Trwa ładowanie...

Messi w przeszłości zmagał się z wieloma problemami zdrowotnymi. Tak wpłynęły na jego życie

U Messiego zdiagnozowano zespół Aspergera
U Messiego zdiagnozowano zespół Aspergera (Getty Images)

Już w niedzielę odbędzie się finał mistrzostw świata w piłce nożnej, w którym zagra Francja z Argentyną. To już kolejny mundial dla gwiazdy światowego futbolu Lionela Messiego. Niewiele osób wie, jakie problemy zdrowotne musiał pokonać Messi i jak wpłynęły na styl jego gry. Z jakimi dolegliwościami zmagał się piłkarz?

spis treści

1. Problemy zdrowotne nie zaprzepaściły kariery Argentyńczyka

Kiedy Lionel Messi był dzieckiem, zdiagnozowano u niego niedobór hormonu wzrostu powodujący zaburzenie często nazywane idiopatycznym niskim wzrostem. Niestety rodzina piłkarza nie mogła podjąć się leczenia, ponieważ było bardzo kosztowne – miesięczny koszt wynosił 900 dolarów. W terapii niedoboru wzrostu u tak młodych osób wykorzystuje się rekombinowany hormon wzrostu podawany podskórnie w codziennych wstrzyknięciach w godzinach wieczornych. Terapię prowadzi się do zakończenia procesu wzrastania – u dziewcząt ok.16 roku życia, a u chłopców w wieku 18 lat.

Terapii nie chciały sfinansować także znane argentyńskie kluby, takie jak River Plate i Newell's Old Boys. Leczenie opłaciła dopiero FC Barcelona, podpisując kontrakt z Lionelem Messim z Argentyny, gdy miał zaledwie 13 lat. Leczenie było dla chłopca zbawienne, ponieważ nie tylko umożliwiło karierę piłkarską, lecz także sprawne radzenie sobie z powikłaniami, takimi jak funkcjonowanie przysadki, problemy ze skórą i zębami, słaby wzrok i niższa odporność. Dziś piłkarz mierzy 169 cm.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Warto dodać, że hormon wzrostu w sporcie jest niedozwolony, jednak przepis ten nie dotyczy dzieci. Messi nie używał go jako środka wzmacniającego wydajność na boisku, tylko stosował leczenie przepisane i monitorowane przez lekarzy, którego zadaniem było pokonanie choroby.

2. U Messiego zdiagnozowano zespół Aspergera

W wieku ośmiu lat u Messiego zdiagnozowano też zespół Aspergera, zaburzenie o charakterze łagodnym ze spektrum autyzmu. Zespół Aspergera objawia się problemami społecznymi i wycofaniem. Kiedyś w brazylijskich mediach opisano niecodzienne zachowanie piłkarza, który przyszedł na trening z plastikową łyżeczką w ustach i nie wyjmował jej do końca zajęć. Miał być to sposób okazania irytacji.

- Autyści zawsze starają się przyjąć jakiś wzorzec i dokładnie go powielać. Messi zawsze wykonuje te same ruchy, prawie zawsze upada na prawą stronę, drybluje w ten sam sposób i strzela bliźniaczo podobne gole – tłumaczył Nilton Vitulli, ojciec dziecka z syndromem Aspergera i aktywny członek organizacji pozarządowej Autyzm i Rzeczywistość, cytowany w Przeglądzie Sportowym.

Jego zdaniem autyści mają zazwyczaj świetną pamięć, co może też mieć duże znaczenie w kontekście seryjnego zdobywania bramek przez Messiego.

- On po prostu powtarza wyuczone zachowania – swoje i bramkarza. Po wejściu w pole karne już wie, w jaki sposób umieścić piłkę w siatce. I świętuje z tym typowym uśmiechem autysty, który wypełnił swoje zadanie – stwierdził.

Obserwatorzy twierdzą, że gesty, wzrok i zachowanie Messiego są typowe dla autysty. Świadczyć ma o tym także fakt, że nigdy nie radził sobie z olbrzymim zainteresowaniem jego osobą i sprawiał wrażenie wycofanego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze