Trwa ładowanie...

Miał COVID i małpią ospę jednocześnie. Te objawy pojawiły się jako pierwsze

Avatar placeholder
23.07.2022 10:44
U mężczyzny zdiagnozowano COVID-19 i małpią ospę w tym samym czasie
U mężczyzny zdiagnozowano COVID-19 i małpią ospę w tym samym czasie (Facebook)

Mitcho Thompson z Północnej Kalifornii uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 i małpią ospę w tym samym czasie. Mężczyzna przyznał, że jako pierwsze pojawiły się u niego objawy związane z niedrożnością górnych dróg oddechowych. Po kilku dniach na ciele zaczęły pojawiać się czerwone plamy z płynem surowiczym.

spis treści

1. Zaraził się koronawirusem i małpią ospą w tym samym czasie

Thompson przyznał, że zaczął zauważać czerwone rany na swoim ciele wkrótce po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Zmiany pojawiły się na nogach, ramionach, plecach i szyi. Kiedy z dnia dzień było ich więcej, zdał sobie sprawę, że może mieć małpią ospę. Lekarz potwierdził jego obawy.

W rozmowie ze stacją NBC Bay Area Thompson przyznał, że czuł się "poważnie chory" i wspomniał, że "ledwo" mógł wstać z łóżka, aby wypić łyk wody. Opowiada, że chorował przez kilka tygodni, a objawy przypominały ciężką grypę.

Zobacz film: "Obowiązek szczepień medyków rodzi wiele problemów natury prawnej. Dr Cholewińska-Szymańska: Jesteśmy w sytuacji patowej"

Dr Dean Winslow, profesor medycyny na Uniwersytecie Stanforda, który również rozmawiał z serwisem informacyjnym, powiedział, że zarażenie COVID-19 i małpią ospą w tym samym czasie jest bardzo rzadkie, ale możliwe.

- Z pewnością nie jest to niemożliwe. To po prostu niewiarygodny pech. To są dwa bardzo różne wirusy. Do zarażenia małpią ospą w większości przypadków dochodzi poprzez kontakt ze skórą, natomiast koronawirus przenosi się łatwiej i szybciej drogą kropelkową - tłumaczył widzom telewizji Winslow.

2. Jakie są typowe objawy małpiej ospy?

Z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że w Stanach Zjednoczonych wykryto dotąd 2323 przypadki małpiej ospy. Najwięcej zakażeń odnotowano w Nowym Jorku ( 581), Kalifornii (356) oraz Illinois i Florydzie (208).

Eksperci przypominają, że każdy, kto miał kontakt ze skórą osoby zarażonej może zachorować na małpią ospę. Wśród głównych objawów małpiej ospy wymienia się: gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych, bóle głowy i mięśni. Po kilku dniach pojawia się wysypka, która najpierw pojawia się na twarzy lub ustach, a następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała - zwłaszcza dłonie i stopy.

Zdarza się jednak, że pierwszym objawem małpiej ospy jest wysypka w jamie ustnej lub wokół genitaliów czy odbytu. Naukowcy ostrzegają też przed mniej typowymi symptomami wirusa, które odnotowano u pacjentów w USA. Niektórzy zakażeni zgłaszali ból w okolicy odbytu i odbytnicy, krwawienie z odbytu, zapalenie odbytnicy lub uczucie potrzeby wypróżnienia, nawet jeśli jelita są puste.

WHO informuje, że większość ludzi wraca do zdrowia po małpiej ospie w ciągu kilku tygodni, ale z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że choroba jest śmiertelna nawet dla 1 na 10 osób.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze