Niania do dziecka

Zwykle, kiedy mama wraca do pracy i nie ma z kim zostawić dziecka, staje się to dla niej problemem. Jednym z pomysłów opieki nad dzieckiem, jakie przychodzą jej wtedy do głowy, jest pozostawienie go z nianią. Czym więc mama powinna się kierować przy wyborze niani? O co zapytać potencjalną kandydatkę na nianię? Czy wybór niani jest łatwy?
Niestety, nie jest to takie proste, dlatego warto zacząć poszukiwania co najmniej pół roku przed pójściem do pracy. Doświadczenie i referencje są istotne, ale ważniejsze jest to, jakim niania jest człowiekiem i czy ma dobre podejście do dzieci. Warto pamiętać, że potrzeba czasu, aby dziecko poznało nianię i przyzwyczaiło się do niej. W przeciwnym razie rozstanie z mamą na czas pracy będzie dla niego traumą.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Jak znaleźć nianię do opieki nad dzieckiem?

Jak znaleźć dobrą nianię dla swojego dziecka? Zastosuj się do poniższych wskazówek:

Spacer z nianią

Przy doborze niani najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jakim jest ona człowiekiem i czy ma dobre podejście do dzieci.

 • Wybierając osobę do opieki nad swoim dzieckiem, nie bój się pytać jej o szczegóły dotyczące doświadczenia w opiekowaniu się dzieckiem. Możesz zadać jej kilka podstawowych pytań z zakresu rozwoju maluszka, zasad pielęgnacji i higieny dziecka - takich, na które sama znasz odpowiedź.
 • Pamiętaj, że masz prawo zapytać nianię o stan zdrowia i nawyki codziennego życia, np.: czy niania pali papierosy, czy jeździ na rowerze? Osoby aktywne, o schludnym wyglądzie, dobrze się odżywiające i dbające o siebie i swoje zdrowie, z pewnością lepiej zaoopiekują się twoim dzieckiem.
 • Zaufaj intuicji i nie decyduj się na kogoś, kto budzi w tobie jakiekolwiek wątpliwości. Powierzasz tej osobie swoje dziecko, dlatego powinna ona wzbudzać twoją sympatię, ale też poczucie zaufania. Jeśli mimo dobrych referencji i dużego doświadczenia potencjalna opiekunka do dziecka sprawia na tobie nie najlepsze wrażenie, nie powierzaj jej dziecka.
 • Upewnij się, że niania ma możliwość podjęcia się pracy w godzinach, które odpowiadają tobie i twojej rodzinie lub ich elastycznego dostosowania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Częste zmiany opiekunek nie wpływają dobrze na dziecko.
 • Przemyśl, czego oczekujesz od niani i czego potrzebuje twoje dziecko? Czy ważniejsze dla ciebie jest wieloletnie doświadczenie starszej niani, czy zapał młodszej osoby?
 • Spytaj koleżanek, czy nie mogłyby polecić ci kogoś sprawdzonego lub skorzystaj z agencji opiekunek do dzieci. Korzystanie z ogłoszeń w Internecie lub prasie to najmniej polecana forma szukania niani.

Jak zacząć współpracę z nianią?

Aby wasze stosunki dobrze się układały, pamiętaj o kilku sprawach:

 • Jeżeli zdecydujesz się na specjalistkę, osobę wykształconą i przygotowaną do zawodu niani, prawdopodobnie będzie ona miała swoje metody w temacie, jak dobrze wychować dziecko.
 • Bez względu na to, czy niania jest specjalistką, czy osobą z pasją opiekującą się dziećmi, poproś ją o szczegółowy zakres jej propozycji i koniecznie omów z nią zasady, jakie panują w waszym domu, czyli na przykład pory posiłków lub rodzaje kar (w zależności od przewinienia).
 • Dobra niania będzie się starała nie wprowadzać zamieszania w życie dziecka i dostosuje swoje metody do zwyczajów danej rodziny, a przede wszystkim do dziecka.
 • Stopniowo oswajaj dziecko z nianią. Na początku niech przychodzi na kilka godzin dziennie (w twojej obecności) - będziesz miała okazję zaobserwować, jak odnosi się do dziecka i czy ma z nim dobry kontakt.
 • Na wstępie ustal też wszystkie warunki pracy i wynagrodzenia. Ustal na przykład wynagrodzenie za pracę w weekendy, a także zasady korzystania ze sprzętów domowych.
 • Pamiętaj - niania nie jest gosposią. Niania powinna być do dyspozycji tylko i wyłącznie twojego dziecka. Dlatego konkretnie określ zakres jej obowiązków.

