"Mokry" problem. Zwiastuje cukrzycę, nadczynność tarczycy, a nawet raka
To całkowicie normalne, że podczas upału się pocimy. Jest to sposób organizmu na regulowanie temperatury ciała i metoda ochrony przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że to objaw choroby przewlekłej, także nowotworu. Co może zwiastować obfite pocenie się?
1. Objaw i powikłanie cukrzycy
Nadmierną potliwość mogą wywoływać błahostki, jak np. zjedzenie niektórych gorących lub ostrych potraw. Upał także sprzyja nadmiernemu poceniu się, ale czasami przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej.
Według ekspertów Mayo Clinic wyróżnia się dwa rodzaje nadmiernej potliwości – pierwotną i wtórna. Pierwotna nadmierna potliwość może być dziedziczna.
Nadmierne pocenie się może być również wywołane chorobą. Wówczas mowa o wtórnej nadmiernej potliwości, a obfite pocenie się może być wywołane przez wiele różnych stanów chorobowych.
Jednym z nich jest cukrzyca. U diabetyków pocenie się może występować znacznie częściej. Jest również bardziej intensywne. Zazwyczaj obejmuje górne części ciała, np. twarz.
Pocenie się to także objaw hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi. To niezwykle niebezpieczny stan, którego nie można bagatelizować.
W przebiegu cukrzycy nadmierne pocenie się może być także powikłaniem choroby. To charakterystyczny sygnał, że doszło do neuropatii cukrzycowej, czyli przewlekłego powikłania schorzenia.
2. Może sygnalizować nowotwór
Nadczynność tarczycy to także stan, który może wiązać się z większą potliwością. To schorzenie powoduje wytwarzanie przez komórki zbyt dużej ilości energii, dlatego osoby zmagające się z tym zdrowotnym problemem, mogą borykać się z obfitym poceniem.
Pocenie się to też objaw infekcji i pożądane zjawisko w walce z nią. Wówczas objaw ten pełni funkcję ochronną, zwłaszcza jeśli infekcji towarzyszy gorączka.
U kobiet nadmierne pocenie się może zwiastować klimakterium. Zimne poty to problem wielu pań, które przechodzą menopauzę.
Może to być także objawy nowotworu. Nadmierne pocenie się to symptom m.in. białaczki lub chłoniaka. W obu przypadkach najczęściej dochodzi do niego nocą.
Obfite pocenie się może być działaniem niepożądanym przyjmowanych leków, np. niektórych beta-blokerów lub leków przeciwdepresyjnych.
Jeśli masz problemem z nadmiernym poceniem, nie warto go ignorować, dlatego porozmawiaj o tym objawie ze swoim lekarzem.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.