Komplikacje po przeszczepieniu wysp trzustkowych
Przeszczep trzustki jest czwartym, co do częstości wykonywanym rodzajem transplantacji, wyprzedza go transplantacja nerek, wątroby i serca. Do rzadszych operacji należy przeszczepianie płuc, wysp trzustkowych i jelita. Jednoczasowy przeszczep trzustki i nerki jest najczęściej wykonywanym przeszczepem wielonarządowym na świecie.
Przeszczepianie wysp Langerhansa jest niewątpliwie obarczone mniejszym ryzykiem niż przeszczepianie trzustki w całości. Po przeszczepieniu trzustki w całości do najczęstszych powikłań należą: ropnie wewnątrzbrzuszne, zakrzepy, nieszczelność zespoleń, zakażenia oraz nowotwory. Jeżeli chodzi o przeżywalność, to rok po operacji wynosi ona 82% chorych, a po 5 latach 50%, co nie jest dostatecznie satysfakcjonujące.
Dzięki przeszczepieniu wysp możliwe jest uzyskanie u chorego normoglikemii (prawidłowego stężenia glukozy we krwi) dzięki przywróceniu fizjologicznego wydzielania endogennej insuliny. Niestety z czasem dochodzi do upośledzenia ich funkcji, co wiąże się z koniecznością ponawiania zabiegów.
Szerzej o powikłaniach oraz problemachmogących wystąpić po przeszczepie wysp trzustkowych opowiada dr Michał Wszoła, chirurg.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.