Trwa ładowanie...

Koronawirus. Bezobjawowi zakażeni też mają uszkodzone płuca? Prof. Robert Mróz tłumaczy skąd się bierze obraz "mlecznego szkła"

Nawet 80 proc. przypadków wszystkich zakażeń koronawirusem przebiega w sposób bezobjawowy. Bez kaszlu i duszności. Nie oznacza to jednak, że wirus nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u takich pacjentów. Z najnowszych badań wynika, że nawet połowa zakażonych ma "zmętnienie" obrazu płuc.

Zobacz film: ""My nie walczymy z epidemią". Andrzej Sośnierz o pół roku z epidemią koronawirusa"

1. Koronawirus - powikłania u zakażonych bezobjawowo

Powikłania po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić nawet u osób, które nie wykazywały żadnych objawów choroby - do takiego wniosku doszli naukowcy z Scripps Translational Research Institute w Kalifornii po przeanalizowaniu dostępnych informacji na ten temat.

Koronawirus. Bezobjawowi zakażeni też mają uszkodzone płuca?
Koronawirus. Bezobjawowi zakażeni też mają uszkodzone płuca? (Getty Images)

Tę niepokojącą tendencję potwierdzają cztery różne badania. Na zdjęciach płuc bezobjawowych pacjentów lekarze zaobserwowali "zmętnienia", które mogą świadczyć o procesie zapalnym. Wykryto je u niektórych pasażerów wycieczkowego statku Diamond Princess, na którego pokładzie wystąpiło duże ognisko epidemii. Z 3700 pasażerów 712 zostało zakażonych koronawirusem, z czego zdecydowana większość nie wykazywała żadnych objawów. Po jakimś czasie 76 osób poddano badaniom, w tym tomografii. Badania wykazały, że nawet co druga osoba miała zmiany w płucach.

To samo zaobserwowała również prof. Aileen Marty, specjalistka chorób zakaźnych z Florida International University. Według niej "zmętnienie" obrazu płuc występowały u 67 proc. zakażonych koronawirusem pacjentów, którzy nie wykazywali objawów bądź przechodzili chorobę łagodnie.

2. Czym jest obraz "mlecznego szkła" w płucach?

- To "zmętnienie" obrazu płuc jest również nazywane przez lekarzy zacienieniem typu "mlecznego szkła" czy "matowej szyby". Dzieje się tak, ponieważ podczas zapalenia śródmiąższowego płuc dochodzi do wysięku w pęcherzykach płucnych. Oznacza to, że zamiast powietrza do pęcherzyków dostaje się płyn. W badaniu tomografem te obszary płuc jawią się jako zacienione - tłumaczy prof. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. - Jeśli zmiany dotyczą niewielkiej objętości płuc, to najczęściej zapalenie przebiega bezobjawowo - podkreśla pulmonolog.

Obraz "mlecznego szkła" nie jest rzadkim zjawiskiem i może wystąpić nie tylko w przypadku zakażenia koronawirusem. - Najczęściej zapalenie śródmiąższowe płuc powodują wirusy, w tym grypy, ale i też niektóre bakterie, jak mikoplazmy czy chlamydie. Również reakcja alergiczna może powodować wysięk w pęcherzykach płucnych. Takie bezobjawowe bądź skąpoobjawowe przypadki są często nazywane przez lekarzy atypowym zapaleniem płuc, ponieważ ciężko jest je zdiagnozować przy badaniu osłuchowym - opowiada prof. Mróz.

Jak tłumaczy ekspert, początkowo dolegliwości są niewielkie. - Dopiero po jakimś czasie pojawia się skrócony oddech oraz duszność wdechowa. Dzieje się tak, ponieważ płuca mają duży zapas na wysiłek. Jeśli pacjent w trakcie zakażenia nie jest poddawany wysiłkowi fizycznemu, to po prostu może nawet nie zauważyć, że brakuje mu tchu - mówi prof. Mróz.

Obraz "mlecznego szkła" nie jest groźny, jeśli przebieg choroby kontroluje lekarz. - W takich przypadkach pacjenci mogą otrzymać steroidy w stosunkowo niewielkich dawkach, co przyśpiesza wchłonięcie płynu z płuc - opowiada prof. Mróz. W ciężkich przypadkach zapalenie może doprowadzić do wystąpienia włóknienia płuc, które jest już nieodwracalne.

- Nie oznacza to, że każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 musi się kończyć powikłaniami. Wciąż za mało wiemy na temat COVID-19 i tego, jakie może mieć długofalowe skutki dla zdrowia. Nie wiadomo też jaki odsetek osób bezobjawowych może doświadczyć powikłań po zakażeniu. Nie mniej jednak uważam, że osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem i obserwują u siebie mniejszą tolerancję wysiłku, powinny rozważyć wizytę u pulmonologa oraz wykonanie dodatkowych badań - podkreśla prof. Mróz.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Wykonano pierwszy podwójny przeszczep płuc u pacjenta z COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.