Trwa ładowanie...

Tak będzie leczona Kate. Zastosują specjalną chemioterapię

 Paula Komendarczuk
23.03.2024 12:52
Leczenie Kate Middleton. Co to jest chemioterapia zapobiegawcza?
Leczenie Kate Middleton. Co to jest chemioterapia zapobiegawcza? (Getty Images)

Kate Middleton w specjalnym oświadczeniu poinformowała, że zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową i przechodzi obecnie chemioterapię zapobiegawczą. Leczenie uzupełniające jest zwykle stosowane w dwóch sytuacjach. Wyjaśniamy, na czym polega ta terapia.

spis treści

1. Chemioterapia zapobiegawcza

- W styczniu przeszłam w Londynie poważną operację jamy brzusznej i wówczas sądzono, że mój stan nie jest nowotworowy. Operacja przebiegła pomyślnie, jednak badania przeprowadzone po operacji wykazały obecność raka. Dlatego mój zespół medyczny doradził mi, abym przeszła chemioterapię zapobiegawczą i obecnie jestem na wczesnym etapie tego leczenia - ogłosiła Kate Middleton w specjalnym oświadczeniu.

- Wygląda na to, że nowotwór księżnej został wcześnie wykryty - stwierdził Jonathan LaPook, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz główny korespondent medyczny CBS News.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Odniósł się również do tego, że podczas zabiegu specjaliści mogli dobrze przyjrzeć się zmianie i wówczas nie stwierdzili, że wydaje się podejrzana.

- I dopiero potem, kiedy, jak sądzę, być może przeprowadzono badanie próbki, powiedzieli: tu jest jakaś zmiana. Ponieważ zawsze chce się wykryć raka na jak najwcześniejszym etapie, niezależnie od rodzaju nowotworu, była to dla mnie stosunkowo dobra wiadomość - podkreślił lekarz.

Chemioterapia to sposób leczenia mający na celu zabicie komórek nowotworowych obecnych w organizmie. Natomiast chemioterapia zapobiegawcza nie jest oficjalnym terminem stosowanym do określenia typu leczenia.

Najprawdopodobniej chodzi o terapię uzupełniającą, która jest wdrażana tuż po leczeniu miejscowym, aby pomóc w zniszczeniu komórek nowotworowych, które mogą pozostać po operacji lub radioterapii. Jej celem jest redukcja ryzyka rozwoju raka, wystąpienia wznowy lub przerzutów. Zastosowanie chemioterapii znacząco poprawia również rokowania pacjenta.

Leczenie uzupełniające jest zwykle stosowane w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy po usunięciu guza istnieje wysokie ryzyko nawrotu choroby. Po drugie, gdy w obszarze poddanym zabiegowi mogły pozostać komórki nowotworowe.

Chemioterapia profilaktyczna trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy, składa się z cykli leczenia w odstępach dwu-, trzy- lub czterotygodniowych. Warto pamiętać, że chemioterapia uzupełniająca nie jest standardową metodą leczenia. Decyzja o tym sposobie terapii jest podejmowana indywidualnie i nie informuje o konkretnym rodzaju nowotworu.

- Czuję się dobrze i jestem silniejsza z każdym dniem, koncentrując się na rzeczach, które pomogą mi wrócić do zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego - zapewniła Kate Middleton.

2. Lekarze mówią o gwałtownym wzroście nowotworów u młodych. Skąd to zjawisko?

Lekarza od dawna alarmują, że choroby nowotworowe coraz częściej dotykają osób młodych. Statystyki pokazują, że liczba osób chorych na raka przed 50. rokiem życia wzrosła o niespełna 80 proc. w ciągu ostatnich 30 lat.

Przyczyny tego zjawiska wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Krzysztof Tupikowski z Dolnośląskiego Centrum Onkologii We Wrocławiu.

- Nowotwory są diagnozowane u coraz młodszych osób, znacznie przed 50. rokiem życia. Jest to jednak zjawisko złożone, w którym istotną rolę odgrywają z jednej strony nawyki żywieniowe, używki, choroby cywilizacyjne czy zanieczyszczenie środowiska, a z drugiej - lepszy dostęp do nowoczesnego diagnostycznego sprzętu i coraz bardziej wykwalifikowany personel, co przekłada się na lepszą wykrywalność choroby - mówił lekarz.

- Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, dieta oparta na wysokoprzetworzonej żywności bogatej w sól i cukier, odgrywają ogromną rolę. Takie odżywianie jest nie tylko bezpośrednim czynnikiem ryzyka nowotworów, ale też przyczynia się do tego pośrednio poprzez inne choroby - podkreślał dr Tupikowski.

Niewłaściwy sposób odżywiania zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy i nowotworów. Nie bez znaczenia jest też picie alkoholu i palenie papierosów. Sytuacji nie poprawia również brak codziennej aktywności fizycznej.

- Skutkiem może być niestety diagnoza nowotworu w młodym wieku - ostrzegał lekarz.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze