Trwa ładowanie...

Mogą zniszczyć nowotwór w zaledwie siedem minut. Pierwsza pacjentka uratowana dzięki histotrypsji nie kryje zachwytu

 Karolina Rozmus
16.03.2022 14:51
Mogą zniszczyć nowotwór w zaledwie siedem minut. Pierwsza pacjentka uratowana dzięki histotrypsji nie kryje zachwytu
Mogą zniszczyć nowotwór w zaledwie siedem minut. Pierwsza pacjentka uratowana dzięki histotrypsji nie kryje zachwytu (Getty Images)

Przez kilka miesięcy borykała się z tępym, uporczywym bólem brzucha, który nasilał się przy wysiłku fizycznym i wybudzał ją w nocy. Diagnoza była dla emerytki szokiem: dwa guzy umiejscowione na wątrobie. Jeden z nich usunięto tradycyjną metodą leczenia, drugi – za pomocą histotrypsji. Sheila została jedną z pierwszych pacjentek poddanych innowacyjnej metodzie leczenia raka, która wkrótce może stać się przełomem w leczeniu chorób nowotworowych.

spis treści

1. Bolał ją brzuch – to był nowotwór wątroby

68-letnia Sheila Riley, babcia i matka ośmiorga dzieci przez kilka miesięcy odczuwała ból brzucha, który określała jako dyskomfort. Stawał się wyjątkowo dokuczliwy, zwłaszcza gdy kobieta próbowała coś podnieść, a także wybudzał ją nocą ze snu. Gdy niedługo później ból stał się nie do zniesienia, jej partner Frank wezwał pogotowie.

Badania ujawniło, że Sheila ma na wątrobie dwa guzy
Badania ujawniło, że Sheila ma na wątrobie dwa guzy (Getty Images)
Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

W szpitalu wyszło na jaw, że na wątrobie Sheila ma dwa guzy. Jeden większy i drugi mniejszy - częściowo przysłonięty przez żebra. Lekarze postanowili każdy z nich leczyć inną metodą. Mniejszy za sprawą ablacji, większy – przez histotrypsję.

2. Na czym polega zabieg histotrypsji?

Sheila była jedną z pierwszych pacjentek w Wielkiej Brytanii, które poddały się histotrypsji. To bezbolesny, nieinwazyjny i – jak się okazuje – skuteczny sposób walki z nowotworem. Polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych w procesie kawitacji. Skierowane w stronę guza powodują uruchomienie tysięcy maleńkich pęcherzyków gazowych. Występują w każdej komórce ciała – także w komórkach nowotworowych, ale pozostają w uśpieniu. Pod wpływem fali ultradźwiękowej zaczynają wibrować, a następnie eksplodują, rozbijając tkankę nowotworową. To prowadzi do jej upłynnienia. Płynny guz zostaje wchłonięty przez organizm, a następnie usunięty.

W przypadku Sheili cała procedura usunięcia guza trwała siedem minut.

- To było niesamowite – powiedziała później. - Nie potrzebowałam żadnych leków, nawet środków przeciwbólowych – przyznała 68-latka, dodając, że następnego dnia po zabiegu poszła na zakupy, a dwa dni później spotkała z przyjaciółmi.

Sheila nie kryje entuzjazmu. Mniejszy z guzów usunięty został za pomocą ablacji, w procesie której komórki nowotworowe są niszczone za sprawą ciepła.

- Po poddaniu się ablacji termicznej w listopadzie zeszłego roku, spędziłam tydzień w szpitalu, a potem przez około pięć tygodni byłam w agonii. Brałam leki przeciwbólowe na receptę oraz paracetamol, żeby uporać się z bólem – wspomina pacjentka.

3. Histotrypsja – komu może uratować życie?

To metoda leczenia raka wykorzystana była po raz pierwszy przez naukowców z Uniwersytetu Michigan. Nie jest to jednak nowa metoda – od lat znana jest zdolność ultradźwięków do niszczenia tkanek. Dotychczas jednak wykorzystanie jej do leczenia raka wydawało się nieosiągalne.

Dziś histrotrypsja została dopracowana tak, by minimalizować ryzyko powikłań. Trwają badania nad wykorzystaniem jej w leczeniu raka wątroby. Główny badacz, profesor Tze Min Wah, radiolog interwencyjny w Szpitalu Uniwersyteckim St James wierzy, że może ona zmienić na dobre leczenie nowotworów – nie tylko wątroby, ale także nerek, trzustki, piersi, prostaty i mózgu.

- To dopiero początek, ale dla pacjentów, którzy do tej pory przeszli histotrypsję, leczenie bez nacinania czy nawet użycia igły jest zachęcające i ekscytujące - podkreśla prof. Wah.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze