Trwa ładowanie...

Mizoprostol - charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane, w jakich lekach występuje mizoprostol

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.07.2021 16:49
Mizoprostol - Mizoprostol jest lekiem wydawanym na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest prewencja oraz leczenie choroby wrzodowej żołądka wywołanej przez NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym aspirynę).
Mizoprostol - Mizoprostol jest lekiem wydawanym na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest prewencja oraz leczenie choroby wrzodowej żołądka wywołanej przez NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym aspirynę). (123rf)

Mizoprostol jest lekiem wydawanym na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest prewencja oraz leczenie choroby wrzodowej żołądka wywołanej przez NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym aspirynę). Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jakie są przeciwwskazania do stosowania mizoprostolu?

spis treści

1. Co to jest mizoprostol i jakie działanie wykazuje?

Mizoprostol jest organicznym związkiem chemicznym, a także syntetycznym analogiem prostaglandyny E1. Stanowi on składnik leków wydawanych na receptę. Działanie tego syntetycznego analogu prostagladyny E1 polega na łączeniu się z receptorem EP3, skutkiem czego jest zahamowanie wydzielania soku żołądkowego. Warto nadmienić, że chodzi zarówno o wydzielanie spoczynkowe kwasu solnego, jak i wydzielanie poposiłkowe.

Inne działanie mizoprostolu obejmuje stymulację produkcji śluzu i wodorowęglanów. Na skutek działania leku dochodzi również do zwiększonego przepływu krwi w obrębie błony śluzowej żołądka.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

To musisz wiedzieć

2. Wskazania do stosowania mizoprostolu

Mizoprostol stosowany jest w szeregu chorób związanych z układem pokarmowym. Wskazaniem do stosowania mizoprostolu jest zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy powstałym w trakcie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wśród innych wskazań lekarze wymieniają leczenie choroby wrzodowej żołądka wywołanej przez NLPZ.

Wrzody żołądka to dolegliwość, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Wrzody trawienne są ubytkami w błonie śluzowej i występują wraz z naciekiem zapalnym i martwicą skrzepową w otoczeniu. Wrzody mogą mieć średnicę od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów.

Objawami choroby wrzodowej żołądka są:

3. Przeciwwskazania do stosowania mizoprostolu

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na mizoprostol lub którąkolwiek z substancji pomocniczych leku. Produktu nie powinny zażywać także osoby uczulone na inne prostaglandyny. Wśród innych przeciwwskazań warto wymienić ciążę oraz okres laktacji.

4. Działania niepożądane

Mizoprostol, podobnie jak inne środki farmaceutyczne, może powodować u pacjentów pewne działania niepożądane. Stosowanie tego organicznego związku chemicznego może wywoływać następujące skutki uboczne:

Mizoprostol powoduje zwiększenie napięcia oraz kurczliwości mięśnia macicy, z tego powodu może spowodować u ciężarnych pęknięcie macicy lub perforację tego narządu, zator płynem owodniowym, poronienie.

Dodatkowo, przyjmowanie tego środka może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub obumarcia zarodka. Kobiety spodziewające się dziecka, a także te planujące ciążę nie powinny sięgać po ten preparat. Stosowanie syntetycznego analogu prostaglandyny E1 w okresie ciąży może spowodować wystąpienie wad wrodzonych u dziecka.

ZOBACZ TAKŻE:

5. W jakich lekach występuje mizoprostol?

Mizoprostol jest składnikiem następujących środków farmaceutycznych: Cytotecu, Arthrotecu oraz Arthrotecu Forte. Leki te dostępne są w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych za okazaniem recepty od lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze