Brak okresu - przyczyny i zaburzenia cyklu

Kiedy kobieta zastanawia się, dlaczego jej okres się spóźnia albo nie ma żadnych jego objawów, to najczęstszą nasuwającą się odpowiedzią jest ciąża. Tymczasem okazuje się, że można podać kilkanaście innych przyczyn braku okresu.

Brak okresu - cykl miesiączkowy

Zanim zaczniesz panikować z powodu braku okresu, weź kalendarz i wylicz, ile dni trwa twój cykl miesiączkowy. Jeżeli mieścisz się w granicach między 26 a 33 dniami, to wszystko jest w porządku. Pamiętaj też, że te wartości mogą się zmieniać, chociaż oczywiście idealnie jest, gdy miesiączka przychodzi regularnie tego samego dnia. Jeżeli jednak co miesiąc masz początek okresu w tym samym dniu, a tym razem go nie było, jest to nienormalna sytuacja. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Brak okresu - ciąża

Warto wiedzieć, że już w 7–10 dni po zapłodnieniu możesz się o tym dowiedzieć, wykonując test ciążowy. Do wyboru masz testy paskowe, strumieniowe i płytkowe. Opierają się one na wykrywaniu w moczu hormonu HCG, który świadczy o zapłodnieniu. Należy pamiętać, że takie testy nie dają 100 proc. gwarancji ciąży. Największą pewność mają, gdy test został wykonany po dacie, w której miała rozpocząć się miesiączka. Jeżeli pierwszy test wyszedł pozytywny, to należy wykonać drugi, a kiedy i on wskaże ten sam wynik, trzeba udać się do ginekologa, który wykona badanie ginekologiczne, USG lub zleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu HCG.

Brak okresu - zaburzenia hormonalne

Najczęściej przy braku miesiączki o podłożu hormonalnym mówi się o zespole policystycznych jajników (PCOS). Jest to coraz bardziej powszechne schorzenie ginekologiczne u kobiet w wieku rozrodczym objawiające się brakiem okresu. Najczęściej pojawia się zaburzenie miesiączkowania i zwiększone wydzielanie hormonów męskich, w tym testosteronu oraz insuliny. Szacuje się, że na PCOS cierpi już 12 proc. młodych kobiet, a u 40 proc. z nich jest on przyczyną bezpłodności.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może spóźnić się z powodu stresu, choroby albo intensywnego...

Brak okresu - odchudzanie

W jaki sposób organizm ma prawidłowo funkcjonować, jeżeli nie zapewniasz mu odpowiedniej dawki witamin i składników odżywczych? Jeżeli więc regularnie i drastycznie się odchudzasz, to pamiętaj, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników pozwalających na prawidłowy rozwój układu rozrodczego. W innym wypadku odchudzanie może się skończyć brakiem okresu.

Brak okresu - stres

Wiadomo, że stres towarzyszy nam na co dzień w pracy, szkole, a nawet w domu. Warto jednak pamiętać, że w czasie stresowych sytuacji organizm produkuje hormony, takie jak kortyzol czy adrenalina, które w skuteczny sposób powodują brak okresu.

Brak okresu - menopauza

Zazwyczaj klimakterium rozpoczyna się u kobiet pomiędzy 44 a 56 rokiem życia. Głównym objawem jest właśnie brak okresu. To, co może cię zaniepokoić to także duszności, napady gorąca, nadmierna potliwość, wahania nastrojów.

Brak okresu - odstawienie pigułek antykoncepcyjnych

Zazwyczaj po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej pojawia się u kobiet nieregularność cykli, a co za tym idzie, także brak okresu. Tabletki antykoncepcyjne powodują, że długość cykli jest regulowana, a gospodarka hormonalna wyrównana. Nagłe odstawienie pigułek sprawia, że organizm musi na nowo przystosować się do zmian.

Brak okresu - długa podróż

Brak okresu wynika często też z częstych i długich podróży, które wymagają zmian stref czasowych. Dzieje się tak, ponieważ miesiączka uzależniona jest od naszego zegara biologicznego, który rozregulowany może doprowadzić do zmian hormonalnych, a co za tym idzie, do braku okresu.

Brak okresu - zaburzenia w pracy tarczycy

Za nieprawidłowe wydzielanie hormonów odpowiada zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Przy nadczynności tarczycy produkuje ona zbyt dużo hormonu, natomiast przy niedoczynności – zbyt mało. Jednak obie te dolegliwości mogą spowodować brak okresu. Martwisz się, że masz problemy z tarczycą? Wykonaj badanie TSH.

Brak okresu - karmienie piersią

W czasie karmienia piersią wydziela się hormon zwany prolaktyną, odpowiadający za produkcję mleka. Zapobiega wydzielaniu hormonów rozrodczych, w związku z czym u karmiącej matki brak okresu może trwać nawet kilka miesięcy po porodzie. Jest to jednak problem naturalny, który znika po zaprzestaniu karmienia.

Brak okresu - intensywne uprawianie sportu

Osłabienie organizmu spowodowane intensywnym uprawianiem sportu może powodować też osłabienie pracy układu rozrodczego, w związku z czym cykl miesiączkowy może się wydłużyć, co objawia się brakiem okresu.

Wszystkie te czynniki mogą skutkować brakiem okresu. Jeżeli jednak po jakimś czasie okres wciąż nie przychodzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa. Brak okresu skutkuje brakiem owulacji, która z kolei uniemożliwia zajście w ciążę. Pamiętaj, że brak okresu to sygnał od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego.

Komentarze (32)
~Kaasia
~Kaasia 6 miesięcy temu

Spóźnia mi sie okres 11 dni. Mam 18 lat ,wspoółżyłam w oiąty dzien okresu.. Test robiłam 6dni temu i negatywny . co moze mi dolegac? Nie boli mnie brzuch tylko częsciej oddaje mocz i zero objajow jak na okres, czasem plecy bola.. I to chyba wszystko, leci mi bialy sluz czasemmtaki grudkowaty a czasem wodnisty. Zaobserwowalam w pochwie w srodku taka jak by biala narośł

Odpowiedz
~Zmartwiona
~Zmartwiona ponad rok temu

Spóźnia mi się okres 2 tyg, zawsze miałam regularne miesiączki. W ciąży nie jestem ponieważ z nikim nie współżyłam ,zaczynam się martwić . Najgorsze że strasznie się boje iść do ginekologa tych badań itp, a mam 32 lata i będzie to moja pierwsza wizyta czuje że mnie nie ominie .Ale najpierw pójdę do lekarza pierwszego kontaktu bo u niego się lecze na cukrzycę i nadciśnienie ,a może w końcu dostane skierowanie na badania hormonalne o które się upominałam ,podejrzewam że coś z tarczyca mam .

Odpowiedz
~zdezorientowana27
~zdezorientowana27 ponad rok temu

Witam! Dzisiaj jest mój 67 dzień cyklu i miesiączki brak. Ostatnim razem uprawiałam seks ok 1-2 dni przed miesiączką, oczywiście z zabezpieczeniem (używamy prezerwatyw i nie pękła), Po seksie dostałam planowo okres. Kilka dni przed spodziewaną następną miesiączką byłam bardzo przeziębiona, 40-stopniowa gorączka utrzymywała mi się przez tydzień i miesiączka nie pojawiła się w przewidywanym terminie. Tydzień temu zaobserwowałam u siebie żelowaty, ciągnący się, bezzapachowy śluz i uczucie "mokrości". Bolą mnie sutki i czasem odczuwam lekki ból podbrzusza jak na okres. Dodam że w ciągu tego miesiąca, gdzie miesiączka już się nie pojawiła, w 1 dzień rozbolało mnie mocno podbrzusze, aż wymagało to wzięła tabletki przeciwbólowej. Teraz śluzu jest mało i raczej jest sucho, niewielkie plamienia jak przed okresem. Co to może oznaczać? Wizyte u ginekologa mam dopiero za 2tygodnie. Testu nie robiłam bo wątpie że może być to ciąża skoro się zabezpieczyliśmy a zresztą po seksie wystąpiła normalnie miesiączka.

Odpowiedz
~Marta
~Marta ponad rok temu

Witam, nie mam okresu 15 dzień, oprócz tego bardzo często oddaje mocz, mam wzdęty brzuch od dwóch dni, wydziela mi się biały śluz. Mam częstsze uczucie głodu. Test robiony ok 9 dni po planowanej miesiączce - wynik negatywny. Dwa miesiące temu brałam przez 3 dni antydepresanty ale od tego czasu juz miałam okres. Wizyta u lekarza dopiero za dwa tygodnie. Co to może oznaczać?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia miesiączkowania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia miesiączkowania
Zaburzenia miesiączkowania

Plamienie po okresie - przyczyny, leczenie

Układ hormonalny jest czuły na wszystkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Oczywiście zmiany, które mogą zaburzyć działanie tego układu

Zaburzenia miesiączkowania

Nieregularny okres - zaburzenia cyklu, przyczyny, leczenie

Nieregularny okres - zaburzenia cyklu,  przyczyny, leczenie

Nie każdy nieregularny okres musi sygnalizować zaburzenia hormonalne lub występowanie groźnej choroby w organizmie. Czasami na zakłócenia cyklu (...) , czy przebyta grypa. Nieregularny okres - zaburzenia cyklu Prawidłowy...

Zaburzenia miesiączkowania

Rzadkie miesiączki

życie, ale nie to jest największym problemem. Zaburzenia miesiączkowania w części przypadków mogą oznaczać tylko pewne wahania hormonalne, ale w innych (...) mieć regularny okres, może zacząć terapię hormonalną po konsultacji...

Zaburzenia miesiączkowania

Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki

doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zaburzenia miesiączkowania tego typu pojawiają się u pań, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne (...) Skąpe i nieregularne miesiączki u 19-latki - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Wszystkie...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt częste miesiączki

Zbyt częste miesiączki

i częste miesiączki u 39-latki - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Wszystkie odpowiedzi lekarzy Przyczyny zaburzeń miesiączkowania To, czy cykle menstruacyjne przebiegają u kobiety prawidłowo zależy nie tylko od działania...

Zaburzenia miesiączkowania

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki

lat miesiączkowania oraz tuż przed menopauzą, jednak zdarzają się w każdym wieku. W niektórych przypadkach obfite miesiączki są czymś niebezpiecznym dla zdrowia (...) , mogą także oznaczać zaburzenia hormonalne oraz...

Przyczyny impotencji

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO)

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO) Odtwórz wideo

Przyczyny impotencji mogą mieć podłoże psychogenne i organiczne. Zaburzenia o podłożu psychogennym stanowią uwarunkowania społeczno-kulturowe (...) wskazane jest uczestnictwo w psychoterapii. Ponadto, wystąpienie impotencji...