Trwa ładowanie...

Leki, które wywołują zmęczenie

Nawet 26 mld złotych rocznie wydają Polacy na leki. W tym aż 7,4 mld zł kosztują leki bez recepty.  Najwięcej kupujemy z sezonie jesienno-zimowym, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, jak na nas wpływają. Tymczasem okazuje się, że medykamenty mogą powodować chroniczne zmęczenie.

1. Antydepresanty dostępne bez recepty

Najczęściej przyjmują je kobiety. Łykają one tabletki antydepresyjne dwa razy częściej niż mężczyźni. Lekarze przestrzegają – takie tabletki, gdy są długo przyjmowane, mogą spowodować wyniszczające zmęczenie.

Większość z nowoczesnych leków antydepresyjnych reguluje w organizmie poziom serotoniny, neuroprzekaźnika. W jej naturalnej produkcji ważą rolę odgrywa sen. Dlatego też zaleca się, by pacjenci przyjmowali takie leki właśnie przed snem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Niweluje to uczucie zmęczenia i pozwala spokojnie zasnąć. Zmęczenie po przyjęciu takich medykamentów nie powinno być jednak normą, wskazuje raczej na wystąpienie skutku ubocznego. Dlatego zawsze w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

2. Leki antyhistaminowe

Przyjmują je zazwyczaj alergicy. Leki antyhistaminowe pomagają zmniejszyć alergiczny katar, niwelują opuchliznę, zapobiegają dusznościom – blokując reakcję alergiczną.

Niestety, niektóre leki antyhistaminowe mogą wywoływać uczucie senności i zmęczenia. Jedne z nich działają słabiej, inne mocniej. Najsilniejsze działanie wywołujące zmęczenie mają tabletki antyhistaminowe przepisywane na receptę. Te dostępne bez recepty, jak Allegra, Claritin, czy Zyrtec – mają działanie słabsze.

3. Leki na nadciśnienie

Na za wysokie ciśnienie tętnicze skarży się coraz więcej Polaków. I coraz więcej z nas przyjmuje leki na nadciśnienie, tzw. beta-blokery. Medykamenty spowalniają tętno, obniżają ciśnienie krwi, ale mogą też obniżać poziom adrenaliny, prowadząc do zmęczenia.

Jeśli czujesz się senny i opadasz z sił, udaj się do lekarza i zwróć mu uwagę na lek. Być może zmieni on beta-bloker na inhibtor ACE, który rozszerza naczynia krwionośne i sprawia, że krew przepływa szybciej i bardziej efektywnie.

4. Leki uspokajające

Czyli tak zwane beznodiazepiny. Leki mają działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe, nasenne, przeciwlękowe. Niestety, każdy z tych medykamentów przyczynia się do uczucia zmęczenia.

Benzodiazepiny powodują uwalnianie w mózgu związku chemicznego o nazwie GABA. Gdy ten związek jest uwolniony, czujemy się zrelaksowani i spokojni. Może to przynieść ulgę osobom, które odczuwają silne lęki. Jeśli jednak lek będziemy brać długo – uczucie ulgi zamieni się w uczucie zmęczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza