Kręciło jej się w głowie, miała mdłości. Młoda mama zmarła zaraz po diagnozie
Kilka tygodni wcześniej została matką. To właśnie niedawną ciążą młoda kobieta tłumaczyła problemy ze zdrowiem. Kiedy jednak jej stan się pogarszał, zwróciła się o pomoc do lekarzy. Niestety to był guz mózgu i kobiety nie udało się uratować. Dziś jej mąż opowiada głośno tę historię, by przestrzec innych przed tym groźnym, cichym zabójcą.
1. Zawroty głowy i mdłości okazały się objawami guza
Mieszkająca w Wielkiej Brytanii Anneka po porodzie córeczki skarżyła się na powracające zawroty głowy i złe samopoczucie. Przez długi czas bagatelizowała objawy - uznała, że jej organizm po narodzinach dziecka musi się przyzwyczaić do nowego trybu życia. Niestety, zawroty głowy nie mijały, a dodatkowo pojawiły się mdłości. Kiedy zaczęło być naprawdę źle, młoda matka postanowiła się zbadać. Prawda okazała się druzgocąca - glejak wielopostaciowy, czwarte stadium.
Nistety nie udało się uratować Anneki. Kobieta osierociła córkę i pozostawiła pogrążonego w żałobie ukochanego męża, 33-letniego Alana. Teraz on w sieci opowiada o swojej miłości do żony i córki, a także próbuje uświadomić swoich obserwatorów, jak zdradzieckim i skrytym wrogiem może być złośliwy nowotwór mózgu.
Alan pomógł zorganizować już wiele zbiórek i wydarzeń, mających na celu pomoc rodzinom walczącym z rakiem. Ostatnio był to 214-milowy marsz przez Szkocję, w tym roku celem jest London Marathon.
Mężczyzna ostrzega przed niepozornymi objawami glejaka wielopostaciowego. Ten guz może zaatakować każdego, bez względu na płeć czy wiek, ale można z nim walczyć. Warto znać objawy, jakie daje nowotwór mózgu.
2. Nieoczywiste oznaki raka mózgu
Guz mózgu w zależności od regionu, w którym się rozwija, może dawać zróżnicowane objawy. Jest to związane z tym, że rozwijający się nowotwór uciska okoliczne strefy mózgu.
Najczęściej objawami są:
- nawracające bóle głowy - mogą się nasilać rano lub podczas kaszlu,
- powracające mdłości,
- drgawki,
- problemy z pamięcią i gwałtowne zmiany w zachowaniu, których podłoże nie bierze się z doświadczeń emocjonalnych lub wyczerpania,
- problemy ze wzrokiem, słuchem lub mową.
Kluczem do wyleczenia raka jest wczesna diagnoza. Jeżeli więc cierpimy na powracający ból głowy i mdłości, problemy z pamięcią, pogłębiające się problemy z mową czy widzeniem - należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.