Trwa ładowanie...

Kornel Morawiecki ma raka trzustki. Co wiemy o tej chorobie?

Rak trustki jest jednym z "Super Express" poinformował, że Kornel Morawiecki zmaga się z rakiem trzustki. To jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Istotną kwestią jest więc szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia.

Zobacz film: "Nietypowy objaw raka trzustki"

1. Kornel Morawiecki - choroba

Jak podaje "Super Express", u Kornela Morawieckiego zdiagnozowano raka trzustki. Jak sam wspominał w rozmowie z dziennikarzami, zgłosił się do Szpitala Wojskowego we Wrocławiu z niepokojącymi go objawami. Stwierdzono żółtaczkę. Następnie po wykonaniu badania tomografem komputerowym okazało się, że ojciec premiera ma nowotwór. Konieczna była operacja, która zakończyła się sukcesem.

Rak trzustki. Sprawdź, jak zredukować ryzyko
Rak trzustki. Sprawdź, jak zredukować ryzyko [5 zdjęć]

Rak trzustki jest stosunkowo rzadki, ale wyjątkowo trudno się go leczy. Bardzo długo nie daje żadnych...

zobacz galerię

Niezbędne są jednak kolejne badania i obserwacje, aby zaproponować kolejne etapy leczenia. "Na szczęście, nie mam raczej przerzutów. Nie wiem jeszcze, czy będę przechodził chemioterapię. Oddaję się w ręce lekarzy specjalistów, którzy są raczej dobrej myśli. Na razie po tej ciężkiej operacji muszę wrócić do jakiegoś stanu używalności. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze" – powiedział Kornel Morawiecki w rozmowie z "Super Expressem".

2. Rak trzustki

Kornel Morawiecki stosunkowo szybko zgłosił się do specjalistów. Wielu chorych jednak tego nie robi. Długo nie zdają sobie sprawy, że w ich organizmie rozwija się rak. Statystyki nie są optymistyczne. Szacuje się, że rak trzustki jest w Europie siódmym pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym. Jednocześnie stanowi czwartą przyczynę zgonów z przyczyn onkologicznych.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w 2011 roku wykryto raka trzustki u ok. 3,3 tys. pacjentów. Zdaniem lekarzy, zaledwie 10-20 proc. chorych kwalifikuje się do operacji, która jest jedyną szansą na wyleczenie.

3. Objawy raka trzustki

O raku trzustki nie mówi się tak często, jak o innych nowotworach, np. raku piersi czy płuc. Zazwyczaj informacje o nim pojawiają się w związku ze znanymi osobami, które mówią w mediach o swojej chorobie i tym samym zwiększają świadomość społeczną.

Objawy raka trzustki są początkowo trudne do zaobserwowania. Często zdarza się, że ten nowotwór rozwija się bezobjawowo lub powoduje dolegliwości, które nie wzbudzającą naszego niepokoju bądź też przypominają inne schorzenia. Chorzy mogą skarżyć się m.in. na nagłą utratę masy ciała, biegunkę, nudności i wymioty, a także wzdęcia i brak apetytu.

Ponadto u chorych, podobnie jak u Kornela Morawieckiego, często diagnozuje się żółtaczkę. Jest to spowodowane zablokowaniem przez nowotwór dróg żółciowych. Eksperci wskazują, że osoby cierpiące z powodu raka trzustki, mogą mieć problemy z cukrzycą, a także bólami brzucha i pleców, a w zaawansowanym stadium choroby krwawieniem z przewodu pokarmowego.

Niezwykle istotną kwestią w przypadku tej choroby jest szybka diagnoza. Tylko ona może uratować pacjenta. Brak leczenia spowoduje, że rak będzie się rozwijać niczym "cichy zabójca" i gdy chory zgłosi się do lekarza, na operację może być już za póżno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.