróżnia się tylko ciemniejszym, brązowawym kolorem.

Najbardziej niebezpieczna odmiana czerniaka to czerniak guzkowaty (NM - nodular melanoma). Czerniak objawia się czarnym, czerwonym lub bezbarwnym guzkiem na skórze. Jest to nowotwór złośliwy skóry.

Kontrolowanie znamion i pieprzyków pozwala na wczesne zauważenie objawów czerniaka
Kontrolowanie znamion i pieprzyków pozwala na wczesne zauważenie objawów czerniaka (Shutterstock)

Czerniak jest bardzo trudną do leczenia odmianą raka skóry. Częściej niż inne nowotwory skóry czerniak doprowadza do śmierci chorego, gdyż dość szybko następują przerzuty. Czerniak jest też często odporny na leczenie.

2. Objawy czerniaka - zmiany skórne

Główne objawy czerniaka to zmiany skórne: pieprzyki i znamiona. Jeśli zmienia się ich wygląd lub krwawią, należy skontaktować się z lekarzem.

Inne charakterystyczne objawy czerniaka to:

  1. Asymetria w wyglądzie pieprzyków i znamion.
  2. Brzegi zmian skórnych są nieregularne.
  3. Czerniak ma zazwyczaj niejednolity kolor.
  4. Wielkość plam na skórze zazwyczaj przekracza 6 mm

Te objawy czerniaka mogą być trudne do zauważenia, dlatego przyglądaj się dokładnie swojej skórze. Im wcześniej czerniak jest wykryty, tym większe są szanse na wyleczenie.

3. Objawy czerniaka - ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na czerniaka rośnie wraz z wiekiem. Ale zdarzają się przypadki zachorowań na czerniaka także ludzi młodych. Niektóre przyczyny powstawania czerniaka to:

Zwiększona podatność zachorowania na czerniaka dotyczy ludzi, którzy:

4. Objawy czerniaka - profilaktyka

ZOBACZ TAKŻE:

Jak i inne nowotwory, czerniak może zaatakować każdego. Nie ma jednej stuprocentowo pewnej recepty na nowotwory. Jednak możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka, stosując się do poniższych rad:

  1. Zawsze używaj kremu z filtrem. Nieważne, zima czy lato, promieniowanie ultrafioletowe dochodzi do nas ciągle. Nawet przez szybę samochodu.
  2. Nie wychodź na pełne słońce, szczególnie latem.
  3. Nie używaj samoopalaczy.
  4. Osłaniaj skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy