Mononukleozą możesz zarazić się przez całowanie. Zobacz, jakie są objawy (WIDEO)
Mononukleoza zakaźna jest chorobą wirusową, szczególnie groźną dla małych dzieci. Jej objawy nie są charakterystyczne. Jak dochodzi do zakażenia? Zobacz wideo.
Mononukleozą możesz zarazić się przez całowanie. Mononukleoza zakaźna jest chorobą wirusową, szczególnie groźną dla małych dzieci. Do zarażenia wirusem EBV dochodzi poprzez ślinę.
Możemy zarazić się nim poprzez picie z jednej butelki, korzystanie ze sztućców bądź całowanie. Mononukleoza nazywana jest też często chorobą pocałunków. U dzieci może dojść do zarażenia również podczas zabawy - małe dzieci wkładają do ust zabawki wcześniej zarażone wirusem.
Właśnie dlatego na mononukleozę najczęściej chorują najmłodsi. Objawy u dzieci nie są charakterystyczne, więc wiele przypadków choroby pozostaje niezdiagnozowanych. Rodzice myślą, że to zwykła grypa. Dzieci są marudne, skarżą się na bóle pleców i nóg.
Jak jest u dorosłych? Mononukleoza przypomina anginę. Chory ma wysoką gorączkę, katar, powiększone węzły chłonne i bóle gardła oraz migdałków. Zdarza się, że na podniebieniu pojawiają się wybroczyny.
Jak sprawdzić czy mamy mononukleozę? Wystarczy zwykłe badanie krwi. Chorobę leczy się środkami przeciwwirusowymi, lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi i odkażającymi gardło.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.