Mepilex Ag – jak i kiedy go stosować?
Mepilex Ag to przeciwbakteryjny opatrunek piankowy przeznaczony do leczenia ran i oparzeń z małym oraz średnim wysiękiem. Jest stosowany, gdy pojawiają się owrzodzenia kończyn dolnych i stóp, odleżyny i oparzenia niepełnej grubości skóry. Można go wykorzystywać podczas kompresjoterapii. Za jego działanie odpowiada siarczan srebra i węgiel aktywowany. Jak działa?
1. Co to jest Mepilex Ag?
Mepilex Ag to jałowy, trzywarstwowy opatrunek z pianki poliuretanowej ze srebrem i węglem aktywowanym, z silikonową warstwą kontaktową Safetac. Jest wyrobem medycznym przeznaczonym do opatrywania ran i oparzeń z małym oraz średnim wysiękiem, ostrych i przewlekłych, z oznakami infekcji lub zagrożonych infekcją.
Opatrunek Mepilex Ag sprawdza się w leczeniu odleżyn, owrzodzeń kończyn dolnych i stóp (w tym owrzodzeń goleni na tle niewydolności żylnej, tętniczej lub mieszanej), ran pooperacyjnych, oparzeń (II stopień), ran nowotworowych i stopy cukrzycowej oraz ran zakażonych (w ramach leczenia pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia).
Produkt jest odpowiedni do stosowania podczas kompresjoterapii (kompresoterapia). To inaczej ucisk stopniowany, którego istotą jest zmniejszający się od stopy do pachwiny ucisk kończyny dolnej. Polega na nałożeniu na nogę od zewnątrz odpowiednio mocnego ucisku, co pozwala przenieść go na naczynia krwionośne i tkanki.
Mepilex Ag – refundacja i produkty
Lek Mepilex Ag jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych. Opatrunek można kupić w różnych rozmiarach. To Mepilex Ag 10 × 21 cm, 12,5 × 12,5 cm, 17,5 × 17,5 cm oraz Mepilex Ag 6 × 8,5 cm.
Opatrunki wydaje się z przepisu lekarza (Mepilex Ag bez recepty nie jest dostępny). Produkt jest objęty refundacją:
- wydawany za odpłatnością 30 % do wysokości limitu w przypadku przewlekłych owrzodzeń,
- bezpłatnie do wysokości limitu w przypadku rozpoznania epidermolysis bullosa. To pęcherzowe oddzielanie się naskórka, grupa pęcherzowych chorób skóry uwarunkowanych genetycznie (genodermatoz).
2. Jak działa Mepilex Ag?
Opatrunek Mepilex Ag, dzięki zawartości siarczanu srebra, który ma działanie antybakteryjne, pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie mikrobiologiczne rany oraz ograniczyć ryzyko infekcji. Jednocześnie przyspiesza proces gojenia oparzeń niepełnej grubości skóry.
Ma to związek z tym, że cząsteczki srebra mają zdolność inaktywowania bakterii w ranie. Mepilex Ag działa szybko (zabija patogeny już w 30 minucie) i długo (nawet w 7 dobie od aplikacji), co potwierdzają badania.
Niewątpliwą zaletą opatrunku Mepilex Ag jest elastyczna silikonowa warstwa kontaktowa umieszczona na spodzie opatrunku, która chroni skórę. Dzięki niej opatrunek nie przykleja się, a delikatnie przylega do skóry.
Jest to nie tylko komfortowe podczas użytkowania, ale i zmiany opatrunku (nie są uszkadzane komórki łożyska rany i brzegów rany, co niweluje ból, ale i skraca proces leczenia).
3. Jak zakładać Mepilex Ag?
Aby uzyskać najlepsze efekty leczenia i prawidłowo umocować opatrunek, należy wybrać odpowiedni rozmiar produktu. Ważne jest, by nałożyć go z zachowaniem marginesu, tak by część opatrzenia medycznego zachodziła na suchą skórę dookoła rany. To pozwala również chronić otaczającą skórę przed maceracją.
Tym samym Mepilex Ag powinien zachodzić około 1-2 cm na suchą skórę otaczającą ranę w przypadku mniejszych rozmiarów (rozmiary do 12,5 x 12,5 cm) oraz 5 cm w przypadku większych rozmiarów.
Przed nałożeniem opatrunku Mepilex Ag należy oczyścić ranę, przemywając ją roztworem soli fizjologicznej i dokładnie osuszyć jej brzegi. Następnie trzeba usunąć folię zabezpieczającą przylepną warstwę Safetac i nałożyć go na ranę. W razie konieczności Mepilex Ag można zabezpieczyć bandażem.
Czy można rozciągać i ciąć Mepilex Ag? Nie jest dozwolone rozciąganie go. Opatrunek można przyciąć do pożądanego kształtu. Jak często zmieniać Mepilex Ag? To zależy od stanu rany i ilości wysięku.
W początkowym okresie zmienia się go co 24 godziny, z czasem zmiany są rzadsze, niemniej odstęp między aplikacjami nie może być dłuższy niż maksymalnie 7 dni. O częstości zmian opatrunku decyduje fachowy personel medyczny.
Przeciwwskazaniem w stosowaniu opatrunku Mepilex Ag jest wyłącznie nadwrażliwość na srebro. Trzeba też pamiętać, że opatrunek ze srebrem i węglem aktywowanym to produkt jednorazowego użytku, nie wolno go stosować ponownie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.