Trwa ładowanie...

Mapa na języku? Tak serce woła o pomoc

Avatar placeholder
11.09.2023 19:10
Język geograficzny powinien zaniepokoić. Tak może objawiać się cukrzyca
Język geograficzny powinien zaniepokoić. Tak może objawiać się cukrzyca (Getty Images / Instagram)

Język geograficzny to dość rzadka dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. To łagodne zapalenie języka nie zawsze jest powodem do obaw, ale istnieją przypadki, kiedy warto skonsultować się z lekarzem, bo może ostrzegać o cukrzycy lub chorym sercu. Jak więc rozpoznać problem?

spis treści

1. Jak wygląda język geograficzny?

Język geograficzny, jak sama nazwa wskazuje, wyglądem może nieco przypominać mapę. Dolegliwość nazywana jest także rumieniem wędrującym języka i szacuje się, że dotyka około 1 proc. populacji.

Najczęściej przypadłość dotyczy młodych osób, w szczególności kobiet i zwykle wynika z niezdrowych nawyków. Warto jednak mieć na uwadze, że czasami jest objawem poważniejszych chorób.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

W przypadku języka geograficznego pojawiają się charakterystyczne plamy. Brodawki na języku są powiększone i otoczone szarymi lub białawymi kręgami. Zmiany mogą się złuszczać, samoistnie znikać i pojawiać od nowa.

W trakcie spożywania gorących lub pikantnych potraw może pojawić się dyskomfort i pieczenie. Czasem zmiany obejmują także wewnętrzną część policzków, warg i podniebienie.

2. Przyczyny pojawiania się zmian na języku

Większość przypadków lingua geographica nie powinna wzbudzić niepokoju, gdyż przyczyny zwykle nie są groźne. Jest to przypadłość osób palących wyroby tytoniowe, często zestresowanych i może pojawiać się przy infekcjach grzybiczych.

Czasem język geograficzny jest spowodowany nieodpowiednią higieną oraz niedoborem witamin. Zmiany spowodowane ciążą, a nawet przypadkowe przygryzienie języka może doprowadzić do pojawienia się tym zmian.

Jedzenie czosnku, cebuli, pomidorów, porzeczek i agrestu może zaostrzyć objawy. Czasem łagodne zapalenie języka pojawia się wraz z innymi chorobami.

3. Łagodne zapalenie języka a inne choroby

Język geograficzny może współistnieć z innymi chorobami. Pojawia się przy zaburzeniach odporności, chorobie Leśniowskiego-Crohna, cukrzycy, zespole Downa i niektórymi alergiami.

Również pacjenci z łuszczycą bardzo często zgłaszają pojawienie się zmian na języku. Warto także zwrócić uwagę na dolegliwość u dzieci, szczególnie jeśli ma tendencję do powracania lub utrzymuje się przez długi czas.

U dzieci język geograficzny może oznaczać choroby endokrynologiczne, skazę wysiękową, a nawet wady serca. Język geograficzny u najmłodszych warto niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze