Ludzie myślą, że jest pijana. Rzadka choroba zniszczyła jej życie
Emilyjane Vernau od kilku lat zmaga się z epilepsją. Przez wyjątkowo silne objawy 27-latka nie może pracować i jest całkowicie zdana na rodzinę. Choroba, która zniszczyła jej życie, może mieć związek z prześladowaniem przez rówieśników, którego boleśnie doświadczyła jeszcze w szkole.
1. "Ludzie myślą, że jestem pijana"
Emilyjane Vernau od kilku lat zmaga się z epilepsją. To rzadka choroba neurologiczna, które może dawać bardzo różne objawy. Brytyjka usłyszała diagnozę w wieku zaledwie 20 lat, po tym, jak zaczęła mieć halucynacje i drgawki.
Od tego czasu jej stan znacznie się pogorszył. 27-letnia Emilyjane przyznaje, że choroba zniszczyła jej życie. Ze względu na silne objawy, z którymi cały czas się zmaga, kobieta nie jest w stanie pracować. Musiała się więc zdać na opiekę rodziców i partnera.
Kobieta szkoliła się na ratownika medycznego, ale jej karierę przekreśliły problemy ze zdrowiem. Objawy, które były wywołane przez chorobę odbierano jako symptomy nadużywania alkoholu. - Ludzie myślą, że jestem pijana, ponieważ nie mogę prosto chodzić lub niewyraźnie mówię - przyznaje 27-latka.
Emilyjane przez dwa lata próbowała różnych terapii, licząc, że przyniosą efekt i uda się zapanować nad chorobą. Kiedy wydawało się, że jest już na dobrej drodze, pojawiły się zaburzenia widzenia.
Napady potrójnego widzenia trwały na początku 10-20 minut. Niestety, zaczęły się nasilać i utrzymywały się nawet całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Przez to 27-latka nie może wychodzić sama z domu, bo jest to dla niej zbyt niebezpieczne. W każdej chwili może mieć atak. Kiedyś cudem uniknęła potarącenia przez samochód.
2. Choroba związana z traumą
Choroba może mieć związek z zespołem stresu pourazowego (PTSD), który rozwinął się u Emilyjane po tym, jak była prześladowana w szkole. Powodem nękania przez rówieśników były jej rude włosy. Przyznała, że skala była tak duża, że przestała chodzić do szkoły i uczyła się w domu.
Według neurologa, który konsultował 27-latkę, epilepsja może mieć związek z tymi traumatycznymi doświadczeniami.
Emilyjane podkreśla, że to odebrało jej życie, zniszczyło ją psychicznie i fizycznie. - Nie ma na to lekarstwa i nic nie można na to poradzić – zaznacza kobieta.
Obecnie jest jednak w trakcie kolejnych badań, które być może otworzą jej drogę do nowej terapii. Ma też nadzieję, że dzieląc się swoją historią, pomoże zwiększyć świadomość na temat padaczki, a także fatalnych skutków, jakie może mieć zastraszanie i nękanie.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.