Trwa ładowanie...

Wykańcza wątrobę i serce. Wystarczy 70 gramów tygodniowo, by usłyszeć tę diagnozę

 Katarzyna Prus
08.06.2022 17:56
Lekarze ostrzegają, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu
Lekarze ostrzegają, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu (Getty Images)

Alkohol uderza w wątrobę, ale irlandzcy naukowcy dowiedli, że równie duże szkody wyrządza sercu. Nawet umiarkowane ilości kilkakrotnie zwiększają ryzyko problemów kardiologicznych. - Rezygnowanie z alkoholu w tygodniu wcale nie chroni nas przed negatywnymi skutkami dla zdrowia, jeśli w weekend pijemy nadmiernie - ostrzega prof. Marcin Grabowski, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

spis treści

1. Każda dawka alkoholu uderza w wątrobę i serce

Liczne badania nie pozostawiają złudzeń, że alkohol szczególnie uderza w wątrobę. Toksyczne substancje powodują nieodwracalne uszkodzenia hepatocytów – komórek, które tworzą miąższ w wątrobie. Sięganie po alkohol to krótka droga do przebudowy komórek wątrobowych i ich włóknienia. Naukowcy z World Cancer Research od dawna ostrzegają, że zaledwie trzy drinki lub kieliszki wina dziennie wystarczą, by zwiększyć ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Teraz udowodniono, że równie destrukcyjny wpływ alkohol ma na serce. Wyniki badania zaprezentowano na kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego Heart Failure 2022.

Zobacz film: "Pijesz alkohol? Takie zmiany zachodzą w ciele"

Irlandzcy naukowcy dowiedli, że nawet umiarkowane dawki alkoholu, powszechnie uważane za bezpieczne, mogą być szkodliwe. Przez ponad pięć lat monitorowali stan serca uczestników badania w kontekście ich nawyków związanych z piciem alkoholu. Odkryli, że ryzyko problemów kardiologicznych w związku z piciem alkoholu wzrosło ponad czterokrotnie. Badacze obserwowali wzrost ryzyka zarówno w przypadku nadmiernych, jak i umiarkowanych ilości alkoholu.

Nawet umiarkowane dawki alkoholu szkodzą sercu
Nawet umiarkowane dawki alkoholu szkodzą sercu (Getty Images)

- Nasze badanie sugeruje, że picie ponad 70 g alkoholu tygodniowo wiąże się z pogorszeniem objawów poprzedzających niewydolność serca lub prowadzi do objawowej niewydolności serca – powiedziała autorka badania dr Bethany Wong ze Szpitala Uniwersyteckiego św. Wincentego w Dublinie, cytowana przez serwis EurekAlert.

Dr Wong dodała, że potrzebne jest bardziej ostrożne podejście do alkoholu. Dla zminimalizowania ryzyka uszkodzenia serca tygodniowe spożycie alkoholu powinno się ograniczyć do mniej niż jednej butelki wina lub mniej niż trzech półlitrowych puszek 4,5 proc. piwa.

2. Ogranicz picie do minimum

- Nie ma czegoś takiego jak zalecana profilaktyczna dawka alkoholu, a badania naukowe dotyczące potencjalnego pozytywnego wpływu alkoholu na układ sercowo-naczyniowy są niejednoznaczne. Są dane, które potwierdzają, że umiarkowane spożycie może mieć pozytywny wpływ na ryzyko sercowo-naczyniowe, ale są też takie, które dowodzą, że pozytywny efekt w ogóle nie jest obserwowany - zaznacza prof. Marcin Grabowski, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mimo to wiele osób pije alkohol profilaktycznie, co lekarz uważa za skandaliczne.

- Stosują na przykład koniak na obniżenie ciśnienia czy lepsze krążenie. Nie można jednak na własną rękę definiować bezpiecznych dawek, bo można wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku - tłumaczy kardiolog.

- Możemy mówić jedynie o maksymalnej dawce alkoholu, która potencjalnie nie powinna być szkodliwa dla układu sercowo-naczyniowego w przypadku zdrowych osób. Dla mężczyzn będzie to 20-30 g czystego alkoholu dziennie, ale nie więcej niż 140 g tygodniowo. To na przykład dwa kieliszki wina dziennie, ale pite pięć razy w tygodniu, bo przynajmniej dwa dni powinny być wolne od alkoholu - podkreśla prof. Grabowski.

W przypadku kobiet ta dawka będzie o połowę mniejsza, czyli maksymalnie 10-20 g czystego alkoholu dziennie, ale nie więcej niż 80 g tygodniowo.

3. Nie pijesz na tygodniu, ale nadrabiasz w weekend? Uważaj

- Powinniśmy pamiętać, że czym innym jest rozłożenie tych dawek na dni, a czym innym skumulowanie ich na przykład w weekend i zafundowanie organizmowi dużej ilości alkoholu na raz. W takim przypadku fakt, że wstrzymujemy się od picia alkoholu w tygodniu wcale nie nas nie ochroni przed szkodliwymi skutkami dla zdrowia. A wiele osób nadal uważa, że tak to właśnie działa - ostrzega prof. Grabowski.

Na negatywne skutki picia alkoholu są tak samo narażone młode, jak i starsze osoby.

- Mogą wystąpić m.in. zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków, dodatkowe skurcze. Przyczynia się to także do rozwoju niewydolności serca łącznie z kardiomiopatią alkoholową, czyli postępującą chorobą mięśnia sercowego - wylicza kardiolog.

- Alkohol może też wpływać na to, jak organizm metabolizuje leki. Oznacza to, że niektóre będą działać silniej, a niektóre słabiej. W przypadkach poalkoholowych chorób wątroby, stosowanie niektórych leków we wskazanach kardiologicznych może być ograniczone - wyjaśnia prof. Grabowski.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze