Trwa ładowanie...

Lekarz nie kąpał się przez pięć lat. Zaskakujące wyniki eksperymentu

 Katarzyna Kurek
15.02.2023 14:54
Nadmierne korzystanie z mydła pod prysznicem zmywa naturalny mikrobiom skóry
Nadmierne korzystanie z mydła pod prysznicem zmywa naturalny mikrobiom skóry (Adobe Stock)

Dr James Hamblin postanowił przeprowadzić nietypowy, lecz bardzo odważny eksperyment. Na pięć lat zrezygnował z tradycyjnej kąpieli. W tym czasie nie korzystał też z mydeł, czy dezodorantu. Do jakich wniosków doszedł lekarz? Czy rzeczywiście częste mycie skraca życie?

spis treści

1. Pięć lat bez kąpieli

39-letni lekarz, dr James Hamblin, postanowił sprawdzić, czy codzienne mycie całego ciała jest niezbędne do zachowania zdrowia. W tym celu zrezygnował z brania prysznica, nie korzystał z mydła, czy innych kosmetyków kąpielowych. Jego higiena w ciągu pięciu lat sprowadzała się tylko do opłukiwania ciała czystą wodą. Wyjątek stanowiły ręce – mył je detergentami oraz dezynfekował.

Dr James Hamblin jest wykładowcą zdrowia publicznego w Yale School of Public Health, a także dziennikarzem i autorem bestsellerów. Jak podkreślił, głównym celem eksperymentu było zweryfikowanie, jak brak higieny wpłynie na mikrobiom skóry. Ponadto, rezygnując z mydła i prysznica chciał zaoszczędzić czas, pieniądze i miejsce. Doświadczenia z eksperymentu opisał w swojej książce "Clean: The New Science of Skin".

2. Tak eksperyment wpłynął skórę

Zobacz film: "Domowe sposoby na wyczyszczenie kabiny prysznicowej"

Lekarz podkreślił, że mikrobiom na skórze odgrywa istotną rolę w rozwoju układu odpornościowego i chroni przed patogenami. Hamblin jest zdania, że częste korzystanie z mydła i innych kosmetyków myjących, zmywa naturalny mikrobiom i zaburza jego rozwój. Co przekłada się na większą podatność skóry na drobnoustroje, co prowadzi do pojawiania się egzemy, alergii, wyprysków, czy trądziku.

Mężczyzna zauważył, że w trakcie przeprowadzanego eksperymentu:

  • ciało nie wydzielało nieprzyjemnych zapachów,
  • pojawił się naturalny zapach,
  • zmniejszyła się potliwość,
  • poprawił się wygląd cery – skóra nie przetłuszczała się, zniknęły wypryski.

3. Doświadczenie nie dla wszystkich

W trakcie eksperymentu dr James Hamblin doświadczył także wielu nieprzyjemnych doświadczeń. Dlatego też nie poleca innym podejmowania się podobnych eksperymentów.

Specjalista zaleca jednak ograniczenie ilości kosmetyków oraz zweryfikowanie ich składu. Zaznacza, że najlepiej jest wybierać produkty z bardzo prostym i naturalnym składem, które są bezpieczne dla mikrobiomu skóry.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze