Libido - charakterystyka, obniżenie popędu, afrodyzjaki, cykl menstruacyjny

Libido organizuje nasze życie seksualne – to właśnie dzięki niemu mamy ochotę na fizyczną bliskość z partnerem. O ile w przypadku mężczyzn sprawa jest raczej mało skomplikowana, o tyle kobiece libido nadal pozostaje nie do końca wyjaśnioną zagadką. Jak zwiększyć libido? Mamy kilka podpowiedzi.

Libido - charakterystyka

Libido to pewnego rodzaju dyspozycja naszego mózgu, której celem jest zaspokojenie naszych seksualnych potrzeb. Dzięki niemu możemy podjąć i utrzymać akt stosunku płciowego. Jest ono stopniowalne, co oznacza, że zazwyczaj ulega zmianie wraz z postępującym procesem dojrzewania.

Zobacz film: "Zaburzenia libido [Bez tabu]"

W obrębie osób w tym samym wieku także nie można wskazać żadnej stałej dotyczącej poziomu libido – pozostaje to kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników – zarówno biologicznych, a więc wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Potencja mężczyzn jest zazwyczaj ściśle powiązana z dostarczanymi im bodźcami. Wystarczy niewielka nawet stymulacja, aby doszło do pobudzenia seksualnego.

W przypadku przedstawicielek płci pięknej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się zarówno do zwiększenia, jak i zmniejszenia żeńskiego libido.

Różnią się także podniety doprowadzające przedstawicieli obydwojga płci do spełnienia. Podczas gdy mężczyźni są w stanie osiągnąć orgazm nawet w kilka minut po rozpoczęciu igraszek W przypadku kobiet najczęściej trwa to o wiele dłużej. Dlaczego tak się dzieje?

Na kobiece pożądanie składa się znacznie więcej elementów – fizyczność, tak jak w przypadku mężczyzn, wcale nie gra tu pierwszych skrzypiec. Niezwykle istotny jest także aspekt psychiczny – stosunek do partnera, stres, wizerunek swojego ciała. Dopiero zachowanie równowagi pomiędzy tymi sferami warunkuje satysfakcjonujące życie seksualne, a co za tym idzie większe libido.

Do zwiększenia libido dochodzą także czynniki społeczne i kulturowe. W wielu przypadkach popęd seksualny kobiet jest uzależniony np. od wyznawanych poglądów, upodobań osób, z jakimi najczęściej mają styczność, a nawet poziomu wykształcenia.

Jak dowodzą naukowcy te spośród pań, które mogą pochwalić się dyplomem wyższej uczelni częściej są otwarte na nieco mniej typowe praktyki seksualne. W przypadku mężczyzn powiązań takich nie udało się udowodnić, za to w porównaniu z kobietami, ich zapotrzebowanie na seks jest o wiele większe. W ciągu dnia potrafią myśleć o nim nawet kilkanaście razy i po zawarciu znajomości zaczynają dążyć do zbliżenia szybciej niż ich koleżanki.

Libido - obniżenie popędu

O wiele więcej wspólnego mamy za to w kwestiach czynników powodujących spadek libido. Jeżeli dojdzie do widocznego spadku libido u którejś ze stron, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad prowadzonym trybem życia.

Po pierwsze – odpowiednia ilość snu. Kiedy nie zapewniamy swojemu organizmowi optymalnej dawki odpoczynku, nie jest on w stanie się zregenerować dlatego, aby względnie normalnie funkcjonować, zaczyna racjonować energię, której na seks już zwyczajnie nie wystarcza. Jeśli nie wiemy jak zwiększyć libido, zacznijmy od zadbania o odpowiednią ilość snu.

Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido

Wysyłanie SMS-ów i pisanie wiadomości na Facebooku to dobry sposób na komunikowanie prostych przekazów, ale więź między partnerami efektywniej budują rozmowy....

Warto także podjąć walkę ze stresem. Jeżeli mamy niewielki wpływ na jego źródło, to postarajmy się zminimalizować skutki, które niesie – raz na jakiś czas zafundujmy sobie relaksujący masaż lub odprężającą kąpiel, zamiast przesiadywać przed komputerem, wybierzmy się na spacer, dzięki czemu dotlenimy organizm i, co ważne, poprawimy jego ukrwienie. 

Kiedy jesteśmy zestresowane, krew jest kierowana w stronę mięśni, co dzieje się niejako kosztem narządów płciowych, które ulegają w tym czasie obkurczeniu. Szukając odpowiedzi na to, jak zwiększyć libido wybierzmy się więc na siłownię, bowiem u panów świetnie zadziała fizyczny wycisk.

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i pań zmniejszenie ochoty na seks może wiązać się także z nadmierną otyłością – kompleksy często wpływają na psychikę, odbierając ochotę na szafowanie nagością. Nadmierne kilogramy wprowadzają także zamieszanie w układzie hormonalnym.

Libido - afrodyzjaki

Innym sposobem na to, jak zwiększyć libido są afrodyzjaki. Ogromnym sprzymierzeńcem naszego libido są przede wszystkim naturalne afrodyzjaki, które pomogą na nowo rozbudzić zainteresowanie seksem.

Najogólniej rzecz ujmując afrodyzjaki wpływające na libido są to rośliny zawierające w swym składzie substancje o działaniu pobudzającym. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak zwiększyć libido warto więc poszukać skutecznych afrodyzjaków.

Za najskuteczniejszy afrodyzjak na świecie jest uważany żeń-szeń – ta egzotyczna roślina wpływa na nasz organizm na wiele sposobów – działa antyoksydacyjne, wzmacnia odporność, pomaga zrzucić zbędę kilogramy. Lista jej prozdrowotnych właściwości jest znacznie dłuższa.

A wszystko dzięki niezwykle bogatemu składowi żeń-szenia, w którym znajdziemy szereg witamin i mikroelementów niezbędnych także dla zachowania zdrowego życia seksualnego. 

U kobiet dobrym sposobem na to, jak zwiększyć libido jest dobra kuchnia, w której nie powinno zabraknąć ostryg, cynamonu, wanilii, czekolady, rozmarynu czy też chilli. Cenne są także olejki eteryczne, przede wszystkim te o zapachu drzewa sandałowego oraz cytrusów i jaśminu.

Libido - cykl menstruacyjny

Hormonalne burze, jakie towarzyszą cyklowi menstruacyjnemu kobiety także mają ogromny wpływ na spadek libido. Największy spadek libido kobieta odczuwa najczęściej podczas krwawienia – w tym czasie poziom progesteronu i estrogenu jest najniższy, dlatego bliskość z mężczyzną to raczej ostatnia rzecz, na która mamy wtedy ochotę.

Spadek libido sprawia, że o wiele bardziej zależy nam na całkiem niewinnym przytulaniu.

Sytuacja zaczyna się zmieniać, kiedy krwawienie ustanie, a więc między 7. a 11. dniem cyklu. Poziom hormonów zaczyna się stabilizować, a my zapominamy o dolegliwościach i wraca nam chęć do życia. Im bliżej owulacji, tym czujemy się badziej atrakcyjne, a i nasz apetyt na igraszki zaczyna sukcesywnie wzrastać.

Momentem kulminacyjnym jest wspomniana owulacja, która zazwyczaj ma miejsce między 12. a 17. dniem cyklu. Szalejący estrogen i testosteron wyzwalają w nas pragnienie erotycznych doznań, nawet takich, na które zazwyczaj nie mamy ochoty. Przy okazji, natura zaprogramowała nas w taki sposób, że to właśnie w tym momencie szanse na poczęcie dziecka są największe.

Sytuacja zmienia się około 18. dnia cyklu, kiedy spustoszenie w naszym organizmie zaczyna siać hormon stresu, a więc kortyzol. Mija nam ochota na sypialniane przygody, samopoczucie znacznie się pogarsza, a w nas wzrasta potrzeba czułości. Jeśli w tym czasie dochodzi do zbliżenia, to dzikie pląsy raczej nie wchodzą w grę. O wiele bardziej cieszy nas stosunek subtelny i czuły.

Rozdrażnienie, nadmiar wody w organizmie powodujący uczucie ciężkości, nabrzmiałe piersi i ból głowy, które bardzo często towarzyszą kobietom na trzy dni przed krwawieniem sprawiają, że prędzej pokłócimy się z partnerem niż pójdziemy z nim do łózka.

Nasze libido znajduje się w tym czasie zazwyczaj na najniższym poziomie, choć zasada ta nie dotyczy wszystkich kobiet. Dla niektórych z nich jest to bardzo dogodny moment na zbliżenie.

Spadki libido mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Jeżeli problem popędu seksualnego jest bardzo zaawansowany, to najbardziej powszechną formą leczenia jest hormonalna terapia zastępcza. W sytuacji, kiedy przyczyny takiego stanu rzeczy wykraczają poza sferę czysto fizjologiczną i wiążą się np. z chronicznym stresem, brakiem akceptacji własnego ciała czy też zaniżoną samooceną, warto skorzystać z pomocy psychologicznej.

Anna Kołodziejczyk , 1 tydzień temu

Anatomia intymna

Komentarze (4)
~zabiegana
~zabiegana ponad rok temu

z ta ochota na seks to roznie bywa, mamy tak duzo obowiazkow, a przy tym malo czasu, ze czasem poprostu braknie nam czasu na chwile relaksu, nie myslenie o sprawach codziennych i jak w takich warunkach czarpac przyjemnosc z seksu, do tego ciagly stres w pracy, w domu moze powodowac suchosc pochwy, w wtedy problem z seksem murowany... wiem z doswiadczenia i sposob na to mam taki, ze wiecej zblizen mamy podczas weekendow, urlopow, kiedy jest wiecej czasu, stsouej rowniez globulki Hydrovagm ktore pomagaja w nawilzeniu pochwy, bo zaw.hialuronian sodu, dodatkowo chronia tez przed infekcjami intymnymi, co jest bardzo wazne dla nas kobiet:)

Odpowiedz
~Tadek
~Tadek ponad rok temu

Momentem kulminacyjnym jest wspomniana owulacja, która zazwyczaj ma miejsce między 12. a 17. dniem cyklu. Szalejący estrogen i testosteron wyzwalają w nas pragnienie erotycznych doznań, nawet takich, na które zazwyczaj nie mamy ochoty. To jest piękne :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anatomia intymna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Anatomia intymna
Anatomia intymna

Co warto wiedzieć o plemniku?

Co warto wiedzieć o plemniku?

Mały, ale uparty Plemnik to gameta męska zwana również spermatozoidem. Jest wyjątkowo uparty i wytrwały, a jednocześnie bardzo wrażliwy. Potrafi przebyć długą i pełną niebezpieczeństw drogę, by osiągnąć upragniony cel. Zobaczcie, co jeszcze warto o nich...

Anatomia intymna

Plemniki przyczyną niepłodności!

Problemy z płodnością są we współczesnym społeczeństwie coraz częściej spotykane. Dotyczą nie tylko kobiet - panowie również mają obecnie obniżoną płodność. Możliwe, że w dużym stopniu odpowiada za to zanik pewnego specyficznego białka, które pozwala...

Anatomia intymna

Anatomia intymna mężczyzny

Anatomia intymna mężczyzny

Anatomia mężczyzny zdecydowanie różni się od anatomii kobiecej. Najbardziej charakterystyczne różnice dotyczą przede wszystkim budowy narządów (...) płciowych. Anatomia narządów płciowych męskich dzieli...

Gra wstępna

Apetyt na seks

Libido oznacza popęd płciowy lub pożądanie seksualne. Pojęcie to wprowadził Zygmunt Freud. Uznał on, że libido jest rodzajem energii, która sprawia (...) , że życiowe popędy spełniają...

Oziębłość płciowa

Spadek libido - przyczyny, leki, poprawa libido

Spadek libido - przyczyny, leki, poprawa libido

Spadek libido oznacza obniżenie popędu seksualnego niespowodowane chwilowym stresem lub zmęczeniem. Długotrwale obniżone libido może być związane (...) powoduje obniżenie...

Oziębłość płciowa

Zwiększenie libido

Zwiększenie libido

Jeśli czujesz, że w twoim łóżku panuje nuda lub rzadziej nachodzi cię ochota na seks, postaraj się coś z tym zrobić. Sposobów na zwiększenie popędu seksualnego jest wiele.

Problemy z seksem

Co zabija pożądanie?

Co zabija pożądanie?

o tym, że jest dla nas atrakcyjna. Nadwaga i otyłość Osoby dotknięte nadwagą lub otyłością często mają negatywne mniemanie o sobie. To z kolei ma wpływ na obniżenie popędu (...) będą mieli problem ze wzwodem. To z kolei...