Lubisz jagody? To lepiej uważaj
Jedząc jagody, poziomki lub inne owoce leśne możesz zarazić się bardzo niebezpieczną chorobą. Dziewięć na dziesięć osób zakażonych groźnym pasożytem o nazwie bąblowiec i leczonych w nieodpowiedni sposób, umiera. Statystyki są bezlitosne. Sposób zakażenia banalny. Brak higieny.
W latach 90-tych budził trwogę na zachodzie Europy: Francji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii). Od 1994 roku występuje też w Polsce. Pozostawione przez pasożyta jaja są bardzo trwałe, nie przeszkadza im bardzo niska temperatura. Znane są przypadki, że przetrwały nawet w okolicach koła podbiegunowego.
1. Bąblowica co to takiego?
Bąblowica to choroba odzwierzęca, którą wywołuje niebezpieczny tasiemiec – bąblowiec. Możemy wyróżnić jego dwa typy: jednojamowy i wielojamowy. Pierwszy z nich zazwyczaj przenoszony jest przez psy, drugi przez lisy i inne mięsożerne zwierzęta. W jaki sposób zagraża człowiekowi? Wystarczy zjeść niemyte owoce leśne - przede wszystkim jagody, ale uważać też trzeba na poziomki, borówki, maliny a nawet grzyby.
Sprawdź koniecznie:
Poświęć nam 5 minut i powiedz, jak możemy być jeszcze lepsi!
2. Objawy
Cały problem polega na tym, że bąblowica rozwija się bardzo powoli i nie musi wtedy dawać wyraźnych objawów.
- Może to trwać nawet do 15 lat od zakażenia. Wszystko zależy od lokalizacji tasiemca w narządach. W przypadku bąblowicy jednojamowej pacjentowi towarzyszy ból brzucha, mdłości i uczucie kłucia w boku. U pacjentów z bąblowicą wielojamową, zakażenie przemieszcza się do płuc, oka lub mózgu – mówi Beata Nadolska, kierownik Oddziału Epidemiologicznego Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej.
Sprawdź koniecznie:
3. Leczenie bąblowicy
Leczenie bąblowicy uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, wielkości torbieli bąblowcowych oraz ich ilości. W przypadku dużych torbieli polega na ich chirurgicznym wycięciu, czasem razem z częścią narządu, w którym są zlokalizowane. W przypadkach nieoperacyjnych (np. gdy torbieli jest dużo i są one niewielkie) stosuje się leki przeciwpasożytniczne.
W niektórych przypadkach leczenie może polegać na przezskórnym nakłuwaniu torbieli i podawaniu do ich wnętrza leków lub stężonego alkoholu. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wycięcie tasiemca z zaatakowanego narządu. Przy zakażeniu tasiemcem wielojamowym konieczny jest przeszczep wątroby oraz chemioterapia (najczęściej przyjmuje się ją przez ok. 2 lata).
4. Profilaktyka?
- Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny – mówi Nadolska. - Bąblowicy można uniknąć. Jagody, maliny, jeżyny i poziomki należy bardzo dokładnie myć przed jedzeniem, a grzyby sparzyć w gorącej wodzie (nie sprawdzamy surowych grzybów językiem). Nosicielami jaj mogą być też zwierzaki domowe (bardzo rzadko), dlatego po każdym kontakcie z bezpańskim psem albo kotem trzeba wymyć ręce. Nie można też zapominać o regularnym odrobaczaniu naszych czworonożnych towarzyszy – mówi Beata Nadolska.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.