Trwa ładowanie...

Mężczyźni mają emocje i chcą o nich rozmawiać. Jak ich zrozumieć?

 Aleksandra Zaborowska
22.10.2024 15:35
Mężczyźni mają emocje i chcą o nich rozmawiać. Jak ich zrozumieć?
Mężczyźni mają emocje i chcą o nich rozmawiać. Jak ich zrozumieć? (Getty Images / Wp.pl)

Raport "Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny" ujawnia zaskakujące dla wielu dane: aż 2 na 3 mężczyzn deklaruje potrzebę rozmawiania o emocjach, z czego w grupie 18-25 lat odsetek ten wynosi aż 79 proc.

spis treści

1. Wrażliwi, ale nie za bardzo?

Z danych przedstawionych w raporcie Gedeon Richter Polska wynika, że mężczyźni deklarują znacznie większą otwartość na rozmowy o emocjach, niż stereotypowo im się przypisuje. Zmagają się jednak z istotną barierą: wielu z nich przyznaje, że nie ma z kim o nich rozmawiać, a najczęściej są to mężczyźni z najmłodszej ankietowanej grupy - tj. 18-25 lat.

- Pojawia się tu dyskusja o poczuciu osamotnienia, a osamotnienie jest czymś, co bardzo silnie drenuje kwestie związane z samooceną i nastrojem – ocenia dr n. med. Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny, psycholog i psychoterapeuta.

Ekspert wysnuwa także ciekawy wniosek z doświadczenia gabinetowego: kobiety otwierają się na temat emocji, aby je z siebie wyrzucić, a mężczyźni - aby je skontrolować i opanować.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

- Bardzo często słyszę w gabinecie taką deklarację: chciałbym się pozbyć emocji, żeby lepiej funkcjonować - dodaje seksuolog.

Znacząca większość ankietowanych uważa, że mężczyźni są dziś bardziej emocjonalni i wrażliwi (70 proc.), ale pewne tendencje zmieniają się jednak wolniej niż można by zakładać: co czwarty Polak nadal uważa, że mężczyźnie nie wypada płakać, 33 proc. jest zdania, że nie powinien on okazywać słabości, a 34 proc. - że powinien ze wszystkim radzić sobie sam.

- Z jednej strony, współcześni mężczyźni, według własnej deklaracji, są bardziej wrażliwi i emocjonalni, ale z drugiej: oby nie za bardzo - mówi Kamila Raczyńska, edukatorka seksualna.

2. Co sądzi o swoim życiu Polak

Na pytanie o najczęściej odczuwane emocje ankietowani mężczyźni odpowiadali zaskakująco optymistycznie: wśród nich znalazły się poczucie bezpieczeństwa (47 proc.), radość (46 proc.) i poczucie bliskości (41 proc.). Przeciętnie co czwarty mężczyzna zgłaszał, że często odczuwa emocje takie jak rozdrażnienie, poczucie osamotnienia, złość, zniechęcenie czy smutek – a najczęściej deklaracje te padały z ust najmłodszych mężczyzn w wieku 18-25 lat.

- Co więcej, wygląda na to, że panowie są bardziej zadowoleni ze swojego stanu psychicznego niż wyglądu - mówi Kamila Raczyńska.

Ten wygląd, w którym polscy mężczyźni widzą swoją piętę achillesową, jest też przez nich często utożsamiany z ogólnym poczuciem męskości, co wybija szczególnie w najmłodszej grupie wiekowej 18-25 lat. Wśród respondentów wszystkich grup, wysportowana sylwetka była zgłaszana jako definicja męskości przez co czwartego Polaka.

- Dotychczas mówiliśmy o tym, że to głównie dziewczęta i kobiety wpadają w pułapkę porównywania się i dążenia do ideału, który widzą w internecie, ale widzimy, że panowie też już tam są. Gdy więc pomyślimy sobie, jak nierealistyczne są te wymagania co do wyglądu, możemy śmiało założyć, że jeśli mężczyzna, zwłaszcza młody, nie jest w stanie tam doskoczyć, to istnieje obawa, że będzie cierpiał na kompleksy i niższe poczucie własnej wartości - ocenia edukatorka.

Najwięcej ankietowanych w wieku 18-69 lat za esencję męskości uważało jednak dojrzałość (63 proc.), mądrość życiową (56 proc.), spokój i opanowanie (54 proc.).

W raporcie znalazło się także pytanie o tzw. kryzys męskości. 4 na 10 respondentów zadeklarowało, że faktycznie ma on miejsce, a wskaźnik ten był podobny zarówno u mężczyzn w związkach, jak i u singli.

3. Jak zachęcić mężczyznę do mówienia o emocjach?

Chociaż wyniki raportu przedstawiają obraz mężczyzny bardziej oswojonego z emocjami niż jeszcze kilka lat czy dekad temu, w dalszym ciągu duża grupa respondentów deklaruje w tej sferze problemy komunikacyjne.

Polacy znacznie chętniej mówią o pozytywnych niż negatywnych emocjach. Ci, którzy mają trudność z opowiadaniem o jednych i drugich, deklarują, że tego nie lubią (aż 60 proc. wśród grupy 56-69 lat) lub nie czują takiej potrzeby.

Co czwarty ankietowany jest zdania, że o negatywnych odczuciach zwyczajnie nie umie mówić.

- Mężczyźni chcą rozmawiać o emocjach z partnerkami, ale poprzednie badanie przeorowadzone na potrzeby projektu "W Kobiecym Interesie" wykazało również, że chętniej rozmawiają na ten temat z matkami - mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

10 najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Ranking psychiatrów Thomasa Holmesa i Richarda Raha
10 najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Ranking psychiatrów Thomasa Holmesa i Richarda Raha

Masz tak czasem, że nagle lęk przeszywa całe twoje ciało, od głowy do stóp, aż ogarnia cię paraliż?

przeczytaj artykuł

Jak więc dotrzeć do mężczyzny? Po pierwsze, mając na uwadze i szanując jego słabości. Dane wynikające z raportu wykazują, że mężczyźni są szczególnie wrażliwi na kwestie takie jak docenianie przez partnerkę ich wkładu w "męskie" obowiązki, takie jak dbanie o samochód czy drobne naprawy, ale także uważają, że powinni samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo finansowe rodziny. Ponadto, 58 proc. z nich czuje się zdominowanych przez kobietę w wielu sferach życia.

Eksperci zaznaczają także, że krokiem do zrozumienia i otwarcia mężczyzny może być pozwolenie mu nie tylko na trudne emocje, ale także na bezradność - bez oceniania.

- Z mojej wieloletniej pracy z kobietami wyłania mi się hipoteza, że jedną z trudniejszych emocji do przyjęcia u partnera jest bezradność. Chłopcy są od dziecka socjalizowani do robienia: "Zrób coś z tym", "Napraw", więc w momencie, gdy okazuje się, że więcej nie da się zrobić, a są takie sytuacje życiowe, mężczyźni sobie z tym ciężko radzą, ale i ciężko sobie radzą ich partnerki - podkreśla edukatorka Kamila Raczyńska.

- U kobiet męska bezradność uderza w poczucie bezpieczeństwa. Z moich obserwacji wynika, że często reagujemy na to złością, agresją, irytacją, a czasem wręcz upokarzamy tego mężczyznę - dodaje.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze