Trwa ładowanie...

Mbappé w “masce Batmana”. Lekarze spierają się o słuszność tej metody

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 24.06.2024 17:00
Komentuje stan Mbappé. "Nie wziąłbym udziału w zawodach w takim stanie"
Komentuje stan Mbappé. "Nie wziąłbym udziału w zawodach w takim stanie" (Getty Images)

Zawodnicy w specyficznych maskach regularnie widywani są na murawie. W aktualnych Mistrzostwach Europy "maskę superbohatera" nosił m.in. Kylian Mbappé podczas treningów. Lekarze spierają się jednak, czy zawodnicy po tak poważnych kontuzjach powinni w ogóle być aktywni na boisku.

spis treści

1. Mbappé w masce na boisku

W mediach społecznościowych co jakiś czas robi się głośno wokół ciekawych masek noszonych przez niektórych piłkarzy podczas rozgrywek lub treningów. Największym echem obiły ostatnio się zdjęcia i filmy Kyliana Mbappé, napastnika reprezentacji Francji, który złamał nos w wyniku wypadku podczas swojego pierwszego meczu w ramach Euro 2024. Piłkarz w specyficznym ochraniaczu widziany był podczas sesji treningowych.

Jak wyjaśniają eksperci odpowiadający za zdrowie zawodników podczas rozgrywek, tego typu maski są ochraniaczami niezbędnymi po wszelkich urazach głowy, szczęki czy nosa.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

- Nos składa się z kilku struktur kostnych znajdujących się w jego górnej części. Następnie mamy struktury wykonane z chrząstki, czyli miękki kawałek nosa (niżej) i przegrodę nosową, która oddziela prawe od lewego nozdrza i biegnie przez środek. Wszystko to łatwo może ulec urazowi (jeśli nie jest chronione mechanicznie – przyp. red.)” – wyjaśniał redakcji "The New York Times" Robin Youngs, były chirurg specjalizujący się w urazach nosa i szczęki w szpitalu w Gloucestershire.

2. Czy maski to dobry pomysł?

Charakterystyczne maski służą mechanicznej ochronie nosa czy kości twarzy przed kolejnymi urazami, co nie zmienia faktu, że w przypadku kontuzji tego typu gra na boisku jest szczególnie utrudniona.

Zdaniem lekarzy Mbappé będzie odczuwał niedrożność nosa przez co najmniej dwa tygodnie, co będzie miało znaczący wpływ na poziom sprawności i zdolność dostarczania powietrza do płuc przez nos. Jeśli lekarz kadry stwierdzi dodatkowo, że piłkarz potrzebuje maski przez cały czas trwania następnego meczu, będzie miał on również ograniczoną widoczność. Personel medyczny współpracujący z reprezentacją Francji jest jednak zdania, że piłkarz powinien szybko wrócić do sprawności i brać dalszy udział w mistrzostwach.

Eksperci spierają się jednak na temat podobnych metod na przyspieszanie rekonwalescencji zawodników, aby mogli jak najszybciej brać udział w kolejnych spotkaniach.

- Prawie na pewno wiąże się to z dużym obrzękiem i niewydolnością oddechową. Nie wziąłbym udziału w zawodach w takim stanie, niezależnie od tego, ile masek by mi dali. Później spędzi kolejne trzy miesiące z powikłaniami - komentował stan zdrowia francuskiego zawodnika Manuel Chamorro, ordynator chirurgii szczękowo-twarzowej w szpitalu Quiron Ruber Juan Bravo w Madrycie.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze