Trwa ładowanie...

Kolor spermy - co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

Avatar placeholder
27.04.2021 11:42
Kolor spermy: brązowy, przezroczysty, żółty czy zielony może wskazywać na wiele nieprawidłowości i chorób. Nie wolno go ignorować.
Kolor spermy: brązowy, przezroczysty, żółty czy zielony może wskazywać na wiele nieprawidłowości i chorób. Nie wolno go ignorować. (123rf)

Kolor spermy: brązowy, przezroczysty, żółty czy zielony może wskazywać na wiele nieprawidłowości i chorób. Nie wolno go ignorować. Zwykle nasienie u zdrowego mężczyzny jest białe lub biało-szare lub perłowo-szary. Co sugeruje barwa zmieniona? Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Prawidłowy kolor spermy

Kolor spermy może świadczyć o zdrowiu, ale i wskazywać na wiele nieprawidłowości i chorób. Nie wolno go ignorować pamiętając, że prawidłowy kolor nasienia jest biały, biało-szary lub jedynie lekko żółtawy.

Sperma to nasienie, które jest wydalane podczas wytrysku przez cewkę moczową w fazie najwyższego pobudzenia seksualnego. Na tę płynną wydzielinę składają się produkty jąder, pęcherzyków nasiennych, najądrzy, gruczołów opuszkowo-cewkowych oraz gruczołu krokowego.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Wytrysk nasienia zwykle obejmuje od 2 do 6 mililitrów spermy. Najczęściej u zdrowego mężczyzny znajduje się od 40 do 600 milionów plemników. Ale nasienie nie składa się wyłącznie z nich. W jego składzie znajduje się wiele różnych substancji, takich jak: aminokwasy, enzymy, hormony steroidowe, witamina B12 i witamina C, cynk, magnez, wapń, selen, fruktoza, galaktoza, cholesterol, lipidy, prostaglandyny, spermidyna, kadaweryna czy putrescyna. Sperma ma galaretowatą konsystencję i odczyn zasadowy, pH 7,2. Zarówno jakość, gęstość, jak i kolor spermy zależą od:

Fizjologiczny kolor spermy jest zbliżony do koloru mleka. Ponieważ większość nasienia pochodzi z pęcherzyka nasiennego i gruczołu prostaty, to właśnie one mogą odpowiadać za zmianę jej koloru.

2. Nieprawidłowy kolor spermy

Kolor nasienia, jego konsystencja i objętość może zmieniać się wraz z wiekiem mężczyzny, prowadzonym przez niego stylem życia, stosowaną dietą i ze wzrostem lub spadkiem aktywności seksualnej. Niektóre wybarwienia mogą jednak wskazywać na stan chorobowy.

Niepokojące jest, gdy mężczyzna obserwuje kolor spermy:

  • żółty,
  • zielony,
  • brązowy,
  • przeźroczysty.

Co to wówczas oznacza? Na co może wskazywać nieprawidłowy kolor nasienia?

3. Żółty kolor spermy

Powodem do niepokoju jest intensywnie żółty kolor spermy. Może to bowiem oznaczać, że w obrębie narządów płciowych rozwija się stan zapalny, a infekcja może dotyczyć prostaty czy jąder. Wskazana jest konsultacja z urologiem.

Sperma może mieć jedynie lekko żółty kolor. Może to wskazywać na obecność niewielkiej ilości moczu (obydwie substancje wydalane są przez cewkę moczową, choć z fizjologicznego punktu widzenia jednoczesny wytrysk nasienia i moczu nie jest możliwy) lub stosowanej diety. Większe ilości uryny, pojawiające się wraz z ejakulacją, to sytuacja niepokojąca. Zwykle przyczyną nieprawidłowości jest niewystarczająca czynność zwieracza cewki moczowej.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Zielony kolor spermy

Zielony kolor spermy może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym w pęcherzu moczowym lub oznaczać zakażenie rzeżączką. To jedna z najczęstszych niewirusowych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołują ją bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). Drogą transmisji jest kontakt seksualny z osobą zakażoną.

Objawami rzeżączkiu mężczyzn może być ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu. Z czasem zakażenie rozszerza nie tylko na cały układ moczowo-płciowy, ale i odbyt lub gardło. Nieleczona choroba prowadzi do powstawania ropni i stanów zapalnych oraz zmiany odległych narządów, a także zapalenia jajowodów i w konsekwencji do bezpłodności.

5. Brązowy, różowy lub czerwony kolor spermy

Brązowy, różowy lub czerwony kolor spermy może wskazywać na krwawienie w obrębie układu rozrodczego. Krwawienie najczęściej pojawia się w okolicy gruczołu krokowego. Im sperma jest ciemniejsza, tym dalej posunięty jest proces gojenia. Różowa sperma oznacza świeże krwawienie, zaś brunatna - na gojącą się ranę. Brązowy, ciemny kolor spermy jest wskazaniem do konsultacji z urologiem. Gdy krwawienie się przedłuża, może świadczyć o nowotworze prostaty.

6. Przezroczysta sperma

Przezroczysta sperma u osób bardzo aktywnych seksualnie nie wskazuje na żadną chorobę bądź patologię. Gdy mężczyzna często się masturbuje lub uprawia seks, pęcherzyk nasienny i prostata nie nadążają z produkcją spermy (na produkcję plemników potrzeba czasu). To przekłada się na jej kolor, ale i jakość. Należy pamiętać, że przeźroczysta sperma jest mało wartościowa, co może mieć znaczenie dla par starających się o dziecko. Na szczęście kilkudniowa abstynencja seksualna pozwala przywrócić nasieniu jego prawidłowe parametry.

Jeżeli jednak nasienie jest przezroczyste pomimo zachowania wstrzemięźliwości seksualnej, należy wykonać badania w klinice leczenia niepłodności lub w laboratorium analitycznym. Przezroczysty kolor spermy może bowiem wskazywać na bezpłodność.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze