Trwa ładowanie...

Neurobiolog ostrzega: te nawyki stopniowo rujnują mózg

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
27.06.2023 09:52
Jedząc takie jedzenie, powoli niszczysz swój mózg
Jedząc takie jedzenie, powoli niszczysz swój mózg (Getty Images, TikTok)

Amerykańska neurobiolożka Emily McDonald podkreśla, że dla utrzymania dobrej kondycji mózgu i powstrzymania procesów demencji kluczowe są nawyki związane ze snem. Chodzi o to, w jaki sposób spędzamy czas przed położeniem się do łóżka i tuż po przebudzeniu.

spis treści

1. Nawyki, które przyspieszają starzenie mózgu

Nie jesteśmy w stanie zupełnie zapobiec rozwoju większości chorób otępiennych, ale jak podkreślają eksperci, możemy je opóźnić i ograniczyć ich skutki. Badania naukowców z Rush University Medical Center w Chicago wskazują, że trening umysłu pozwala przesunąć pojawienie się objawów demencji nawet o pięć lat. Dzięki stymulującym czynnością poznawczym można doprowadzić do zmian w strukturze i funkcji mózgu, wzmacniając systemy nerwowe.

Obserwacje prowadzono przez siedem lat na grupie blisko dwóch tysięcy osób ze średnią wieku 80 lat. Naukowcy odkryli, że u osób, które ćwiczyły mózg kilka razy w tygodniu, objawy otępienia pojawiły się nawet o kilka lat później. W grupie z dużą aktywnością umysłową - seniorzy, którzy często czytali, pisali, rozwiązywali łamigłówki - objawy otępienia pojawiały się dopiero w wieku 94 latach.

2. Trzy nawyki kluczowe dla zdrowia mózgu

Emily McDonald wskazuje na trzy nawyki, którymi nieświadomie szkodzimy naszemu mózgowi. Pierwszy błąd to wpatrywanie się w telefon wieczorem - to opóźnia zaśniecie i powoduje gorszą jakość snu. Nawet kiedy wyłączymy telefon, mózg przed długi czas będzie przetwarzał informacje zebrane bezpośrednio przed snem, a to utrudni regenerację. W związku z tym przynajmniej na godzinę przed snem nie powinno się oglądać telewizji, ani patrzeć w ekran telefonu czy laptopa.

Zobacz film: "8 rzeczy, które zwiększają ryzyko demencji"
Długotrwały niedobór snu prowadzi do upośledzenia funkcji mózgu i śmierci komórek nerwowych
Długotrwały niedobór snu prowadzi do upośledzenia funkcji mózgu i śmierci komórek nerwowych (Adobe Stock)

Wszechobecne technologie powodują, że sięgamy po ekrany nie tylko przed snem, ale również od razu po przebudzeniu. "Wiele osób czyta stresujące rzeczy, co powoduje, że sami są zdenerwowani. To, na co wystawiasz swój mózg, jest bardzo ważne, dlatego nie patrz na telefon przez co najmniej 20-30 minut po przebudzeniu" - przekonuje.

Trzeci nawyk, który radzi wyeliminować eksperta to sięganie po słone, tłuste przekąski i nadmiar przetworzonej żywności w diecie. To dieta bardo szkodliwa dla mózgu, która przyspiesza procesy demencyjne. Bardzo ważne jest też unikanie długich przerw między posiłkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze