Masz ten objaw w jamie ustnej? Może świadczyć o chorobie serca
Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Choroby serca są największym zabójcą Polaków. Jak sprawdzić, czy jesteśmy narażeni na wystąpienie tych chorób? Zdaniem naukowców można to zrobić samodzielnie i nie wychodząc z domu. Wystarczy, że będziemy obserwować stan naszego uzębienia.
1. Choroby serca główną przyczyną zgonu Polaków
Eksperci alarmują, że choroby serca powinny być w centrum uwagi naszego społeczeństwa.
- Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów Polaków. Wśród nich największe znacznie ma choroba wieńcowa, w tym zawał serca. W 2018 roku zawał serca wystąpił u 3,3 mężczyzn na 100 000 mężczyzn poniżej 25. roku życia i u 0,2 kobiet w tym samym wieku. W kategorii wiekowej 25-29 lat zapadalność na zawał serca jest większa – 5,1 na 100 000 u mężczyzn oraz 0,7 na 100 000 wśród kobiet. U mężczyzn zapadalność na zawał serca jest większa, dlatego płeć męska jest czynnikiem ryzyka występowania zawału serca – opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Podobne statystyki również raportuje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) - 1 na 4 zgony w USA jest spowodowany chorobami serca.
Co zatem trzeba o nich wiedzieć, aby nie przegapić niepokojących sygnałów?
2. Brak zębów świadczy o ryzyku chorób serca
Jak okazuje się, regularna samokontrola jamy ustnej może pomóc w ustaleniu, czy jesteśmy narażeni na choroby serca. Udowodniły to badania, których wyniki zostały zaprezentowane jeszcze podczas konferencji American College of Cardiology Middle East Conference.
Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną ponad 316 tys. osób w wieku od 40 do 79 lat, aby sprawdzić, czy występuje korelacja pomiędzy chorobami serca a utratą zębów z przyczyn nieurazowych. Jak okazało się, 13 proc. wszystkich badanych pacjentów cierpiało na choroby układu krążenia, ale ci, którzy zgłaszali brak co najmniej jednego zęba, mieli większe ryzyko.
Ten czynnik ryzyka utrzymał się nawet po uwzględnieniu takich zmiennych, jak nadwaga, wiek, rasa, spożycie alkoholu, palenie tytoniu oraz cukrzyca. Co więcej, im więcej zębów brakowało, tym większe było ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
3. Bakterie z jamy ustnej powodują choroby serca
Zdaniem ekspertów prawdopodobnie istnieje związek między chorobami zębów a stanem zapalnym, który może doprowadzić do chorób serca i układu krążenia.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) utrata zębów może wystąpić z powodu zaawansowanej postaci paradontozy, choroby dziąseł. Naukowcy podejrzewają, że bakterie i stany zapalne związane z zapaleniem przyzębia zwiększają ryzyko chorób serca. Mogą one dostać się do krwiobiegu, a potem przemieszczać się w dowolne miejsce w organizmie. Według Penn Medicine, centrum należącym do University of Pennsylvania Health System, gdy bakterie dostaną się do serca, mogą spowodować stan zapalny w naczyniach, a także mogą zainfekować zastawki serca.
Zobacz także: Koronawirus. Pandemia pogorszyła i tak fatalny stan uzębienia Polaków
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.