Trwa ładowanie...

Najmocniejszy lek na grypę bez recepty – co zawiera i jak działa?

Avatar placeholder
05.04.2024 16:47
Najmocniejszy lek na grypę bez recepty łagodzi uciążliwe objawy infekcji.
Najmocniejszy lek na grypę bez recepty łagodzi uciążliwe objawy infekcji. (Adobe Stock)

Najmocniejszy lek na grypę bez recepty to preparat złożony, czyli kompilacja różnych substancji, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości związane z infekcją. Dzięki temu nie trzeba łykać kilku tabletek jednocześnie. Jakie składniki zawiera? Które preparaty są najbardziej popularne wśród pacjentów?

spis treści

1. Jak działa najmocniejszy lek na grypę bez recepty?

Najmocniejszy lek na grypę bez recepty to produkt, który jest skuteczny: działa szybko, zdecydowanie i kompleksowo. Dzięki temu łagodzi wszystkie uciążliwe objawy infekcji (tak grypy, jak i przeziębienia).

Co to jest grypa?

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Grypa to zakaźna choroba układu oddechowego o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus grypy typu A, B i C. Dwa pierwsze rodzaje patogenu mogą prowadzić do poważnych zachorowań, odmiana C jest łagodniejsza.

Objawy grypy, w przeciwieństwie do przeziębienia, pojawiają się bardzo szybko, są dokuczliwe. Już pierwszego dnia infekcji występuje wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, kości, stawów i głowy.

Typowy jest brak apetytu i zmęczenie, a także katar i kaszel (początkowo suchy i uporczywy, z czasem mokry, z zalegającą wydzieliną, która jest odkrztuszana). Ponieważ grypa jest nie tylko dokuczliwa, ale i może być niebezpieczna, silny lek na przeziębienie bez recepty to nie wszystko.

Bardzo ważne jest, by pozostać w łóżku, odpoczywać i nawadniać organizm. Przechodzona, nieleczona bądź niewłaściwie leczona grypa może bowiem prowadzić do groźnych powikłań, które czasem stanowią zagrożenie życia.

2. Co zawiera najmocniejszy lek na grypę bez recepty?

Grypa ma podłoże wirusowe, stąd jej leczenie polega zwykle na łagodzeniu objawów z wykorzystaniem leków bez recepty oraz suplementów diety o określonym składzie.

Preparaty na przeziębienie i grypę - tabletki, syropy czy saszetki zawierające proszek do rozpuszczenia w ciepłej lub gorącej wodzie - zawierają najczęściej takie substancje jak:

 • paracetamol (działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo),
 • ibuprofen (działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo),
 • naproksen (działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo),
 • kwas acetylosalicylowy (działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo),
 • kwas askorbinowy, czyli witamina C (uszczelnia ściany naczyń krwionośnych),
 • pseudoefedryna (zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa oraz stan zapalny oraz ilość wydzieliny produkowanej w nosie),
 • chlorowodorek fenylefryny (obkurcza śluzówkę nosa, ogranicza obrzęk i przekrwienie śluzówki nosa),
 • maleinian chlorfenaminy (ma właściwości przeciwhistaminowe, udrażnia nos, łagodzi odruch kichania oraz łzawienie oczu),
 • feniramina (redukuje obrzęk i przekrwienie śluzówki nosa, udrażnia przewody nosowe, ogranicza łzawienie oczu i odruch kichania),

A antybiotyk na grypę bez recepty? Trzeba wiedzieć, że tego typu leki nie działają ani na grypę, ani na przeziębienie. Stosuje się je wyłącznie w przypadku infekcji bakteryjnej bądź grzybiczej, a nie wirusowej (chyba, że dojdzie do nadkażenia).

Przeciwwirusowy lek na grypę

W leczeniu grypy pomóc mogą leki przeciwwirusowe, które pomagają eliminować patogeny z organizmu. Ich substancją czynną może być inozyna pranobeks. Niektóre są dostępne bez recepty.

Jeśli chodzi o przeciwwirusowy najmocniejszy lek na grypę, dostępne są dwa preparaty na wirusy grypy. To oseltamiwir (Tamiflu) oraz zanamiwir (Relenza). Wydawanej są tylko na receptę lub dostępne w szpitalach do leczenia ciężko chorych z powikłaniami grypy.

Leczenie przeciwwirusowe zaleca się przede wszystkim:

 • u osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby (ciężarne, dzieci do ukończenia 2. roku życia, dzieci i dorośli przewlekle chorzy, osoby po 65. roku życia),
 • gdy objawy grypy się nasilają lub nie ustępują po 3 dniach (np. wysoka gorączka).
 • cięższych przypadkach i w razie wystąpienia powikłań.

3. Najpopularniejszy najmocniejszy lek na grypę bez recepty

Według farmaceutów najpopularniejsze najmocniejsze leki na grypę i przeziębienie to preparaty złożone, które dzięki kompleksowemu składowi łagodzą wszystkie objawy infekcji: gorączkę, łamanie w kościach, katar i kaszel.

Zwykle ich bazę stanowi lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy oraz substancja czynna, która wpływa na zmniejszenie przekrwienia nosa i jego udrożnienie. Większość z nich ma formę granulatu do rozpuszczenia w wodzie, dostępne są także tabletki.

Najbardziej popularny najmocniejszy lek na grypę bez recepty według farmaceutów to:

 • Fervex, który zawiera paracetamol, feniraminę i witaminę C,
 • Vicks AntiGrip Complex, zawierający paracetamol, chlorowodorek fenylefryny i gwajafenezynę,
 • Gripex Hot Max, który zawiera paracetamol, kwas askorbowy i chlorowodorek fenylefryny,
 • Febrisan – zawiera paracetamol, chlorowodorek fenylefryny) oraz witaminę C),
 • Flu Control Hot, który zawiera paracetamol, chlorowodorek fenylefryny i chlorfenaminę maleinianu,
 • Theraflu Total Grip, zawierający paracetamol, chlorowodorek fenylefryny i gwajafenezynę,
 • Coldrex MaxGrip, który zawiera paracetamol, chlorowodorek fenylefryny i witaminę C,
 • Tantum Flu, zawierający paracetamol i chlorowodorek fenylefryny,
 • Polopiryna Complex, zawierająca kwas acetylosalicylowy, wodorowinian fenylefryny i maleinian chlorfenaminy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze