Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed oszustwem. Ktoś wprowadził pacjentów w błąd
Ministerstwo Zdrowia dementuje informacje o rzekomych zaleceniach do stosowania preparatu Ostelife, który ma pomagać na bóle mięśniowo-stawowe. Pojawiły się publikacje przekonujące, że to produkt rekomendowany przez resort. Ministerstwo zaprzecza i podkreśla, że substancja nie jest nawet dopuszczona do obrotu w Polsce.
1. Ministerstwo Zdrowia ostrzega pacjentów
Resort zdrowia opublikował komunikat, w którym ostrzega pacjentów przed fałszywymi reklamami produktu Ostelife. W sieci pojawiły się informacje sugerujące, że to środek rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia. Do resortu zaczęły napływać informacje sugerujące, że jego pracownicy byli zaangażowani w sprzedaż produktu.
"Minister zdrowia zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w powyższym procederze - rozpowszechnianie w taki sposób informacje są nieprawdziwe i wprowadzać mogą w ten sposób w błąd co do legalności sprzedaży i skuteczności rzeczonego preparatu" - czytamy w komunikacie Ministra zdrowia. "Informacja o oficjalnym zaleceniu przez Ministerstwo Zdrowia produktu Ostelife jest fałszywa".
Maść Ostelife to produkt, który ma pomagać m.in. w leczeniu osteochondrozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. Z informacji opublikowanych na stronie producenta wynika, że "leczy skurcze mięśni i stany zapalne".
2. Produkt nie jest zarejestrowany w Polsce
Produkt nie jest dostępny w aptekach, tylko w sprzedaży wysyłkowej i już to powinno spowodować, że pacjentom zapali się czerwona lampka. Ostelife nie jest produktem leczniczym zarejestrowanym w Polsce, w związku z tym nie może być dopuszczony do obrotu. Wiceminister Maciej Miłkowski podkreśla, że resort zdrowia nigdy nie zaleca stosowania konkretnie wskazanych z nazwy handlowej produktów leczniczych. Decyzję o rodzaju zastosowanych leków podejmuje lekarz.
Resort zdrowia przypomina, że wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza może być prowadzona zgodnie z prawem farmaceutycznym wyłącznie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne na zasadach i w sposób przewidziany rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz.U. z 2015 r. poz. 481).
"Nie jest zatem możliwe, jak błędnie wskazuje się w przekazach, telefoniczne składanie zamówień na produkty lecznicze pracownikom Ministerstwa Zdrowia oraz dostarczanie tych produktów do domów pacjentów" - czytamy w komunikacie.
Ministerstwo zaleca pacjentom ostrożność i odradza stosowanie produktu, którego "skuteczność i bezpieczeństwo nie zostało potwierdzone przez organ rejestrowy".
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.