Naukowcy odkryli, dlaczego musimy skorzystać z toalety zaraz po jedzeniu kapusty
Wiele osób po zjedzeniu kapusty musi szybko skorzystać z toalety. Do tej pory nieznana była przyczyna takiej reakcji organizmu. Teraz naukowcom udało się ją odkryć.
Okazuje się, że odpowiedzialny za nią jest związek chemiczny o nazwie izotiocyjanian allilu. To on nadaje gorzki smak kapuście, musztardzie czy wasabi.
Naukowcy odkryli, że wyspecjalizowane "kubki smakowe", które pokrywają jelita, są wrażliwe na działanie tej substancji chemicznej. Kiedy jelita wyczuwają obecność kapusty, do mózgu jest wysyłany sygnał ostrzegawczy, który jest bodźcem, aby przyspieszyć pracę jelit.
1. Dlaczego kapusta sprawia, że odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety?
"Kubki smakowe", które znajdują się na ściankach jelit, nazywane są komórkami enterochromafinowymi. Po raz pierwszy naukowcy zwrócili na nie uwagę, gdy ujawniono, że wytwarzają one 90 proc. serotoniny w organizmie. To związek, który reguluje nastrój i apetyt.
Naukowcy odkryli teraz, że komórki enterochromafinowe są również specjalnie przystosowane do wyczuwania drażniących substancji uwalnianych z pożywienia. W szczególności komórki te są w stanie wyczuć izotiocyjanian allilu znajdujący się w kapuście. Działa on drażniąco na jelito i powodujące stan zapalny.
Naukowcy odkryli, że gdy komórki enterochromafinowe wyczuwają tą substancję chemiczną, zaczynają wytwarzać duże ilości serotoniny. Serotonina aktywuje komórki nerwowe w jelitach, a te następnie wysyłają sygnały ostrzegawcze do mózgu. Ten reaguje na sygnały, przyspieszając ruchy jelit, co czasem może powodować biegunkę i wymioty.
Odkrycia mogą mieć również związek z zespołem jelita drażliwego.
Kierownik badań, prof. David Julius z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco twierdzi, że taka reakcja jelit może również dać ogólne poczucie dyskomfortu lub sygnalizować, że cierpimy na stan zapalny w jelitach.
Wyniki badań sugerują, że osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS), chorobą charakteryzującą się zaparciami i biegunką, mogą wykazywać bardzo dużą wrażliwość komórek enterochromafinowych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co może powodować zespół jelita drażliwego? - odpowiada mgr Katarzyna Kurcewicz
- Jaka dieta przy zespole jelita drażliwego? - odpowiada mgr Paulina Szczechowicz
- Jakie leki na zespół jelita drażliwego? - odpowiada mgr inż. Joanna Arciszewska
Zespół jelita drażliwego dotyczy ok. 17-30 proc. ludzi, jednak tylko 5 proc. osób zgłasza się z tymi problemami do lekarza. Rozpoznanie i odpowiednie leczenie zdecydowanie wpływa na poprawę jakości życia.
Cechą charakterystyczną choroby są trwające minimum 3 miesiące problemy z wypróżnieniami. Pojawiają się w tym czasie zarówno biegunki, jak i zaparcia. Tym dolegliwościom towarzyszą bóle brzucha, wzdęcia oraz wrażenie niepełnego wypróżnienia.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Cell.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.