Materiały przyjazne dla skóry – jakie wybierać?
Lubimy wiedzieć, co jemy, a jak jest z tym, co nosimy? Czy metkom ubrań powinniśmy przyglądać się równie uważnie, jak składowi produktów spożywczych? Tak, gdyż zdecydowanie lepiej wybierać materiały przyjazne dla skóry, które zapewnią nam nie tylko świetny wygląd, ale też zdrowie i komfort.
Skóra reaguje nie tylko na skład materiału, sposób jego barwienia i środki chemiczne, które wpłynęły na jego strukturę. Jest również wrażliwa na dodatki z rozmaitych tworzyw, które np. ozdabiają daną część garderoby, ale też sposób poprowadzenia szwów, krój i stopień jej dopasowania. To jednak tkanina jest czynnikiem, który najsilniej oddziałuje na skórę, stykając się z nią bezpośrednio. Powinna więc być przewiewna, zapewniać odpowiednie wchłanianie wilgoci, termoizolację, ale też miękkość i przyjemne odczucia podczas noszenia.
Zamiast tego zdarza się, że przy kontakcie z ubraniem na ciele pojawiają się otarcia, zaczerwienienia czy nadmierna potliwość. Dlatego warto dobierać materiały przyjazne dla skóry, czytając metki równie wnikliwie, jak opakowania produktów spożywczych. Wszystkie części garderoby powinny być przecież przede wszystkim wygodne i funkcjonalne.
1. Naturalne tkaniny – naturalnie przyjazne: bawełna
Moda na naturalne tkaniny trwa już od dawna. Materiały tego rodzaju nie tylko świetnie się prezentują, ale też dobrze wpływają na kondycję naszej skóry, zapewniając jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i wilgocią. Oczywiście najbardziej lubimy otulać się miękką bawełną.
Najlepiej postawić na tę organiczną, która produkowana jest w zgodzie z normami rolnictwa ekologicznego, a więc bez szkodliwych chemikaliów, co również ma znaczenie dla naszego organizmu. Ten rodzaj materiału pochłania wilgoć i nie powinien uczulać. W zależności od grubości może ogrzewać lub delikatnie chłodzić ciało.
Bawełna jest też zazwyczaj dość elastyczna, choć w czystej postaci szybko się mnie. Coraz więcej znanych marek ma w swoich kolekcjach specjalne linie wykonane właśnie z bawełny organicznej. Jest wśród nich choćby stawiająca na ekologię przy tworzeniu swoich projektów Stella McCartney.
2. Len i jedwab – przyjemność noszenia
Kolejną doskonałą propozycją jest len. Tkanina lniana doskonale wchłania wilgoć, jest bardzo lekka i przewiewna, a jej niezwykłe właściwości znane się już od wieków. Ten efektowny materiał sprawdzi się zwłaszcza latem. W czystej postaci jest dość sztywny i szybko się mnie, dlatego przy wrażliwej skórze warto wybrać ubrania lniane z domieszką innego materiału.
Może to być np. bawełna, która sprawi, że lniane ubrania będą lepiej się układały, a także staną się przyjemniejsze w kontakcie ze skórą. Zresztą w letniej porze znakomicie będą wyglądać klasyczne lniane koszule czy sukienki oraz bluzki z lnu.
Poszukiwanie topów z przyjaznego materiału ułatwi np. Domodi.pl, serwis który gromadzi oferty kilkuset sklepów. Przeglądając kolekcje ulubionych marek, warto postawić również na jedwab, który zapewni równie komfortowe odczucia.
Ten lekki, miły w dotyku, cienki i przewiewny materiał jest jednak stosunkowo drogi. Bardzo szykownie wygląda i idealnie współgra z tkankami naszej skóry. Chroni ją przed alergenami i reguluje jej temperaturę. Wełna idealna na zimę, ale nie dla wrażliwych
Dobrą propozycją jest również wełna. Dostępne są jej różne wersje. Najdelikatniejsze i najwyższej jakości materiały tego rodzaju wytwarza się z wełny typu merino lub kaszmirskiej. Skóra okryta wełną oddycha i jest świetnie chroniona przed niską temperaturą, ale jest też odporna na jej bardzo wysokie wartości. Wełna skutecznie pochłania również wilgoć, nie mnie się, ale może uczulać.
Skóra wrażliwa także może różnie reagować na wełniane ubrania, wszystko zależy od rodzaju tego materiału. Dlatego przy bardzo delikatnej cerze najlepiej wybierać wełniane swetry czy bluzki z różnego rodzaju domieszkami, np. w postaci bawełny lub jedwabiu. Choć wełna to doskonały materiał, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, choć nie tylko, zanim zdecydujemy się na zakup ubrania wykonanego z tego rodzaju włókna, sprawdźmy, czy nie jesteśmy na nie uczuleni.
3. Nowoczesne materiały sztuczne
Obok materiałów naturalnych pojawiają się również przyjazne dla naszej skóry włókna sztuczne, ale produkowane z naturalnych związków. Należy do nich między innymi robiący karierę już od kilku sezonów tencel (inaczej też: lyocell).
Materiał ten wytwarza się z celulozy drzewnej, dlatego ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, pozwala skórze oddychać, jak również – podobnie do naturalnych tkanin – pochłania nadmiar wody. Ta dość miękka tkanina świetnie się układa, jest elastyczna, wytrzymała i przyjemna w dotyku.
Mówi się też wiele o jej proekologicznej produkcji i biodegradowalności. Tak więc nie tylko dobrze się ją nosi, ale jej wytwarzanie nie szkodzi środowisku.
Materiały naturalne przyjazne dla skóry często dostępne są oczywiście z różnego rodzaju domieszkami. I nie zawsze trzeba ich unikać, np. jak w przypadku lnu, którego strukturę nieco "zmiękczają". Z drugiej strony sztywność lnu, sprawia, że jest on jeszcze bardziej przewiewny, nie przylega bowiem ściśle do ciała. Sprawdzajmy więc na metkach, jakie są stosunki pomiędzy wykorzystanymi w danej sukience czy bluzce tkaninami. Unikajmy też nylonu, poliestru czy sztucznej skóry, zwłaszcza podczas ciepłych miesięcy.