Trwa ładowanie...

Naukowcy sugerują, że nasza osobowość zmienia się wraz z wiekiem

Wielu z nas, spoglądając wstecz na stare fotografie, uświadamia sobie, jak bardzo zmienił się nasz wygląd przez minione lata. Do tej pory można było debatować na temat tego, czy w tym czasie zmieniła się również osobowość.

Jednak ostatnie badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji sugerują, że cechy osobowości zmieniają się od naszych młodzieńczych lat, poprzez wiek dojrzały, aż do starości.

"Im dłuższy czas mija między kolejnymi punktami oceny osobowości, tym większe widać rożnice w charakterze" - napisali autorzy badania, Matthew Harris i jego współpracownicy.

Dodają, że po okresie około 60 lat cechy osobowości danej osoby mogą ulec całkowitej zmianie.

Jest to pierwszy znak, że wraz z wiekiem zmieniają się nie tylko nasze komórki, ale też sposób myślenia, zachowania i komunikacji. Poprzednie badania wykazały spójność osobowości w krótszych okresach - naukowcy skupiali się na uczestnikach od dzieciństwa do wieku średniego lub od wieku średniego do podeszłego. Jednakże najnowsza analiza pokazuje, że po dłuższym okresie czasu stabilność osobowości zostaje zakłócana.

Badania rozpoczęto w 1950 roku. Grupa naukowców poprosiła wówczas nauczycieli, aby ocenili osobowość ponad 1 200 szkockich 14-latków. Pedagodzy skupili się na sześciu cechach nastolatków: pewności siebie, wytrwałości, stabilności nastrojów, sumienności, oryginalności i chęci do konkurowania.

Najnowsze badania wykazują, że wraz z wiekiem zmienia się nasz charakter
Najnowsze badania wykazują, że wraz z wiekiem zmienia się nasz charakter (Shutterstock)

Sześćdziesiąt lat później Harris i jego współpracownicy zaprosili do badania ponad 630 osób, które były oceniane w 1950 roku. W sumie 174 uczestników (w tym 92 kobiety) w wieku 77 lat zgodziło się poddać nowej serii testów.

Ponownie ocenili oni cechy, które wyszczególnili nauczyciele w pierwszym etapie badania. O pomoc w ocenie poprosili również swoich bliskich i znajomych. Następnie wypełnili testy inteligencji i ogólnego samopoczucia.

Okazało się, że oceny charakterów osób w wieku 14 i 77 lat były zupełnie odmienne. Na przestrzeni lat osobowość ludzi znacząco się zmieniła.

Badania wykazały jednak, że pojawiają się pewne zastrzeżenia. Wielkość próby była bardzo mała i niezróżnicowana. Oryginalne badanie nie pozwoliło uczestnikom na samodzielną ocenę, więc wyniki były wyłącznie uzależniona od oceny nauczyciela. Ponadto, ocena może zawierać błędy, czy to ze strony nauczyciela, czy bliskiej osoby i rodziny.

ZOBACZ TAKŻE:

Co ważniejsze, naukowcy koncentrują się na powiązaniu między wynikami testów osobowości, a nie na okolicznościach, które mogą mieć wpływ na zmiany w cechach osobowości przez całe życie. Nieuchronnie, potrzebne są dalsze badania w celu zbadania, dlaczego nasze osobowości nie pozostają stałe w podeszłym wieku.

Podobne badanie, przeprowadzone w 2014 roku na ponad 23 000 ludzi w Niemczech, wykazało, że osobowość osób starszych może się zmienić podobnie jak u młodych dorosłych. Naukowcy odkryli, że aż do 25 proc. uczestników doświadczyło dramatycznych zmiany osobowości po ukończeniu 70. roku życia. Co ciekawe zauważyli, że zmiany zdrowotne, posiadanie wnuków i emerytura wywołała tylko małe różnice w osobowości.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy...

zobacz galerię

Psychologowie zastanawiają się, czy za te zmiany są odpowiedzialne zmiany w codziennym życiu osób starszych, czy też zmienia się ich nastawienie do życia.

Zmiany osobowości mogą być skutkiem starzenia. Dla tych, którzy mieli straszną osobowość w młodości, nowa osobowość może być miłe widzianą i potrzebną zmianą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.