Trwa ładowanie...

Który to miesiąc ciąży – I trymestr, II trymestr, III trymestr

Avatar placeholder
30.03.2021 11:21

Który to miesiąc ciąży? To pytanie, które stawia sobie wiele kobiet, szczególnie niedługo po pozytywnym wyniku testu ciążowego. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jakie objawy pojawiają się w kolejnych miesiącach ciąży? Jak rozwija się płód w ostatnich miesiącach ciąży?

spis treści

1. I trymestr ciąży

Pierwsze miesiące ciąży i objawy związane z poczęciem dziecka, mogą przypominać zatrucie, grypę lub zwykłe przeziębienie. Istnieją jednak charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na pierwsze miesiące ciąży. Pojawia się wówczas kluczowe pytanie, który to miesiąc ciąży? Każda kobieta odczuwa ciążę inaczej i pierwsze objawy poczęcia, mogą pojawić się w pierwszym lub nawet około drugiego miesiąca ciąży . Nasilenie objawów pojawia się około trzeciego miesiąca ciąży a zatem pod koniec I trymestru.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Określenie który to miesiąć ciąży zależą od trymestru ciąży. Pierwsze objawy poczęcia, mogą pojawić się w I lub II miesiącu ciąży.
Określenie który to miesiąć ciąży zależą od trymestru ciąży. Pierwsze objawy poczęcia, mogą pojawić się w I lub II miesiącu ciąży.

Który to miesiąc ciąży w przypadku I trymestru, można rozpoznać przede wszystkim po zmianach w comiesięcznym cyklu kobiety. Charakterystycznym objawem pierwszych miesięcy ciąży jest brak miesiączki. Jednak w przypadku kobiet, u których okres był nieregularny, nie jest to zauważalne od razu.

Innym objawem początkowych miesięcy ciąży są bolesne i bardziej wrażliwe piersi, które są reakcją zmian hormonalnych. U niektórych kobiet mogą również pojawiać się, w pierwszych miesiącach ciąży, wymioty i nudności . Najczęściej dotyczy to pierwszej ciąży.

Test ciążowy online
Test ciążowy online [11 zdjęć]

Spóźniony okres to niekoniecznie objaw ciąży. Miesiączka pojawia się zawsze 10-16 dni po owulacji (czas

zobacz galerię

2. II trymestr ciąży

Określając który to miesiąc ciąży w II trymestrze warto zwrócić uwagę na objawy związane z pierwszymi ruchami płodu. II trymestr to okres ciąży od czwartego do szóstego miesiąca ciąży. W tym czasie wyczuwalne są już ruchy dziecka. W tych miesiącach ciąży poprawia się nastrój kobiety, która odczuwa wyraźny przypływ energii. Czwarty, piąty i szósty miesiąc ciąży to czas, gdy kobieta może trochę odetchnąć. Piersi nie są już tak bolesne, a do wzdęć i zaparć można już przywyknąć. W II trymestrze ciąży można już usłyszeć bicie serca dziecka , dostrzec je podczas badania USG. Dziecko coraz szybciej przybiera na wadze.

3. III trymestr ciąży

Określenie który to miesiąc ciąży w ostatnim trymestrze, to zwrócenie uwagi głównie na znaczne zmiany w rozwoju płodu. Kobieta odczuwa w tym okresie dokuczliwe niedogodności. III trymestr ciąży to siódmym, ósmym i dziewiątym miesiąc ciąży. Na początku III trymestru ciąży dziecko waży już około 1 kg., mierzy około 34 cm, otwiera oczy i w tym okresie wytwarza się siatkówka.

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?
Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Niegdyś panowało powszechne przekonanie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to często powtarzana

zobacz galerię

Kobieta odczuwa zwiększony ciężar, a u niektórych w ostatnich miesiącach ciąży dochodzi do nietrzymania moczu. Wszystko przez rozciągnięcie mięśni dna miednicy. Ważne jest, aby w tym okresie ciąży ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. W ostatnich miesiącach ciąży kobieta może również odczuwać męczący ucisk żeber. Lekarstwem na ból w żebrach i chwilowe problemy z oddychaniem, może przynieść odpoczynek i zmiana pozycji ciała.

Ostatnie miesiące to również wzmożone kopnięcia, ale dziecko nie ma już miejsca, aby się obracać i fikać koziołki. To również dobry moment, aby przygotować torbę do szpitala i spodziewać się porodu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Który to miesiąc ciąży – I trymestr, II trymestr, III trymestr
Który to miesiąc ciąży – I trymestr, II trymestr, III trymestr (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza