Trwa ładowanie...

Leki na cukrzycę na liście refundacyjnej

Dobra wiadomość dla cukrzyków – nowa lista refundacyjna uwzględniła zarówno leki insulinowe, jak i osprzęt potrzebny w leczeniu cukrzycy. Na liście znalazły się także leki stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz opatrunki na schorzenia skórne...

Zobacz film: "Cukrzyca a otyłość"

spis treści

1. Jakie zmiany dla cukrzyków?

Dotychczas refundowano pompy insulinowe i osprzęt jedynie dla osób do 18 roku życia. Od 16 grudnia (wejście w życie nowej listy) na refundację mogą liczyć osoby do 26 roku życia.

2. Konsekwencje nowej listy refundacyjnej

Zmiany na liście były od dawna wyczekiwane, a wprowadzenie ich jest korzystne dla chorych. Szacuje się, że będą kosztować 450-500 mln zł. Dzięki negocjacjom z firmami farmaceutycznymi udało się uzyskać oszczędności, które pokryją te koszty.

3. Cukrzyca

Na cukrzycę cierpi ponad 2 mln Polaków. Jest to grupa chorób metabolicznych związanych z hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W zależności od przyczyny wyróżnia się cukrzycę typu I, typu II i cukrzycę ciężarnych. Najwięcej osób cierpi na cukrzycę typu II związaną z wiekiem i otyłością.

4. Choroba afektywna dwubiegunowa

Inaczej nazywana cyklofrenią, choroba ta to zaburzenie psychiczne, w którego przebiegu epizody depresji występują na zmianę z epizodami manii. Choroba afektywna dwubiegunowa dotyka w takim samym stopniu kobiety i mężczyzn, a pojawia się zazwyczaj około 20 roku życia. Jest ona bardzo niebezpieczna, gdyż 10-15% chorych popełnia samobójstwo.

5. Refundowane opatrunki

Nowa lista refundacyjna w 50% dofinansowuje 52 nowe opatrunki. Stosuje się je w przewlekłych chorobach skórnych, jak na przykład w owrzodzeniach lub w stopie cukrzycowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza