Spaliny zabijają dzieci!

Spaliny samochodowe są źródłem toksycznych związków, które w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju astmy, szczególnie u dzieci i osób starszych. Mogą one powodować problemy z oddychaniem jeszcze przed narodzeniem dziecka, przenikając przez łożysko ciężarnej kobiety i łącząc się z krwią płodu.

Skutki emisji spalin do atmosfery

Badania przeprowadzone w Kairze – jednym z miast o największym poziomie zanieczyszczenia powietrza – wykazały, że emisja spalin do atmosfery jest jednym z głównych czynników powodujących choroby układu oddechowego, alergie, astmę oraz katar sienny u dzieci w wieku szkolnym. Inna część badania miała na celu analizę skutków zanieczyszczenia powietrza na organizm dzieci w różnych zakątkach świata.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Wykazały one, iż wydzielanie spalin do atmosfery jest czynnikiem powodującym przedwczesną śmierć przeszło dwóch milionów dzieci na całej kuli ziemskiej. Okazuje się także, że spaliny wpływają negatywnie nie tylko na młody organizm, ale także na osoby w podeszłym wieku. Problem zanieczyszczenia powietrza jest więc problemem globalnym.

Naukowcy udowodnili, że polutanty, takie jak azot i dwutlenek siarki oraz inne cząsteczki zawarte w spalinach samochodowych połączone z kurzem, są czynnikami powodującymi rozwój astmy w organizmie. Ryzyko zachorowania istnieje już w okresie prenatalnym, gdy dziecko jest w łonie matki. Łożysko bowiem nie chroni dziecka przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń. Polutanty łączące się z układem krwionośnym płodu mają znaczący wpływ na jego rozwój. Zdarza się, że dzieci wystawione na działanie spalin w okresie prenatalnym rodzą się z upośledzeniem, podatnością na choroby oraz zbyt niską masą ciała.

Zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych występuje u dzieci mieszkających w pobliżu dróg o wysokim natężeniu ruchu. U takich dzieci widoczne są początkowe objawy astmy, takie jak świszczący oddech oraz nawracający, suchy kaszel.

Zapobieganie szerzeniu się astmy

Aby zapobiec rozwojowi astmy, przede wszystkim trzeba ograniczyć kontakt dzieci ze środowiskiem o wysokim stężeniu polutantów. Należałoby zmienić regulacje dotyczące możliwego stężenia niebezpiecznych związków w powietrzu w większych miastach. Takie działanie znacznie zmniejszyłoby poziom zachorowania na astmę. Efektywnym rozwiązaniem byłoby także uświadomienie rodziców, placówek oświatowych, a także samych dzieci o ryzyku kontaktu z polutantami. Dzięki temu dzieci unikałyby przebywania na dworze podczas godzin, w których występuje największe stężenie szkodliwych związków.

Dodatkowym atutem w walce z astmą jest spożywanie owoców i warzyw bogatych w witaminy C i A, które są cennym źródłem antyoksydantów dla układu oddechowego. Antyoksydanty zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Zaleca się także wzbogacenie diety o sulforafan, który zredukuje reakcje zapalne będące skutkiem styczności z cząstkami spalin (szczególnie tych z silników Diesla). Sulforafan występuje naturalnie w brukselce, brokułach, kalafiorze, pomidorach, jabłkach i pomarańczach.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Zdrowie w ciąży

Szczepienia w ciąży

. Szczepienia przed ciążą Już przed zajściem w ciążę kobieta powinna zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Istnieje szereg infekcji bakteryjnych (...) Szczepienie w czasie ciąży...

Zdrowie w ciąży

Czy szczepić się w ciąży?

Rzadko kiedy kobiety w ciąży decydują się na szczepionkę przeciw grypie. Prawdopodobnie myślą, że taki rodzaj ochrony byłby niebezpieczny (...) dla dziecka. W końcu w ciąży nie można stosować określonych leków ani...

Zdrowie w ciąży

Tłuszcz hamuje rozwój płodu!

materii, a więc wskaźnikami słabszej zdolności utrzymania się przy życiu. Jak tłuszcz matki wpływa na zdrowie płodu? Badania nad wpływem tłuszczu (...) matki na zdrowie potomków przeprowadzono na krowach. Dokonali...