Przyczyny braku okresu

Kiedy kobieta zastanawia się, dlaczego jej okres się spóźnia albo nie ma żadnych jego objawów, to najczęstszą nasuwającą się odpowiedzią jest ciąża. Tymczasem okazuje się, że można podać kilkanaście innych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Poznaj swoje ciało

Zanim zaczniesz panikować, weź kalendarz i wylicz, ile dni trwa twój cykl miesiączkowy. Jeżeli mieścisz się w granicach między 26 a 33 dniami, to wszystko jest w porządku. Pamiętaj też, że te wartości mogą się zmieniać, chociaż oczywiście idealnie jest, gdy miesiączka przychodzi regularnie tego samego dnia. Jeżeli jednak co miesiąc masz początek okresu w tym samym dniu, a tym razem go nie było, jest to nienormalna sytuacja. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Polecane wideo:

Ciąża

Warto wiedzieć, że już w 7–10 dni po zapłodnieniu możesz się o tym dowiedzieć, wykonując test ciążowy. Do wyboru masz testy paskowe, strumieniowe i płytkowe. Opierają się one na wykrywaniu w moczu hormonu HCG, który świadczy o zapłodnieniu. Należy pamiętać, że takie testy nie dają 100% gwarancji ciąży. Największą pewność mają, gdy test został wykonany po dacie, w której miała rozpocząć się miesiączka. Jeżeli pierwszy test wyszedł pozytywny, to należy wykonać drugi, a kiedy i on wskaże ten sam wynik, trzeba udać się do ginekologa, który wykona badanie ginekologiczne, USG lub zleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu HCG.

Zaburzenia hormonalne

Najczęściej przy braku miesiączki o podłożu hormonalnym mówi się o zespole policystycznych jajników (PCOS). Jest to coraz bardziej powszechne schorzenie ginekologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Najczęściej pojawia się zaburzenie miesiączkowania i zwiększone wydzielanie hormonów męskich, w tym testosteronu oraz insuliny. Szacuje się, że na PCOS cierpi już 12% młodych kobiet, a u 40% z nich jest on przyczyną bezpłodności.

Odchudzanie

W jaki sposób organizm ma prawidłowo funkcjonować, jeżeli nie zapewniasz mu odpowiedniej dawki witamin i składników odżywczych? Jeżeli więc regularnie i drastycznie się odchudzasz, to pamiętaj, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników pozwalających na prawidłowy rozwój układu rozrodczego.

Stres

Wiadomo, że stres towarzyszy nam na co dzień w pracy, szkole, a nawet w domu. Warto jednak pamiętać, że w czasie stresowych sytuacji organizm produkuje hormony, takie jak kortyzol czy adrenalina, które w skuteczny sposób hamują owulację.

Menopauza

Zazwyczaj klimakterium rozpoczyna się u kobiet pomiędzy 44 a 56 rokiem życia. Głównym objawem jest właśnie zanik miesiączki. To, co może cię zaniepokoić to także duszności, napady gorąca, nadmierna potliwość, wahania nastrojów.

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych

Zazwyczaj po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej pojawia się u kobiet nieregularność cykli, a co za tym idzie, także zanik miesiączki. Tabletki antykoncepcyjne powodują, że długość cykli jest regulowana, a gospodarka hormonalna wyrównana. Nagłe odstawienie pigułek sprawia, że organizm musi na nowo przystosować się do zmian.

Długa podróż

Przesunięcie okresu zależy też od częstych i długich podróży, które wymagają zmian stref czasowych. Dzieje się tak, ponieważ miesiączka uzależniona jest od naszego zegara biologicznego, który rozregulowany może doprowadzić do zmian hormonalnych, a co za tym idzie, do zaburzeń miesiączkowania.

Zaburzenia w pracy tarczycy

Za nieprawidłowe wydzielanie hormonów odpowiada zarówno niedoczynność, jak i nadczynność, tarczycy. Przy nadczynności tarczycy produkuje ona zbyt dużo hormonu, natomiast przy niedoczynności – zbyt mało. Jednak obie te dolegliwości mogą spowodować problemy z miesiączkowaniem. Martwisz się, że masz problemy z tarczycą? Wykonaj badanie TSH.

Karmienie piersią

W czasie karmienia piersią wydziela się hormon zwany prolaktyną, odpowiadający za produkcję mleka. Zapobiega wydzielaniu hormonów rozrodczych, w związku z czym karmiące matki mogą nie mieć miesiączki nawet kilka miesięcy po porodzie. Jest to jednak problem naturalny, który znika po zaprzestaniu karmienia.

Intensywne uprawianie sportu

Osłabienie organizmu spowodowane intensywnym uprawianiem sportu może powodować też osłabienie pracy układu rozrodczego, w związku z czym cykl miesiączkowy może się wydłużyć.

Wszystkie te czynniki mogą skutkować zanikiem miesiączki. Jeżeli jednak po jakimś czasie okres wciąż nie przychodzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa. Brak miesiączki skutkuje brakiem owulacji, która z kolei uniemożliwia zajście w ciążę. Pamiętaj, że zanik okresu to sygnał od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego.

Komentarze (31)
~Zmartwiona
~Zmartwiona 4 miesiące temu

Spóźnia mi się okres 2 tyg, zawsze miałam regularne miesiączki. W ciąży nie jestem ponieważ z nikim nie współżyłam ,zaczynam się martwić . Najgorsze że strasznie się boje iść do ginekologa tych badań itp, a mam 32 lata i będzie to moja pierwsza wizyta czuje że mnie nie ominie .Ale najpierw pójdę do lekarza pierwszego kontaktu bo u niego się lecze na cukrzycę i nadciśnienie ,a może w końcu dostane skierowanie na badania hormonalne o które się upominałam ,podejrzewam że coś z tarczyca mam .

Odpowiedz
~zdezorientowana27
~zdezorientowana27 9 miesięcy temu

Witam! Dzisiaj jest mój 67 dzień cyklu i miesiączki brak. Ostatnim razem uprawiałam seks ok 1-2 dni przed miesiączką, oczywiście z zabezpieczeniem (używamy prezerwatyw i nie pękła), Po seksie dostałam planowo okres. Kilka dni przed spodziewaną następną miesiączką byłam bardzo przeziębiona, 40-stopniowa gorączka utrzymywała mi się przez tydzień i miesiączka nie pojawiła się w przewidywanym terminie. Tydzień temu zaobserwowałam u siebie żelowaty, ciągnący się, bezzapachowy śluz i uczucie "mokrości". Bolą mnie sutki i czasem odczuwam lekki ból podbrzusza jak na okres. Dodam że w ciągu tego miesiąca, gdzie miesiączka już się nie pojawiła, w 1 dzień rozbolało mnie mocno podbrzusze, aż wymagało to wzięła tabletki przeciwbólowej. Teraz śluzu jest mało i raczej jest sucho, niewielkie plamienia jak przed okresem. Co to może oznaczać? Wizyte u ginekologa mam dopiero za 2tygodnie. Testu nie robiłam bo wątpie że może być to ciąża skoro się zabezpieczyliśmy a zresztą po seksie wystąpiła normalnie miesiączka.

Odpowiedz
~Marta
~Marta 12 miesięcy temu

Witam, nie mam okresu 15 dzień, oprócz tego bardzo często oddaje mocz, mam wzdęty brzuch od dwóch dni, wydziela mi się biały śluz. Mam częstsze uczucie głodu. Test robiony ok 9 dni po planowanej miesiączce - wynik negatywny. Dwa miesiące temu brałam przez 3 dni antydepresanty ale od tego czasu juz miałam okres. Wizyta u lekarza dopiero za dwa tygodnie. Co to może oznaczać?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia miesiączkowania
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia miesiączkowania
Zaburzenia miesiączkowania

Plamienie po okresie - przyczyny, leczenie

kobiety. Oczywiście zmiany, które mogą zaburzyć działanie tego układu to choroby innego układu, albo wszelkie szkodliwe bodźce zewnętrzne. Jak układ

Zaburzenia miesiączkowania

Nieregularny okres - zaburzenia cyklu, przyczyny, leczenie

Nieregularny okres - zaburzenia cyklu,  przyczyny, leczenie

Nie każdy nieregularny okres musi sygnalizować zaburzenia hormonalne lub występowanie groźnej choroby w organizmie. Czasami na zakłócenia (https (...) , czy przebyta (https://portal.abczdrowie.pl/grypa-i-przeziebienie). ## Nieregularny...

Zaburzenia miesiączkowania

Rzadkie miesiączki

**regularny okres**, może zacząć (/hormony-w-menopauzie) po konsultacji ze swoim ginekologiem. ## Przyczyny zaburzeń miesiączkowania Jeśli rzadka (...) Niestety, zdarza się, że kobiety same sobie „fundują" zaburzenia...

Zaburzenia miesiączkowania

Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki

występuje po zaprzestaniu stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zaburzenia miesiączkowania tego typu pojawiają się u pań, które przyjmowały (...) zapłodnienie, ciałko żółte znika, a cykl miesiączkowy rozpoczyna...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt częste miesiączki

Zbyt częste miesiączki

cyklu nie będzie miało miejsca zapłodnienie, ciałko żółte zniknie i zacznie się kolejny cykl miesiączkowy. Przyczyny zaburzeń miesiączkowania To, czy cykle menstruacyjne przebiegają u kobiety prawidłowo...

Zaburzenia miesiączkowania

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki, PMS i silne bóle menstruacyjne to zmora wielu kobiet. Najczęściej krwawienia są zbyt obfite przez pierwsze kilka lat miesiączkowania oraz tuż przed menopauzą, jednak zdarzają się w każdym wieku. W niektórych przypadkach...

Wady wzroku

Przyczyny wad wzroku

nie wykazują aktywności. Przyczyny wad wzroku wynikają z nieprawidłowego kształtu gałki ocznej lub braku zdolności akomodacji soczewki. Najczęstsze wady wzroku to: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Żelazo we krwi

Niedobór żelaza u mężczyzn

rodzajów anemii wynikają właśnie z braku tego pierwiastka w organizmie. Główne przyczyny niedoboru żelaza to: niewłaściwa dieta uboga w mięso (...) , choroby trzewnej. Dodatkowo, dieta uboga w fosforany i szczawiany...

#dziendobryPolsko

#dziejesienazywo: Uwaga - udar

Przyczyną udaru jest zwykle niedokrwienie tkanki mózgowej, dużo rzadziej wylew krwi z naczynia mózgowego. Udar związany jest z niezdrowym stylem (...) życia: piciem alkoholu i paleniem papierosów. Większe ryzyko występuje także przy...