Trwa ładowanie...

Mapowanie serca

Avatar placeholder
05.09.2013 14:36
Mapowanie serca
Mapowanie serca

Mapowanie serca to badanie, które jest zwykle wykonywane za pomocą cewnika wprowadzanego przez skórę do komór serca. W czasie badania zostają zapisane sekwencyjnie elektrogramy wsierdzia w celu odniesienia miejscowego elektrogramu do anatomii serca. Te elektrofizjologiczne cewniki są kierowane i lokalizowane za pomocą fluoroskopii.

1. Bezkontaktowe i kontaktowe mapowanie serca

Badanie bezkontaktowe pozwala na otrzymanie kolorowych map o dużej rozdzielczości aktywności wsierdzia w nietkniętym bijącym sercu. Na początku określana jest geometria komory serca. Następnie identyfikuje się miejsce istotne, do którego wprowadza się cewnik ablacyjny. Sygnał emitowany z cewnika może zostać użyty do konstruowania trójwymiarowego modelu komputerowego wsierdzia. Główną zaletą tego badania serca jest fakt, że wystarczy jedno uderzenie organu aby otrzymać kompletną mapę aktywacji, która może zostać wykorzystana do mapowania arytmii.

Występują trzy rodzaje kontaktowego mapowania serca:

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"
  • elektroanatomiczne mapowanie (system CARTO);
  • mapowanie za pomocą specjalnego cewnika;
  • przy użyciu systemu do zarządzania położeniem w czasie rzeczywistym.

2. Rodzaje kontaktowego mapowania serca

Elektroanatomiczne mapowanie to badanie serca, do którego używa się systemu lokacji cewnika, który określa pozycję cewnika i położenie względem ultraniskiego pola magnetycznego emitowanego przez radiator umieszczony pod stołem operacyjnym. Badanie zaczyna się od wprowadzenia cewnika wewnątrz zatoki wieńcowej lub do prawej komory serca. Następnie wprowadza się cewnik ablacyjny i umieszcza go w komorze serca przed mapowaniem. System mapowania określa położenie obydwu cewników. Lokalizacja cewnika mapującego jest określona według punktu odniesienia w cyklu serca i zapisana według lokalizacji umiejscowionego w jednym punkcie pierwszego cewnika. Poprzez poruszanie cewnika mapującego wewnątrz serca system analizuje jego położenie, co pozwala na kierowanie nim bez użycia fluoroskopii. Badanie pozwala na uzyskanie dwu- i trójwymiarowych map serca, które są pomocne w określaniu mechanizmów prowadzących do arytmii.

Innym rodzajem kontaktowego mapowania serca jest mapowanie przy użyciu specjalnego cewnika, który wprowadza się przez skórę. Cewnik jest podłączony przez wzmacniacz do trójwymiarowego systemu mapującego, który dostarcza trójwymiarowe kolorowe rekonstrukcje aktywności elektrycznej. Jedną z zalet tego badania jest fakt, że otrzymuje się wielokrotny zapis większości powierzchni wsierdzia. Jednak ten typ mapowania w dużym stopniu zależy od właściwego doboru cewnika i istnieje ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej przy lewostronnym mapowaniu.

Badanie przy użyciu systemu zarządzania położeniem w czasie rzeczywistym polega na umieszczeniu dwóch cewników i jednego ablacyjnego przez skórę. Jeden z cewników jest wprowadzony do zatoki wieńcowej, a drugi do wierzchołka prawej komory serca. Wprowadza się także cewnik ablacyjny. Do wszystkich trzech cewników podłączone są elektrody, które umożliwiają uzyskanie trójwymiarowego obrazu położenia cewników w czasie rzeczywistym.

Jest wiele badań, których zadaniem jest ocena serca, ale mapowanie daje naprawdę dobre wyniki i nie należy się go obawiać.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.