Trwa ładowanie...

Lubisz jagody? To lepiej uważaj

Jedząc jagody, poziomki lub inne owoce leśne możesz zarazić się bardzo niebezpieczną chorobą. Dziewięć na dziesięć osób zakażonych groźnym pasożytem o nazwie bąblowiec i leczonych w nieodpowiedni sposób, umiera. Statystyki są bezlitosne. Sposób zakażenia banalny. Brak higieny.

spis treści

W latach 90-tych budził trwogę na zachodzie Europy: Francji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii). Od 1994 roku występuje też w Polsce. Pozostawione przez pasożyta jaja są bardzo trwałe, nie przeszkadza im bardzo niska temperatura. Znane są przypadki, że przetrwały nawet w okolicach koła podbiegunowego.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ochotę na słodycze"

1. Bąblowica co to takiego?

Bąblowica to choroba odzwierzęca, którą wywołuje niebezpieczny tasiemiec – bąblowiec. Możemy wyróżnić jego dwa typy: jednojamowy i wielojamowy. Pierwszy z nich zazwyczaj przenoszony jest przez psy, drugi przez lisy i inne mięsożerne zwierzęta. W jaki sposób zagraża człowiekowi? Wystarczy zjeść niemyte owoce leśne - przede wszystkim jagody, ale uważać też trzeba na poziomki, borówki, maliny a nawet grzyby.

Sprawdź koniecznie:

Poświęć nam 5 minut i powiedz, jak możemy być jeszcze lepsi!

2. Objawy

Cały problem polega na tym, że bąblowica rozwija się bardzo powoli i nie musi wtedy dawać wyraźnych objawów.

- Może to trwać nawet do 15 lat od zakażenia. Wszystko zależy od lokalizacji tasiemca w narządach. W przypadku bąblowicy jednojamowej pacjentowi towarzyszy ból brzucha, mdłości i uczucie kłucia w boku. U pacjentów z bąblowicą wielojamową, zakażenie przemieszcza się do płuc, oka lub mózgu – mówi Beata Nadolska, kierownik Oddziału Epidemiologicznego Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej.

Sprawdź koniecznie:

Ratunku mam tasiemca! Co zrobić?

3. Leczenie bąblowicy

Leczenie bąblowicy uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, wielkości torbieli bąblowcowych oraz ich ilości. W przypadku dużych torbieli polega na ich chirurgicznym wycięciu, czasem razem z częścią narządu, w którym są zlokalizowane. W przypadkach nieoperacyjnych (np. gdy torbieli jest dużo i są one niewielkie) stosuje się leki przeciwpasożytniczne.

W niektórych przypadkach leczenie może polegać na przezskórnym nakłuwaniu torbieli i podawaniu do ich wnętrza leków lub stężonego alkoholu. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wycięcie tasiemca z zaatakowanego narządu. Przy zakażeniu tasiemcem wielojamowym konieczny jest przeszczep wątroby oraz chemioterapia (najczęściej przyjmuje się ją przez ok. 2 lata).

Tasiemiec uzbrojony - zdjęcia
Tasiemiec uzbrojony - zdjęcia

Tasiemiec uzbrojony wyposażony jest w haczyki, dzięki którym mocuje się do jelita cienkiego.

zobacz galerię

4. Profilaktyka?

- Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny – mówi Nadolska. - Bąblowicy można uniknąć. Jagody, maliny, jeżyny i poziomki należy bardzo dokładnie myć przed jedzeniem, a grzyby sparzyć w gorącej wodzie (nie sprawdzamy surowych grzybów językiem). Nosicielami jaj mogą być też zwierzaki domowe (bardzo rzadko), dlatego po każdym kontakcie z bezpańskim psem albo kotem trzeba wymyć ręce. Nie można też zapominać o regularnym odrobaczaniu naszych czworonożnych towarzyszy – mówi Beata Nadolska.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza