Trwa ładowanie...

Libido - obniżenie popędu seksualnego, afrodyzjaki

Libido organizuje nasze życie seksualne – to właśnie dzięki niemu mamy ochotę na fizyczną bliskość z partnerem. O ile w przypadku mężczyzn sprawa jest raczej mało skomplikowana, o tyle kobiece libido nadal pozostaje nie do końca wyjaśnioną zagadką. Jak zwiększyć libido? Mamy kilka podpowiedzi.

Zobacz film: "Orgazm wielokrotny"

spis treści

1. Libido - charakterystyka

Libido to pewnego rodzaju dyspozycja naszego mózgu, której celem jest zaspokojenie naszych seksualnych potrzeb. Dzięki niemu możemy podjąć i utrzymać akt stosunku płciowego. Jest ono stopniowalne, co oznacza, że zazwyczaj ulega zmianie wraz z postępującym procesem dojrzewania.

W obrębie osób w tym samym wieku także nie można wskazać żadnej stałej dotyczącej poziomu libido – pozostaje to kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników – zarówno biologicznych, a więc wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Potencja mężczyzn jest zazwyczaj ściśle powiązana z dostarczanymi im bodźcami. Wystarczy niewielka nawet stymulacja, aby doszło do pobudzenia seksualnego.

W przypadku przedstawicielek płci pięknej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się zarówno do zwiększenia, jak i zmniejszenia żeńskiego libido.

Różnią się także podniety doprowadzające przedstawicieli obydwojga płci do spełnienia. Podczas gdy mężczyźni są w stanie osiągnąć orgazm nawet w kilka minut po rozpoczęciu igraszek W przypadku kobiet najczęściej trwa to o wiele dłużej. Dlaczego tak się dzieje?

Na kobiece pożądanie składa się znacznie więcej elementów – fizyczność, tak jak w przypadku mężczyzn, wcale nie gra tu pierwszych skrzypiec. Niezwykle istotny jest także aspekt psychiczny – stosunek do partnera, stres, wizerunek swojego ciała. Dopiero zachowanie równowagi pomiędzy tymi sferami warunkuje satysfakcjonujące życie seksualne, a co za tym idzie większe libido.

Kobiecy popęd seksualny zdecydowanie różni się od męskiego
Kobiecy popęd seksualny zdecydowanie różni się od męskiego

Do zwiększenia libido dochodzą także czynniki społeczne i kulturowe. W wielu przypadkach popęd seksualny kobiet jest uzależniony np. od wyznawanych poglądów, upodobań osób, z jakimi najczęściej mają styczność, a nawet poziomu wykształcenia.

Jak dowodzą naukowcy te spośród pań, które mogą pochwalić się dyplomem wyższej uczelni częściej są otwarte na nieco mniej typowe praktyki seksualne. W przypadku mężczyzn powiązań takich nie udało się udowodnić, za to w porównaniu z kobietami, ich zapotrzebowanie na seks jest o wiele większe. W ciągu dnia potrafią myśleć o nim nawet kilkanaście razy i po zawarciu znajomości zaczynają dążyć do zbliżenia szybciej niż ich koleżanki.

2. Libido - obniżenie popędu seksualnego

O wiele więcej wspólnego mamy za to w kwestiach czynników powodujących spadek libido. Jeżeli dojdzie do widocznego spadku libido u którejś ze stron, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad prowadzonym trybem życia.

Po pierwsze – odpowiednia ilość snu. Kiedy nie zapewniamy swojemu organizmowi optymalnej dawki odpoczynku, nie jest on w stanie się zregenerować dlatego, aby względnie normalnie funkcjonować, zaczyna racjonować energię, której na seks już zwyczajnie nie wystarcza. Jeśli nie wiemy jak zwiększyć libido, zacznijmy od zadbania o odpowiednią ilość snu.

Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido
Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido [10 zdjęć]

Wysyłanie SMS-ów i pisanie wiadomości na Facebooku to dobry sposób na komunikowanie prostych przekazów,...

zobacz galerię

Warto także podjąć walkę ze stresem. Jeżeli mamy niewielki wpływ na jego źródło, to postarajmy się zminimalizować skutki, które niesie – raz na jakiś czas zafundujmy sobie relaksujący masaż lub odprężającą kąpiel, zamiast przesiadywać przed komputerem, wybierzmy się na spacer, dzięki czemu dotlenimy organizm i, co ważne, poprawimy jego ukrwienie. 

Kiedy jesteśmy zestresowane, krew jest kierowana w stronę mięśni, co dzieje się niejako kosztem narządów płciowych, które ulegają w tym czasie obkurczeniu. Szukając odpowiedzi na to, jak zwiększyć libido wybierzmy się więc na siłownię, bowiem u panów świetnie zadziała fizyczny wycisk.

Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i pań zmniejszenie ochoty na seks może wiązać się także z nadmierną otyłością – kompleksy często wpływają na psychikę, odbierając ochotę na szafowanie nagością. Nadmierne kilogramy wprowadzają także zamieszanie w układzie hormonalnym.

Skutecznym i od setek lat stosowanym sposobem na poprawę libido są afrodyzjaki
Skutecznym i od setek lat stosowanym sposobem na poprawę libido są afrodyzjaki

3. Libido a afrodyzjaki

Innym sposobem na to, jak zwiększyć libido są afrodyzjaki. Ogromnym sprzymierzeńcem naszego libido są przede wszystkim naturalne afrodyzjaki, które pomogą na nowo rozbudzić zainteresowanie seksem.

Najogólniej rzecz ujmując afrodyzjaki wpływające na libido są to rośliny zawierające w swym składzie substancje o działaniu pobudzającym. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak zwiększyć libido warto więc poszukać skutecznych afrodyzjaków.

Za najskuteczniejszy afrodyzjak na świecie jest uważany żeń-szeń – ta egzotyczna roślina wpływa na nasz organizm na wiele sposobów – działa antyoksydacyjne, wzmacnia odporność, pomaga zrzucić zbędę kilogramy. Lista jej prozdrowotnych właściwości jest znacznie dłuższa.

A wszystko dzięki niezwykle bogatemu składowi żeń-szenia, w którym znajdziemy szereg witamin i mikroelementów niezbędnych także dla zachowania zdrowego życia seksualnego. 

U kobiet dobrym sposobem na to, jak zwiększyć libido jest dobra kuchnia, w której nie powinno zabraknąć ostryg, cynamonu, wanilii, czekolady, rozmarynu czy też chilli. Cenne są także olejki eteryczne, przede wszystkim te o zapachu drzewa sandałowego oraz cytrusów i jaśminu.

Ochota na seks jest uzależniona od fazy cuklu, w której aktualnie znajduje się kobieta
Ochota na seks jest uzależniona od fazy cuklu, w której aktualnie znajduje się kobieta

4. Libido a cykl menstruacyjny

Hormonalne burze, jakie towarzyszą cyklowi menstruacyjnemu kobiety także mają ogromny wpływ na spadek libido. Największy spadek libido kobieta odczuwa najczęściej podczas krwawienia – w tym czasie poziom progesteronu i estrogenu jest najniższy, dlatego bliskość z mężczyzną to raczej ostatnia rzecz, na która mamy wtedy ochotę.

Spadek libido sprawia, że o wiele bardziej zależy nam na całkiem niewinnym przytulaniu.

Sytuacja zaczyna się zmieniać, kiedy krwawienie ustanie, a więc między 7. a 11. dniem cyklu. Poziom hormonów zaczyna się stabilizować, a my zapominamy o dolegliwościach i wraca nam chęć do życia. Im bliżej owulacji, tym czujemy się badziej atrakcyjne, a i nasz apetyt na igraszki zaczyna sukcesywnie wzrastać.

Momentem kulminacyjnym jest wspomniana owulacja, która zazwyczaj ma miejsce między 12. a 17. dniem cyklu. Szalejący estrogen i testosteron wyzwalają w nas pragnienie erotycznych doznań, nawet takich, na które zazwyczaj nie mamy ochoty. Przy okazji, natura zaprogramowała nas w taki sposób, że to właśnie w tym momencie szanse na poczęcie dziecka są największe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Sytuacja zmienia się około 18. dnia cyklu, kiedy spustoszenie w naszym organizmie zaczyna siać hormon stresu, a więc kortyzol. Mija nam ochota na sypialniane przygody, samopoczucie znacznie się pogarsza, a w nas wzrasta potrzeba czułości. Jeśli w tym czasie dochodzi do zbliżenia, to dzikie pląsy raczej nie wchodzą w grę. O wiele bardziej cieszy nas stosunek subtelny i czuły.

Rozdrażnienie, nadmiar wody w organizmie powodujący uczucie ciężkości, nabrzmiałe piersi i ból głowy, które bardzo często towarzyszą kobietom na trzy dni przed krwawieniem sprawiają, że prędzej pokłócimy się z partnerem niż pójdziemy z nim do łózka.

Nasze libido znajduje się w tym czasie zazwyczaj na najniższym poziomie, choć zasada ta nie dotyczy wszystkich kobiet. Dla niektórych z nich jest to bardzo dogodny moment na zbliżenie.

Spadki libido mogą wymagać konsultacji lekarskiej. Jeżeli problem popędu seksualnego jest bardzo zaawansowany, to najbardziej powszechną formą leczenia jest hormonalna terapia zastępcza. W sytuacji, kiedy przyczyny takiego stanu rzeczy wykraczają poza sferę czysto fizjologiczną i wiążą się np. z chronicznym stresem, brakiem akceptacji własnego ciała czy też zaniżoną samooceną, warto skorzystać z pomocy psychologicznej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.