Trwa ładowanie...

Jest ich w Polsce coraz więcej. Ukąszenie tego pająka może zakończyć się wizytą w szpitalu

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 30.08.2024 20:52
Uważaj na pająki w tych kolorach. Ich ugryzienia są wyjątkowo groźne
Uważaj na pająki w tych kolorach. Ich ugryzienia są wyjątkowo groźne (Getty Images)

Pacjenci ukąszeni przez tę odmianę pająka mogą wymagać nawet wizyty w szpitalu. W Polsce obserwuje się ich coraz więcej.

spis treści

1. Uważaj na pająka tygrzyka

Tygrzyki to kolejny gatunek pajęczaków, które przywędrowały do Polski z cieplejszych, południowych części Europy. Najczęściej można je spotkać na terenach słonecznych, ale podmokłych, na łąkach, ale i w gęstych i wysokich trawach (np. przy drogach), a nawet w miastach.

Mają charakterystyczne ubarwienie, przywodzące na myśl osę: żółto-czarne paski ozdabiają zarówno ich odnóża, jak i tułów. Wyróżniają się też rozmiarem, bo same ich tułowia z reguły osiągają ok. 2 cm długości (samice). Mogą atakować ludzi, bo mają w zwyczaju osiedlać się nisko np. w krzewach owocowych lub na grzybach.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Szczyt aktywności pająków tygrzyków obserwuje się w sierpniu i trwa aż do późnej jesieni. Chociaż skutki ich ugryzień mogą być uciążliwe i potencjalnie groźne, tygrzyki mają też pożyteczne funkcje, do których należy tępienie much i komarów.

2. Ugryzienie pająka tygrzyka

Tygrzyki należą do pająków jadowitych, których ugryzienia porównuje się często do użądlenia osy. Mogą, ale nie muszą wywoływać dotkliwych objawów, dlatego nie należy wpadać w panikę, gdy zobaczymy przedstawiciela tego gatunku. Choć ich jad zawiera substancje paraliżujące owady, na które polują tygrzyki, u człowieka z reguły wywołuje on jedynie opuchliznę, świąd czy zaczerwienienie.

Warto jednak zaznaczyć, że jad tygrzyka może zadziałać silnie alergizująco, zwłaszcza na pacjentów, którzy wykazywali już wcześniej alergie np. na użądlenie osy czy szerszenia.

Jak może się objawiać reakcja alergiczna na jad? Obrzęk, który zwykle rozwija się w miejscu ugryzienia, może zająć większą część ciała. Do objawu tego często też dochodzą: gorączka, zawroty głowy, silne osłabienie, a nawet utrata przytomności. Symptomy te najczęściej wskazują na nadchodzący wstrząs anafilaktyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Aby mu zapobiec, osoby, które wiedzą już o swojej alergii, stale noszą przy sobie zastrzyk z adrenaliną (epinefryną). Substancję tę należy podać niezwłocznie po użądleniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze