Mapowanie serca

Mapowanie serca to badanie, które jest zwykle wykonywane za pomocą cewnika wprowadzanego przez skórę do komór serca. W czasie badania zostają zapisane sekwencyjnie elektrogramy wsierdzia w celu odniesienia miejscowego elektrogramu do anatomii serca. Te elektrofizjologiczne cewniki są kierowane i lokalizowane za pomocą fluoroskopii.

Bezkontaktowe i kontaktowe mapowanie serca

Badanie bezkontaktowe pozwala na otrzymanie kolorowych map o dużej rozdzielczości aktywności wsierdzia w nietkniętym bijącym sercu. Na początku określana jest geometria komory serca. Następnie identyfikuje się miejsce istotne, do którego wprowadza się cewnik ablacyjny. Sygnał emitowany z cewnika może zostać użyty do konstruowania trójwymiarowego modelu komputerowego wsierdzia. Główną zaletą tego badania serca jest fakt, że wystarczy jedno uderzenie organu aby otrzymać kompletną mapę aktywacji, która może zostać wykorzystana do mapowania arytmii.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Występują trzy rodzaje kontaktowego mapowania serca:

  • elektroanatomiczne mapowanie (system CARTO);
  • mapowanie za pomocą specjalnego cewnika;
  • przy użyciu systemu do zarządzania położeniem w czasie rzeczywistym.

Rodzaje kontaktowego mapowania serca

Elektroanatomiczne mapowanie to badanie serca, do którego używa się systemu lokacji cewnika, który określa pozycję cewnika i położenie względem ultraniskiego pola magnetycznego emitowanego przez radiator umieszczony pod stołem operacyjnym. Badanie zaczyna się od wprowadzenia cewnika wewnątrz zatoki wieńcowej lub do prawej komory serca. Następnie wprowadza się cewnik ablacyjny i umieszcza go w komorze serca przed mapowaniem. System mapowania określa położenie obydwu cewników. Lokalizacja cewnika mapującego jest określona według punktu odniesienia w cyklu serca i zapisana według lokalizacji umiejscowionego w jednym punkcie pierwszego cewnika. Poprzez poruszanie cewnika mapującego wewnątrz serca system analizuje jego położenie, co pozwala na kierowanie nim bez użycia fluoroskopii. Badanie pozwala na uzyskanie dwu- i trójwymiarowych map serca, które są pomocne w określaniu mechanizmów prowadzących do arytmii.

Innym rodzajem kontaktowego mapowania serca jest mapowanie przy użyciu specjalnego cewnika, który wprowadza się przez skórę. Cewnik jest podłączony przez wzmacniacz do trójwymiarowego systemu mapującego, który dostarcza trójwymiarowe kolorowe rekonstrukcje aktywności elektrycznej. Jedną z zalet tego badania jest fakt, że otrzymuje się wielokrotny zapis większości powierzchni wsierdzia. Jednak ten typ mapowania w dużym stopniu zależy od właściwego doboru cewnika i istnieje ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej przy lewostronnym mapowaniu.

Badanie przy użyciu systemu zarządzania położeniem w czasie rzeczywistym polega na umieszczeniu dwóch cewników i jednego ablacyjnego przez skórę. Jeden z cewników jest wprowadzony do zatoki wieńcowej, a drugi do wierzchołka prawej komory serca. Wprowadza się także cewnik ablacyjny. Do wszystkich trzech cewników podłączone są elektrody, które umożliwiają uzyskanie trójwymiarowego obrazu położenia cewników w czasie rzeczywistym.

Jest wiele badań, których zadaniem jest ocena serca, ale mapowanie daje naprawdę dobre wyniki i nie należy się go obawiać.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kahn G. Choroby serca. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-50-5
  • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mapowanie serca
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Mapowanie serca
Ablacja - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Powikłania po ablacji (WIDEO)

Powikłania po ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

ablacji, przez tętnicę lub żyłę udową do serca chorego wprowadza się specjalną elektrodę. Przed ablacją przeprowadza się mapowanie (...) Ablacja przezskórna to jeden z zabiegów kardiologicznych, który wykorzystuje się...

Holter EKG - wskazania do wykonania badania, przebieg

EKG elektrokardiografia - rola, zalety, wady (WIDEO)

EKG elektrokardiografia - rola, zalety, wady (WIDEO) Odtwórz wideo

EKG czy mapowanie serca. O badaniu EKG słyszał każdy, ale nie wszyscy wiedzą, na czym elektrokardiografia dokładnie polega. EKG to podstawowe badanie (...) EKG (elektrokardiografia) jest jednym z wielu badań serca....

Wszczepienie rozrusznika serca

Rozrusznik serca

Rozrusznik serca

Rozrusznik elektrycznie pobudza rytm serca pacjenta.

Kołatanie serca

Na czym polega kołatanie serca? (WIDEO)

Na czym polega kołatanie serca? (WIDEO) Odtwórz wideo

Odczuwanie kołatania serca może być spowodowane nieprawidłowymi czynnościami serca, jak np. migotaniem przedsionków, które dotyczy około 1% osób (...) powyżej 65. roku życia. Przyczyny sercowe migotania serca...

Bezpośredni masaż serca

Defibrylacja

Defibrylacja

Defibrylator używany w karetkach pogotowia ratunkowego.

Echo serca - charakterystyka, rodzaje

Echo serca (WIDEO)

Echo serca (WIDEO) Odtwórz wideo

Wśród wielu badań kardiologicznych, np. elektrokardiografii, angiografii, fonokardiografii, koronarografii, badania dopplerowskiego serca (...) , swoje miejsce znajduje także echo serca, czyli echokardiografia. Echo...

Echo serca - charakterystyka, rodzaje

Echokardiografia dziecięca (WIDEO)

Echokardiografia dziecięca (WIDEO) Odtwórz wideo

W ciągu roku w Centrum Zdrowia Dziecka wykonywanych jest 450 operacji kardiologicznych. Nowoczesny sprzęt do echokardiografii pozwala monitorować pracę serca i badać jego parametry zarówno podczas operacji jak i po.