Trwa ładowanie...

Jakie zmiany zachodzą w kobiecym organizmie podczas menopauzy?

 Agnieszka Gotówka
21.12.2022 16:15
menopauza
menopauza (istock)

Menopauza dotyczy każdej kobiety. Nie jest chorobą, a jedynie naturalną fazą życia. Stanowi swego rodzaju granicę, po której przekroczeniu nie można już zajść w ciążę. W organizmie zachodzą ponadto istotne zmiany, które mogą objawiać się w różny sposób.

spis treści
Podczas menopauzy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian
Podczas menopauzy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian

Trudno jednoznacznie określić, w jakim wieku kobieta wchodzi w okres menopauzalny. Niektóre z pań pierwsze jej objawy dostrzegają bardzo szybko, ok. 40. roku życia, inne nie wcześniej niż po 55. urodzinach.

1. Najczęstsze objawy menopauzy

Menopauza to wbrew pozorom długotrwały proces. W teorii oznacza termin ostatniej miesiączki, lecz jej symptomy daje się zauważyć dużo wcześniej. Organizm kobiety potrzebuje czasu, by przygotowywać się na mające nadejść zmiany. Systematycznie spada produkcja estrogenów, czyli hormonów biorących udział w procesach rozrodczych.

Jako pierwsze najczęściej pojawiają się zmiany związane z miesiączkowaniem. Cykle zaczynają się albo wydłużać, albo skracać. Krwawienie również ma innych charakter – jest bardziej intensywne lub wręcz przeciwnie – skąpe. Może też wcale się nie pojawić, by po kilkudziesięciu dniach powrócić.

2. Jak menopauza wpływa na samopoczucie kobiety?

Wahania poziomu hormonów wpływają na samopoczucie kobiety. Pojawić się mogą również inne objawy, z których najbardziej charakterystyczne są uderzenia gorąca. Dotyczą najczęściej górnej połowy ciała, towarzyszy im zaczerwienienie twarzy i intensywne pocenie się. Pojawiać się mogą z różną częstotliwością i nasileniem, również w nocy. Objaw ten jest bardzo uciążliwy i wstydliwy. Może powodować pogorszenie nastroju.

Wiele kobiet, u których proces menopauzy jest już zaawansowany, skarży się na zaburzenia snu, m.in. bezsenność. Spadek produkcji hormonów wywołuje również suchość skóry, która zaczyna swędzieć i staje się podrażniona, co najbardziej daje się zauważyć w okolicy oczu.

Przerzedzeniu ulega też owłosienie na głowie przy jednoczesnym wzmożonym wzroście włosów na twarzy, co dla wielu pań jest bardzo krępujące. Z wiekiem spowolnieniu ulega również przemiana materii, co sprzyja nadwadze i otyłości. Kobieta może odczuwać kołatanie serca i bóle głowy, łatwiej też o zmiany nastroju i kłopoty z pamięcią.

Okres menopauzalny daje o sobie znać również w sferze płciowej. U większości kobiet następuje spadek libido, a nawracająca suchość pochwy nie sprzyja aktywności seksualnej.

3. Jak złagodzić objawy menopauzy?

Menopauza sama w sobie nie jest chorobą, trudno więc o jej leczenie. Preparaty polecane kobietom mają na celu łagodzenie objawów przekwitania. Bardzo ważna w tym okresie jest właściwa suplementacja. Kobiecie w tym czasie potrzebne są większe dawki wapnia, by przeciwdziałać osteoporozie. Z kolei złagodzić uczucia gorąca oraz nocne poty pomoże odpowiednia dawka witaminy E.

Uczuciu zmęczenia zapobiegną witaminy z grupy B, które ponadto mają pozytywny wpływ na układ nerwowy. Układ odpornościowy wspomoże witamina D (zaleca się ją suplementować od października do kwietnia wszystkim osobom dorosłym i dzieciom ze względu na niedostateczną ilość słońca w tym okresie).

W łagodzeniu objawów menopauzy pomocny jest też wyciąg z chmielu oraz soja, która zawiera naturalne estrogeny – nazywane fitoestrogenami. Pomocne są również koniczyna czerwona oraz olej z wiesiołka, bo wspomagają równowagę hormonalną.

W aptekach kupić można wiele preparatów wspomagających łagodne przejście przez proces menopauzalny. Zawierają cenne w tym okresie witaminy i minerały, także właściwą kompozycję ziół i roślin, których działanie zostało potwierdzone naukowo.

Tabletki to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest również dbanie o prawidłową dietę oraz aktywność fizyczną. Trzeba też nieco więcej odpoczywać i spać. I choć są to kwestie podstawowe, wiele kobiet o nich zapomina. Troska o bliskich, praca zawodowa oraz prowadzenie domu nie zostawiają im wiele czasu na relaks. Czas jednak to zmienić, bo organizm w okresie menopauzalnym bardzo tego potrzebuje.

Partnerem artykułu jest Doppelherz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Advertisement