Trwa ładowanie...

Jakie leki przeciwbólowe stosować podczas COVID-19? Komu nie są zalecane? Eksperci wyjaśniają

Jakie leki przeciwbólowe stosować podczas COVID-19? Komu nie są zalecane? Eksperci wyjaśniają
Jakie leki przeciwbólowe stosować podczas COVID-19? Komu nie są zalecane? Eksperci wyjaśniają (East News)

Choć pandemia COVID-19 trwa już dwa lata, a infekcję SARS-CoV-2 przebyło w Polsce niemal pięć milionów ludzi, choroba wciąż potrafi zaskakiwać. Gdy pojawiają się pierwsze objawy infekcji, wiele ludzi zastanawia się, po jakie leki sięgnąć. Lepsze będą te oparte na ibuprofenie czy paracetamolu? Eksperci tłumaczą, co przyjmować w trakcie zakażenia i z jakich leków lepiej w tym czasie zrezygnować.

spis treści

1. Czym leczyć COVID-19 w domu?

Piąta fala wywołana wariantem Omikron jest rekordową pod względem zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wariant Omikron odpowiada za 59,7 proc. wszystkich przypadków zachorowań na COVID-19 w Polsce. Wśród najczęstszych objawów towarzyszących zakażeniu Omikronem wymienia się:

  • katar,
  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • kichanie,
  • ból gardła,
  • uporczywy kaszel,
  • chrypę.
Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

Choć większość infekcji przebiega łagodnie, lekarze podkreślają, że w niektórych przypadkach choroba może się rozwinąć z dnia na dzień, pozbawiając sił do tego stopnia, że wstanie z łóżka, okazuje się niemożliwe.

Choć podstawowym krokiem w takim przypadku jest izolacja oraz telefoniczny kontakt z lekarzem rodzinnym, warto zaopatrzyć się także w leki, które mogą złagodzić objawy chorobowe.

- Na pewno warto mieć w domu jakieś leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, np. paracetamol i ibuprofen, ewentualnie lek wykrztuśny i przeciwkaszlowy, bo jednak ból mięśni, ból stawów w tej chorobie zdarza się często. Leki przeciwgorączkowe stosujemy dopiero, jeżeli temperatura ciała przekracza 38 stopni – tłumaczy dr Joanna Jursa-Kulesza, kierownik Samodzielnej Pracowni Mikrobiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie.

Na wypadek infekcji warto mieć w zanadrzu także kwas acetylosalicylowy, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwzakrzepowe. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy to m.in. aspiryna i polopiryna.

(East News)

2. Lepsze leki oparte na ibuprofenie czy paracetamolu?

Czy jakieś leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są skuteczniejsze w walce z COVID-19?

- Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy sięgniemy po preparaty na bazie ibuprofenu czy paracetamolu. Na początku pandemii pojawiły się kontrowersje wokół ibuprofenu, który miał wpływać na komórki ACE2 (receptor ludzki, przez który wirus może wniknąć do komórki – przyp.red.). Jednak powstały badania, które dowodzą, że ibuprofen nie wpływa w negatywny sposób na rozwój COVID-19, w związku z tym możemy go przyjmować podczas zakażenia SARS-CoV-2 – tłumaczy dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.

Eksperci podkreślają jednak, że przed ich użyciem należy dokładnie przestudiować ulotkę, gdyż mogą wchodzić w reakcję z innymi lekami.

- Trzeba wybierać takie preparaty, na których składniki nie jesteśmy uczuleni. Dla przykładu, niektórzy z uwagi na nietolerancję nie powinni przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leki przeciwzapalne mogą wchodzić także w interakcje z innymi lekami. Osoby z niewydolnością nerek powinny unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Osoby po zawale mięśnia sercowego, z chorobą niedokrwienną serca powinny stosować NLPZ bardzo ostrożnie – dla tej grupy chorych bezpieczniejszy będzie naproksen. Osoby z chorobą wrzodową czy przewlekłą chorobą żołądka i dwunastnicy także nie powinny sięgać po niesteroidowe leki przeciwzapalne. Paracetamolu nie powinny przyjmować osoby z chorobami wątroby – wyjaśnia dr Fiałek.

3. Zbyt duża ilość leków przeciwbólowych może skończyć się tragicznie

Ekspert podkreśla, że przyjmowanie leków przeciwbólowych profilaktycznie lub w nadmiarze jest nierozsądne i może skończyć się tragicznie.

- Leków przeciwbólowych nie wolno przyjmować profilaktycznie, możemy je wziąć tylko wtedy, gdy pojawią się objawy, które należy zwalczać. W najgorszej sytuacji przedawkowanie leków może skończyć się śmiercią. Dochodzi do uszkodzenia kluczowych dla funkcjonowania organizmu narządów takich jak wątroba, nerki czy żołądek. Jeśli za długo będziemy przyjmować leki w zbyt dużych ilościach, możemy doprowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, co może skończyć się krwawieniem do przewodu pokarmowego – tłumaczy dr Fiałek.

- Innym schorzeniem wynikającym z przedawkowania leków jest niewydolność nerek, która może skończyć się dializami. Przedawkowanie paracetamolu może zaś doprowadzić do niewydolności wątroby, która może skończyć się przeszczepem (jeśli znajdzie się dawca), a jeśli nie dojdzie do przeszczepu, to choroba może doprowadzić do śmierci – tłumaczy lekarz.

4. Amantadyna odradzana przez lekarzy

Nie ma wątpliwości, że do odradzanych leków należy także niezwykle popularna w Polsce amantadyna.

- Leki, których powinniśmy unikać, to na pewno amantadyna czy kolchicyna. Na początku pandemii podejrzewano, że mogą być skuteczne w leczeniu COVID-19, jednak badania dowiodły coś zupełnie innego. Jeśli chodzi o leczenie COVID-19 w domu, to leczymy objawowo, nie dodajemy żadnego innego leku, który wydaje nam się, że będzie skuteczny, ponieważ usłyszeliśmy od kogoś, że jemu pomógł. Jeżeli mamy gorączkę, stosujemy lek przeciwgorączkowy, jeśli bóle - stosujemy lek przeciwbólowy, a jeśli mamy kaszel, to stosujemy leki hamujące kaszel. Nic poza tym - stwierdza dr Fiałek.

Dr Adam Hirschfeld, neurolog i członek zarządu Wielkopolsko-Lubuskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurologicznego przyznaje, że skutków ubocznych amantadyny jest wiele, z czego niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę.

- Do najczęstszych działań niepożądanych należą: spadki ciśnienia tętniczego, obrzęki kończyn, zawroty głowy czy zaparcia. Amantadyna w dawce terapeutycznej może wywołać u osoby zdrowej urojenia i omamy, zmiany zachowania, uczucie lęku, a w skrajnych przypadkach epizody psychotyczne. Innym objawem zgłaszanym przez pacjentów przyjmujących amantadynę jest bezsenność – wymienia neurolog.

- Oczywiście pozostają również rzadkie skutki uboczne stosowania amantadyny, takie jak złośliwy zespół neuroleptyczny, poważne zaburzenia rytmu serca czy ostatecznie śmiertelne przedawkowanie leku. U osób starszych nawet łagodne skutki uboczne, np. zawroty głowy czy spadki ciśnienia mogą prowadzić do upadków i złamań – wskazuje dr Hirschfeld.

Obecnie stosowanie amantadyny w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 nie jest zalecane przez żadne towarzystwo naukowe na świecie. Brakuje dowodów wskazujacych na jej skuteczność w leczeniu COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze