Trwa ładowanie...

Koronawirus. Takie zmiany skórne mogą być objawem COVID-19. Coraz więcej dowodów naukowych

Avatar placeholder
Katarzyna Domagała 28.11.2020 14:19
Naukowcy dowodzą, że zmiany skórne moga być objawem zakażenia SARS-CoV-2
Naukowcy dowodzą, że zmiany skórne moga być objawem zakażenia SARS-CoV-2 (123rf)

Wysypka, pokrzywka, pęcherz lub rumień na skórze, pojawiające się bez konkretnego powodu w okresie pandemii COVID-19, mogą być oznaką zakażenia koronawirusem. Sugeruje to coraz więcej doniesień naukowych.

spis treści

1. Zmiany skórne. Nowy typowy objaw COVID-19?

Najbardziej charakterystyczne i najczęściej występujące symptomy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to tzw. objawy paragrypowe, czyli osłabienie, gorączka, ból głowy, ale także kaszel i w niektórych przypadkach ból gardła. Naukowcy wciąż jednak odkrywają nowe dolegliwości, które mogą wskazywać na infekcję COVID-19.

Jedne z najnowszych badań sugerują, że mogą być to różnego typu zmiany skórne pojawiające się bez konkretnej przyczyny. Pierwsze tego typu hipotezy badacze z Chin stawiali już w pierwszych miesiącach pandemii. Obecnie jest coraz więcej dowodów potwierdzających ich słuszność.

Zobacz film: "Minister zdrowia wyjaśnia, czy w Polsce powstanie ośrodek rehabilitacyjny dla osób po COVID-19"

- Pierwsze doniesienia z Chin mówiły o częstości występowania zmian skórnych u ok. 2 na 1000 przypadków, ale już w późniejszych pracach grupa ta wynosiła 2 proc. Doniesienia grupy dermatologów z Lombardii we Włoszech podają występowanie zmian skórnych u ok. 20 proc. zakażonych osób. U pacjentów dodatnich przebywających w CSK MSWiA, który obecnie jest szpitalem jednoimiennym, również obserwujemy różne zmiany skórne, które ewidentnie związane są z infekcją SARS-CoV-2 – mówiła abcZdrowie prof. Irena Walecka.

To właśnie grupa włoskich dermatologów ze szpitala Lecco w Lombardii zauważyła znaczące powiązania między występowaniem zmian skórnych a chorobą wywołaną SARS-CoV-2. Po ich doniesieniach lekarze z całego świata zaczęli baczniej przyglądać się źródłom zmian skórnych pojawiający się u ludzi w dobie pandemii COVID-19.

2. Jakie zmiany skórne mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem?

Na przykład hiszpańscy lekarze wśród 375 badanych pacjentów z COVID-19 stwierdzili występowanie różnych zmian skórnych. Przeważały jednak zmiany plamisto-grudkowe, rumieniowo-grudkowe lub grudkowe – pojawiły się u 50 proc. pacjentów. U 19 proc. zauważono zmiany pseudoodmrozinowe, a u kolejnych 19 proc. zmiany pokrzywkowe u 19 proc. Z kolei u 9 proc. badanych wystąpiły zmiany pęcherzowe.

Dermatolodzy prowadzący badania nad związkiem zmian skórnych i zakażenia SARS-CoV-2 wstępnie wskazują rodzaj objawów charakterystycznych dla przebiegu choroby oraz jej etapu:

  • zmiany plamisto-grudkowe mają początek zazwyczaj razem z innymi objawami infekcji COVID-19. Pojawiają się u chorych z cięższym przebiegiem. Utrzymują się ok. 9 dni na skórze i mają bardzo zróżnicowaną morfologię, niektórym towarzyszy świąd.

  • zmiany rumieniowo-grudkowe często są efektem zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci. Ich wygląd przypomina osutkę odropodobną lub imitują klasyczny rumień trzydniowy. Zmiany te najczęściej pojawiają się na skóry twarzy i pleców. Po kilku dniach samoistnie ustępują.

  • jedną z najbardziej charakterystycznych zmian skórnych na skutek zakażenia koronawirusem są tzw. palce covidowe, czyli zmiany pseudoodmrozinowe. To plamy na palcach rąk i stóp o sinym kolorze sinym, którym towarzyszą owrzodzenia i pęcherze. Tego typu zmiany najczęściej obserwowane są u dzieci i młodzieży. Utrzymują się średnio 13 dni.

Covidowe palce mogą być jednym z objawów koronawirusa
Covidowe palce mogą być jednym z objawów koronawirusa (Northwestern University)
  • inny symptom skórny to tzw. siność siateczkowata. Może być efekt różnych chorób dermatologicznych, chorób naczyniowych i układowych chorób tkanki łącznej, o przewlekłym przebiegu. Jednak nagłe pojawienie się i szybkie ustąpienie takich zmian skórnych (np. w ciągu doby) może sugerować zakażenie nowym koronawirusem.

  • manifestacją zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są również zmiany pokrzywkowe, które mogą pojawić się na tułowiu i kończynach. Dotyczą one głównie nastolatków oraz młodych dorosłych i wiążą się z łagodnym przebiegiem infekcji.

  • SARS-CoV-2 może wywołać również zmiany pęcherzykowe rozsiane na całym tułowiu. Zazwyczaj towarzyszą one paragrypowym objawom zakażenia. Pojawiają się głównie u mężczyzn, w wieku ok. 60 lat i utrzymują się od 3 do 8 dni.

Najczęściej obserwowana u zakażonych wysypka
Najczęściej obserwowana u zakażonych wysypka (Badanie COVID-PIEL)

Zaznaczmy też, że objawy skórne na skutek zakażenia SARS-CoV-2 pojawiają się w przebiegu tzw. chorobie Kawasakiego, która w dobie pandemii rozwija się u dzieci znacznie częściej. Zyskała nawet nazwę pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS). To ostra choroba zapalna naczyń krwionośnych. Dotyka głównie dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Specjaliści twierdzą, że zmiany te występują na skutek nadmiernej reakcji immunologicznej predysponowanych genetycznie pacjentów w przebiegu infekcji COVID-19.

Jakie objawy towarzyszą PIMS? Gorączka, przekrwienie spojówek, zmiany na śluzówkach jamy nosowo-gardłowej, różnego rodzaju wysypki, obrzęk lub rumień na dłoniach lub stopach, zapalenie węzłów chłonnych szyjnych.

3. Kiedy zmiany skórne mogą oznaczać zakażenie?

Jeśli na skórze pojawią się niepokojące zmiany skórna, należy je skonsultować z dermatologiem, aby wskazać na konkretną przyczynę. Jeśli specjaliście trudno będzie postawić jednoznaczną diagnozę, istnieje prawdopodobieństwo, że to efekt zakażenia SARS-CoV-2. Czujność powinny wykazać głównie osoby, które wcześniej nie miały żadnych kłopotów ze skórą, a teraz nagle obserwują u siebie nietypowe zmiany – szczególnie jeśli pacjent spełnia warunki, aby być podejrzewanym o zakażenie. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie skonsultować się z odpowiednimi służbami medycznymi lub sanitarnymi.

4. Czy zmiany skórne na skutek zakażenia koronawirusem są groźne?

Prof. Walecka twierdzi, że same zmiany skórne nie są groźne, natomiast na pewno sprawiają trudności diagnostyczne, gdyż są bardzo zróżnicowane. Imitują różne inne choroby i ciężko jest je przypisać konkretnej jednostce dermatologicznej. Może to uśpić czujność zarówno lekarza, jak i pacjenta, by w porę zareagować.

- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać badanie - wymaz w kierunku koronawiusa - podkreśla prof. Irena Walecka.

Zobacz także: Koronawirus. Witamina D skuteczna w walce z COVID-19? Profesor Gut wyjaśnia, kiedy można ją suplementować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze