Leki, które wywołują zmęczenie

Nawet 26 mld złotych rocznie wydają Polacy na leki. W tym aż 7,4 mld zł kosztują leki bez recepty.  Najwięcej kupujemy z sezonie jesienno-zimowym, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, jak na nas wpływają. Tymczasem okazuje się, że medykamenty mogą powodować chroniczne zmęczenie.

Antydepresanty dostępne bez recepty

Najczęściej przyjmują je kobiety. Łykają one tabletki antydepresyjne dwa razy częściej niż mężczyźni. Lekarze przestrzegają – takie tabletki, gdy są długo przyjmowane, mogą spowodować wyniszczające zmęczenie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Większość z nowoczesnych leków antydepresyjnych reguluje w organizmie poziom serotoniny, neuroprzekaźnika. W jej naturalnej produkcji ważą rolę odgrywa sen. Dlatego też zaleca się, by pacjenci przyjmowali takie leki właśnie przed snem.

Niweluje to uczucie zmęczenia i pozwala spokojnie zasnąć. Zmęczenie po przyjęciu takich medykamentów nie powinno być jednak normą, wskazuje raczej na wystąpienie skutku ubocznego. Dlatego zawsze w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Leki antyhistaminowe

Przyjmują je zazwyczaj alergicy. Leki antyhistaminowe pomagają zmniejszyć alergiczny katar, niwelują opuchliznę, zapobiegają dusznościom – blokując reakcję alergiczną.

Niestety, niektóre leki antyhistaminowe mogą wywoływać uczucie senności i zmęczenia. Jedne z nich działają słabiej, inne mocniej. Najsilniejsze działanie wywołujące zmęczenie mają tabletki antyhistaminowe przepisywane na receptę. Te dostępne bez recepty, jak Allegra, Claritin, czy Zyrtec – mają działanie słabsze.

Leki na nadciśnienie

Na za wysokie ciśnienie tętnicze skarży się coraz więcej Polaków. I coraz więcej z nas przyjmuje leki na nadciśnienie, tzw. beta-blokery. Medykamenty spowalniają tętno, obniżają ciśnienie krwi, ale mogą też obniżać poziom adrenaliny, prowadząc do zmęczenia.

Jeśli czujesz się senny i opadasz z sił, udaj się do lekarza i zwróć mu uwagę na lek. Być może zmieni on beta-bloker na inhibtor ACE, który rozszerza naczynia krwionośne i sprawia, że krew przepływa szybciej i bardziej efektywnie.

Leki uspokajające

Czyli tak zwane beznodiazepiny. Leki mają działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe, nasenne, przeciwlękowe. Niestety, każdy z tych medykamentów przyczynia się do uczucia zmęczenia.

Benzodiazepiny powodują uwalnianie w mózgu związku chemicznego o nazwie GABA. Gdy ten związek jest uwolniony, czujemy się zrelaksowani i spokojni. Może to przynieść ulgę osobom, które odczuwają silne lęki. Jeśli jednak lek będziemy brać długo – uczucie ulgi zamieni się w uczucie zmęczenia.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 6 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 15 godzin temu

1
Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...