Przyczyny braku okresu

Kiedy kobieta zastanawia się, dlaczego jej okres się spóźnia albo nie ma żadnych jego objawów, to najczęstszą nasuwającą się odpowiedzią jest ciąża. Tymczasem okazuje się, że można podać kilkanaście innych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Polecane wideo:

1. Poznaj swoje ciało

Zanim zaczniesz panikować, weź kalendarz i wylicz, ile dni trwa twój cykl miesiączkowy. Jeżeli mieścisz się w granicach między 26 a 33 dniami, to wszystko jest w porządku. Pamiętaj też, że te wartości mogą się zmieniać, chociaż oczywiście idealnie jest, gdy miesiączka przychodzi regularnie tego samego dnia. Jeżeli jednak co miesiąc masz początek okresu w tym samym dniu, a tym razem go nie było, jest to nienormalna sytuacja. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

2. Ciąża

Warto wiedzieć, że już w 7–10 dni po zapłodnieniu możesz się o tym dowiedzieć, wykonując test ciążowy. Do wyboru masz testy paskowe, strumieniowe i płytkowe. Opierają się one na wykrywaniu w moczu hormonu HCG, który świadczy o zapłodnieniu. Należy pamiętać, że takie testy nie dają 100% gwarancji ciąży. Największą pewność mają, gdy test został wykonany po dacie, w której miała rozpocząć się miesiączka. Jeżeli pierwszy test wyszedł pozytywny, to należy wykonać drugi, a kiedy i on wskaże ten sam wynik, trzeba udać się do ginekologa, który wykona badanie ginekologiczne, USG lub zleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu HCG.

3. Zaburzenia hormonalne

Najczęściej przy braku miesiączki o podłożu hormonalnym mówi się o zespole policystycznych jajników (PCOS). Jest to coraz bardziej powszechne schorzenie ginekologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Najczęściej pojawia się zaburzenie miesiączkowania i zwiększone wydzielanie hormonów męskich, w tym testosteronu oraz insuliny. Szacuje się, że na PCOS cierpi już 12% młodych kobiet, a u 40% z nich jest on przyczyną bezpłodności.

4. Odchudzanie

W jaki sposób organizm ma prawidłowo funkcjonować, jeżeli nie zapewniasz mu odpowiedniej dawki witamin i składników odżywczych? Jeżeli więc regularnie i drastycznie się odchudzasz, to pamiętaj, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników pozwalających na prawidłowy rozwój układu rozrodczego.

Czytaj także:

5. Stres

Wiadomo, że stres towarzyszy nam na co dzień w pracy, szkole, a nawet w domu. Warto jednak pamiętać, że w czasie stresowych sytuacji organizm produkuje hormony, takie jak kortyzol czy adrenalina, które w skuteczny sposób hamują owulację.

6. Menopauza

Zazwyczaj klimakterium rozpoczyna się u kobiet pomiędzy 44 a 56 rokiem życia. Głównym objawem jest właśnie zanik miesiączki. To, co może cię zaniepokoić to także duszności, napady gorąca, nadmierna potliwość, wahania nastrojów.

7. Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych

Zazwyczaj po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej pojawia się u kobiet nieregularność cykli, a co za tym idzie, także zanik miesiączki. Tabletki antykoncepcyjne powodują, że długość cykli jest regulowana, a gospodarka hormonalna wyrównana. Nagłe odstawienie pigułek sprawia, że organizm musi na nowo przystosować się do zmian.

8. Długa podróż

Przesunięcie okresu zależy też od częstych i długich podróży, które wymagają zmian stref czasowych. Dzieje się tak, ponieważ miesiączka uzależniona jest od naszego zegara biologicznego, który rozregulowany może doprowadzić do zmian hormonalnych, a co za tym idzie, do zaburzeń miesiączkowania.

9. Zaburzenia w pracy tarczycy

Za nieprawidłowe wydzielanie hormonów odpowiada zarówno niedoczynność, jak i nadczynność, tarczycy. Przy nadczynności tarczycy produkuje ona zbyt dużo hormonu, natomiast przy niedoczynności – zbyt mało. Jednak obie te dolegliwości mogą spowodować problemy z miesiączkowaniem. Martwisz się, że masz problemy z tarczycą? Wykonaj badanie TSH.

10. Karmienie piersią

W czasie karmienia piersią wydziela się hormon zwany prolaktyną, odpowiadający za produkcję mleka. Zapobiega wydzielaniu hormonów rozrodczych, w związku z czym karmiące matki mogą nie mieć miesiączki nawet kilka miesięcy po porodzie. Jest to jednak problem naturalny, który znika po zaprzestaniu karmienia.

11. Intensywne uprawianie sportu

Osłabienie organizmu spowodowane intensywnym uprawianiem sportu może powodować też osłabienie pracy układu rozrodczego, w związku z czym cykl miesiączkowy może się wydłużyć.

Wszystkie te czynniki mogą skutkować zanikiem miesiączki. Jeżeli jednak po jakimś czasie okres wciąż nie przychodzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa. Brak miesiączki skutkuje brakiem owulacji, która z kolei uniemożliwia zajście w ciążę. Pamiętaj, że zanik okresu to sygnał od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego.

Polecane wideo:

Komentarze (28)
~Marta
~Marta

Witam, nie mam okresu 15 dzień, oprócz tego bardzo często oddaje mocz, mam wzdęty brzuch od dwóch dni, wydziela mi się biały śluz. Mam częstsze uczucie głodu. Test robiony ok 9 dni po planowanej miesiączce - wynik negatywny. Dwa miesiące temu brałam przez 3 dni antydepresanty ale od tego czasu juz miałam okres. Wizyta u lekarza dopiero za dwa tygodnie. Co to może oznaczać?

Odpowiedz
~Klaudus1998
~Klaudus1998

Witam. Mam prośbę. Pomocy. Jak to możliwe ze w tamtym miesiącu miałam okres a w tym nie. Zawsze dostawałam pod koniec 27-28 a dzisiaj mamy juz 30. Wspolzylam kilka miesięcy temu ale okres miałam. Przesowal mi się bardzo często ale był.. Możliwe żebym była w Ciąży?? Pomocy

Odpowiedz
~Problem
~Problem

Hej, mam 15 lat (nie skończone) okresu dostałam RAZ rok temu 19.01.2014r. tamten okres był normalny, trwał 5 dni, ból do przeżycia. Od tamtej pory nie pojawiają się żadne objawy nadejścia okresu. Codziennie mam upławy ale to tyle. Rodzice twierdzą,że mam raz w miesiącu humorki. Mama ma zamiar umówić mnie na wizytę do ginekologa , czego ja się bardzo boję. Była któraś z Was kiedyś w takiej sytuacji?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia miesiączkowania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zaburzenia miesiączkowania
Zaburzenia miesiączkowania

Rzadkie miesiączki

życie, ale nie to jest największym problemem. Zaburzenia miesiączkowania w części przypadków mogą oznaczać tylko pewne wahania hormonalne, ale w innych (...) zaburzeń miesiączkowania Jeśli...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki

lat miesiączkowania oraz tuż przed menopauzą, jednak zdarzają się w każdym wieku. W niektórych przypadkach obfite miesiączki są czymś niebezpiecznym dla zdrowia (...) , mogą także oznaczać zaburzenia hormonalne oraz...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt częste miesiączki

Zbyt częste miesiączki

miesiączkowania To, czy cykle menstruacyjne przebiegają u kobiety prawidłowo zależy nie tylko od działania podwzgórza, jajników i przysadki mózgowej, ale także od właściwej anatomii i funkcjonowania narządów rozrodczych. U młodych...

Zaburzenia miesiączkowania

Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki powinny zaniepokoić kobietę, tak samo jak zbyt częste czy zbyt obfite miesiączki. Fizjologicznie kobieta powinna utracić pewną ilość krwi podczas krwawienia miesiączkowego. Zbyt skąpe krwawienia mogą wynikać z takich schorzeń,...

Zaburzenia miesiączkowania

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche...

Wady wzroku

Przyczyny wad wzroku

nie wykazują aktywności. Przyczyny wad wzroku wynikają z nieprawidłowego kształtu gałki ocznej lub braku zdolności akomodacji soczewki. Najczęstsze wady wzroku to: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Żelazo we krwi

Niedobór żelaza u mężczyzn

Niedobór żelaza u mężczyzn

rodzajów anemii wynikają właśnie z braku tego pierwiastka w organizmie. Główne przyczyny niedoboru żelaza to: niewłaściwa dieta uboga w mięso (...) , choroby trzewnej. Dodatkowo, dieta uboga w fosforany i szczawiany...

#dziejesienazywo – Zdrowie

#dziejesienazywo: Uwaga - udar

Przyczyną udaru jest zwykle niedokrwienie tkanki mózgowej, dużo rzadziej wylew krwi z naczynia mózgowego. Udar związany jest z niezdrowym stylem (...) życia: piciem alkoholu i paleniem papierosów. Większe ryzyko występuje także przy...

Łysienie plackowate

Objawy łysienia plackowatego

mierze dotyka ludzi młodych. Postępujące łysienie plackowate powoduje utratę włosów oraz może być przyczyną problemów psychicznych, np. braku akceptacji (...) Objawy łysienia plackowatego Łysienie plackowate (alopecia...

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby