Przejdź na WP

Mydocalm – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Mydocalm to lek zmniejszający wzmożone napięcie mięśniowe. Kiedy zaleca się przyjmowanie leku mydocalm? Jak należy stosować mydocalm? Jakie mogą być przeciwwskazania do stosowania mydocalmu?

Zobacz film: "Czym możemy popijać leki?"

spis treści

1. Mydocalm – charakterystyka

Mydocalm to lek, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki temu mydocalm zmniejsza wzmożone napięcie mięśni szkieletowych.

Mydocalm zawiera tolperyzol i to właśnie ta substancja czynna oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych. Działanie leku powoduje zahamowanie przewodzenia impulsów nerwowych i uwolnienie neuroprzekaźników.

Mydocalm stosuje się w leczeniu bólów mięśniowych, chorób neurologicznych a także w stanach pooperacyjnych. Lek wykorzystywany jest w leczeniu objawów spastyczności poudarowej osób dorosłych.

2. Mydocalm – stosowanie

Mydocalm to lek w postaci tabletek do stosowania doustnego. Dobowa dawka zalecana dla osób dorosłych to od 50 do 150 mg przyjmowana trzy razy. Dokładną dawkę określa lekarz.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Większa dawka w ciągu dnia nie zwiększa skuteczności leczenia. Wręcz przeciwnie, zwiększona dawka mydocalm może zaszkodzić zdrowiu i spowodować wystąpienie skutków ubocznych. Pomijając jedną dawkę leku, nie należy przyjmować podwójnej dawki.

Przy zdiagnozowanych umiarkowanych chorobach wątroby lub chorobach nerek lekarz może zalecić mniejszą dawkę leku mydocalm i z czasem ją zwiększyć.

Leki na ból mięśni
Leki na ból mięśni

Ból mięśni nie zawsze można po prostu przeczekać. Czasami musimy sięgnąć po stosowne leki, które ulżą...

zobacz galerię

Zaleca się przyjmowanie mydocalmu po jedzeniu popijając lek wodą. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

3. Mydocalm – przeciwwskazania

Przyjmowanie mydocalmu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie jest zalecane. Tylko w wyjątkowych sytuacjach i niezbędnych może zalecić to lekarz. Warto jednak pamiętać, że przed przyjęciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży i podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazaniami do przyjmowania leku mydocalm mogą mieć soby z nietolerancją laktozy, osoby cierpiące na złe wchłanianie glukozy, a także osoby z nietolerancją galaktozy Wszystko za sprawą laktozy, która jest zawarta w leku mydocalm.

Niekiedy lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby sprawdzić czy przyjmowanie leku mydocalm jest możliwe. Niektóre choroby mogą być przeciwwskazaniem do przyjmowania leku.

Należy również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż mydocalm może wchodzić w interakcję z innymi preparatami.

4. Mydocalm – skutki uboczne

Mydocalm, jak każdy inny lek, może powodować skutki uboczne. Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Podczas przyjmowania leku mydocalm mogą pojawić się takie skutki uboczne jak: reakcje skórne, wysypka, świąd, obrzęki, zaczerwienienie skóry, tachykardia, duszności, niedociśnienie tętnicze.

Przyjmowanie mydocalmu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie jest zalecane
Przyjmowanie mydocalmu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie jest zalecane (123rf.com)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Ponadto, lek mydocalm może powodować zawroty głowy i osłabienie mięśniowe, co może mieć znaczący wpływ w przypadku prowadzenia pojazdów. Dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów i urządzeń mechanicznych w czasie stosowania leku mydocalm.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy