Alicja Barszcz

O autorze

Alicja Barszcz

Zawodowo związana z tematyką zdrowia od 2012 roku. Poza redakcją doświadczenie w mediach zdobywała w marketingu i e-commerce. Obecnie zajmuje się wsparciem realizacji działań content marketingowych. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Masz suche powietrze w mieszkaniu? Pomoże nawilżacz powietrza

Powietrze w mieszkaniu często jest bardzo suche - szczególnie w zimie. Składa się na to wiele czynników, ale przede wszystkim jest to skutek ogrzewania, które znacząco zmniejsza wilgotność powietrza. Wiele badań wykazuje, że optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna oscylować w granicach 40-60%, co bez odpowiednich urządzeń jest praktycznie nie do osiągnięcia zimą, kiedy to wilgotność spada nawet do 10%.

Suche powietrze a zdrowie

Suche powietrze jest bardzo uciążliwe przede wszystkim ze względu na jego negatywny wpływ na układ oddechowy. Śluzówka nosa wysusza się, przez co nie chroni odpowiednio przed infekcjami. Niska wilgotność powietrza źle oddziałuje również na oczy, które stają się zaczerwienione i pieką. Z kolei skóra wysusza się, swędzi i jest bardziej podatna na podrażnienia, a włosy stają się łamliwe i rozdwajające właśnie na skutek suchego powietrza. Jak można temu zaradzić? Z pewnością pomoże odpowiedni nawilżacz powietrza.

Zobacz film: "Co warto kupić? Nawilżacze powietrza"

Nawilżacz powietrza

Suche powietrze bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka, dlatego nawilżacze powietrza są idealnym rozwiązaniem, a ich ogromny wybór sprawia, że...

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na szczęście wybór nawilżaczy powietrza w sklepach jest bardzo duży. Istnieją nie tylko nawilżacze w postaci pojemników, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferach, ale również nawilżacze elektryczne. Niestety urządzenia na kaloryfer spełniają swoją funkcję w bardzo ograniczonym stopniu, w związku z czym znacznie lepiej zaopatrzyć się w nawilżacz elektryczny.

W sklepach dostępne są nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe i termiczne. Każdy z nich działa troszkę na innej zasadzie. Ewaporacyjne, czyli parujące składają się ze specjalnego zbiornika, wkładu filtrującego oraz turbiny, która dostarcza powietrze. Dzięki temu jest ono nie tylko nawilżane, ale również oczyszczane. Nawilżacz zużywa mało energii i nie wydziela widocznej pary. Wadą tego rodzaju urządzenia jest jednak jego niska wydajność i głośny tryb pracy. Nawilżacze ultradźwiękowe mają w sobie element wytwarzający ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc z niej lekką mgiełkę. W tego typu urządzeniu może znajdować się jednocześnie filtr do wody. Jego zaletą jest cicha praca, duża wydajność i niskie zużycie energii, a także samoregulacja działania w zależności od jakości powietrza. Jeśli nawilżacz ultradźwiękowy jest wyposażony w filtr, konieczne jest częste jego czyszczenie i wymienianie. Kolejny typ nawilżacza powietrza, czyli nawilżacz termiczny składa się ze zbiornika na wodę i grzałki. Jego praca polega na gotowaniu wody, która parując, nawilża powietrze. Urządzenie to może być dodatkowo wyposażone w filtr, który oczyszcza powietrze. Nawilżacz tego rodzaju jest bardzo wydajny, ale jednocześnie trzeba go często czyścić i uważać na gorącą parę, aby się nie poparzyć. Ponadto pochłania on znacznie więcej energii niż nawilżacze parujące lub ultradźwiękowe.

Wybór nawilżacza

W przypadku nawilżania powietrza konieczny jest przede wszystkim rozsądek, gdyż nie tylko suche powietrze może być szkodliwe. Nadmierna wilgotność, czyli powyżej 60% sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i roztoczy, co jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla alergików.

Wybierając nawilżacz powietrza, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie go do wielkości pomieszczenia oraz możliwość ustawienia go mniej więcej w centrum pokoju na gładkiej powierzchni. W dzisiejszych czasach nawilżacze mogą być elementem dekoracyjnym i bardzo często są zautomatyzowane, więc łatwiej jest kontrolować wilgotność powietrza. Producenci postarali się, by zadowolić nawet bardzo wymagającego klienta.

Alicja Barszcz

O autorze

Alicja Barszcz

Zawodowo związana z tematyką zdrowia od 2012 roku. Poza redakcją doświadczenie w mediach zdobywała w marketingu i e-commerce. Obecnie zajmuje się wsparciem realizacji działań content marketingowych. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Alicja Barszcz, ponad rok temu

Mieszkaj zdrowo

Komentarze (5)
~Mada
~Mada 11 miesięcy temu

Ja mam takie zwykłe nawilżacze na grzejnikach, wilgotność około 50%, dla mnie idealnie. Poniżej szczypią mnie oczy i nos się zatyka, a moja skóra bardzo cierpi, zużywam o wiele więcej balsamów do ciała niż zwykle, tak się skóra przesusza. Na szczęście mój ulubiony oeparol nie kosztuje majątku ;)

Odpowiedz
~Jarek
~Jarek ponad rok temu

Przeprowadziłem się z kamienicy do suchych bloków i dzięki nawilżaczowi powietrza Boneco przestałem kasłać a lekarze przepisywali mi ciągle jakieś inhalatory a dopiero moja żona wpadła na pomysł by kupić mi na urodziny nawilżacz.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.