Metoda McKenziego - na czym polega, ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Metoda McKenziego to nietypowy sposób leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod tym, że jej celem je wyeliminowanie przyczyny bólu kręgosłupa, a nie, tak jak w przypadku innych metod leczenia, uśmierzenie bólu. Terapia metodą McKenziego przynosi dzięki daje stałe efekty i ból kręgosłupa już nie jest dla nas problemem.

Metoda McKenziego - na czym polega?

Metoda McKenziego leczy przede wszystkim zespoły bólowe kręgosłupa. Nie jest to jednak standardowa metoda leczenia bólów kręgosłupa, bowiem jej cel to usunięcie przyczyny bólu kręgosłupa i zapobieganie nawrotom dolegliwości bólowych. Metoda McKenziego daje nam skuteczne ćwiczenia przeciw bólom kręgosłupa, dzięki którym pozbędziemy się przede wszystkim samych przyczyn bólu. Metoda McKenziego jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod leczenia problemów z kręgosłupem.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Metoda opracowana została przez fizjoterapeutę Robina McKenziego i przeznaczona jest dla osób zmagających się z wypadaniem dysku czy utrzymaniem prawidłowej postawy i cierpiących z tego powodu na dolegliwości bólowe. Metoda McKenziego polega na diagnozie przyczyny bólu, a następnie wykonywaniu ćwiczeń, które ten ból wyeliminują.

Metoda McKenziego - ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Jednym z elementów metody McKenziego są ćwiczenia na ogólne bóle kręgosłupa, które stosować mogą wszystkie osoby zmagające się z bólem pleców.

Metoda McKenziego - ćwiczenie 1:

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej, na brzuchu. Ramiona układamy wzdłuż naszego ciała i obracamy głowę w dowolną stronę. W tej pozycji rozpoczynamy ćwiczenie od zaczerpnięcia kilku głębokich oddechów.

Rozluźniamy się całkowicie przez dwie lub trzy minuty, starając się z pełną świadomością usunąć wszystkie napięcia mięśni w dolnej partii pleców, a także bioder oraz kończyn dolnych. To rozluźnienie pomoże nam zlikwidować wszelkie zniekształcenia, które mogą znajdować się w stawach naszego kręgosłupa. Ćwiczenie to należy wykonywać na początku każdej sesji ćwiczeń.

Metoda McKenziego - ćwiczenie 2:

Pozostajemy w tej samej pozycji co w ćwiczeniu 1. Łokcie umieszczamy pod barkami i opieramy się na przedramionach. Ćwiczenie rozpoczynamy, tak jak w przypadku ćwiczenia pierwszego, od zaczerpnięcia kilku głębokich oddechów. Następnie całkowicie rozluźniamy dolne partie bioder, nóg i pleców. W tej rozluźnionej pozycji pozostajemy przez dwie lub trzy minuty. Za pomocą tego ćwiczenia leczymy bóle krzyża.

Metoda McKenziego - ćwiczenie 3:

Wciąż leżymy na brzuchu, dłonie umieszczamy pod barkami tak, jakbyśmy chcieli wykonać "pompkę". Prostujemy ramiona w łokciach i wypychamy górną część ciała w górę tak wysoko, jak pozwala nam na to ból. Podczas wykonywania tej czynności całkowicie rozluźniamy miednicę, biodra i nogi, pamiętamy o regularnym oddechu. Dolne partie ciała relaksujemy i trzymamy w bezwładzie, pozycję utrzymujemy przez jedną lub dwie sekundy.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła, co skutkuje wzmożonym bólem. Na szczęście, nawet proste...

Metoda McKenziego - ćwiczenie 4:

Stajemy z plecami wyprostowanymi w lekkim rozkroku, dłonie umieszczamy na wysokości talii z palcami skierowanymi w dół. Następnie wyginamy tułów możliwie jak najdalej w tył i pozycję tą utrzymujemy przez sekundę lub dwie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 11 godzin temu

2
Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Rehabilitacja patologii, patologia rehabilitacji

A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia - taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej. Dla pacjentów największym zagrożeniem jest brak dostępności, czyli rosnące...

Ortopedia i reumatologia

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom...

Ortopedia i reumatologia

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O...