Jak sprawdzić, czy praca niani się sprawdza?

Nawet jeśli wygląda na to, że niania nawiązała więź z dzieckiem, a pociecha dobrze czuje się w jej towarzystwie, do niani miej ograniczone zaufanie. Zwłaszcza na początku waszej współpracy. Zawsze masz prawo zadzwonić do domu, aby spytać nianię, co robi dziecko. Dobrym pomysłem jest wcześniejszy powrót do domu raz na jakiś czas, co pozwala zaskoczyć nianię i sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Można także wypytać sąsiadów, czy nie zauważyli czegoś dziwnego w zachowaniu niani.
Kiedy mama wraca do pracy i zostawia dziecko z obcą osobą, powinna zwrócić uwagę na stosunek dziecka do niani. Jeśli na jej widok jest smutne lub zaczyna płakać, jest to sygnał, że należy jak najszybciej podziękować jej za współpracę.

Warto poświęcić trochę czasu na spotkania w wieloma kandydatkami na nianię, zanim zdecydujemy się na zatrudnienie jednej. Powierzając niani swój największy skarb, warto z uwagą śledzić zachowanie potencjalnych opiekunek podczas takich spotkań. Jeżeli niania od samego początku jest zainteresowana naszym dzieckiem, dopytuje nas, co lubi nasza pociecha, umie ją zainteresować swoją osobą, a przy tym prawidłowo odpowiada na nasze pytania, być może jest to właśnie ta osoba, której szukamy?

Komentarze (1)
~Kresti
~Kresti 7 miesięcy temu

Jeżelic chcemy mieć pewność, że zatrudniliśmy właściwą osobę - można też skorzystać z pomocy detektywa. opcja może skrajna, ale tez skrajnie skuteczna. mi pomagała Pani Skrzypek i dobrze, bo mogliśmy się wpakować przez nierozwagę w spore tarapaty!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powrót do pracy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Powrót do pracy
Powrót do pracy

Spacer z nianią

Spacer z nianią

Przy doborze niani najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jakim jest ona człowiekiem i czy ma dobre podejście do dzieci.

Powrót do pracy

Odpowiedni wiek do żłobka

Odpowiedni wiek do żłobka

Psychologowie są zdania, że nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka. Lepiej poczekać, aż maluch skończy przynajmniej pierwszy rok życia.

Powrót do pracy

Nowe umiejętności dziecka

Nowe umiejętności dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niejednokrotnie odbiera nam możliwość uczestniczenia w ważnych i pierwszych chwilach naszego dziecka.

Powrót do pracy

Maluch z babcią

Maluch z babcią

Babcie często rozpieszczają wnuki i pozwalają im na wiele rzeczy, do których rodzice mają krytyczne nastawienie.

Powrót do pracy

Opieka nad dzieckiem

musi podjąć, zanim zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Tymczasem związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno (...) do pracy Kobieta, zanim zdecyduje się na...

Powrót do pracy

Rozstanie z dzieckiem

w tym, czy uda nam się je pokonać czy nie. Jak przetrwać rozstanie z dzieckiem po powrocie do pracy i co zrobić, by dziecko jak najmniej dotkliwie przeszło (...) rozłąkę z mamą? Co po urlopie macierzyńskim? Kiedy...

Powrót do pracy

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Dziecko w żłobku czy pod opieką mamy? To częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc babci lub nie stać (...) otoczeniem, może - paradoksalnie - wpłynąć pozytywnie na system obronny organizmu naszego...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Niania elektroniczna

się w ten sposób spędzać wieczory, zastanów się nad kupnem elektronicznej niani. Elektroniczna niania może ułatwić opiekę nad dzieckiem. Pod warunkiem (...) niania? Elektroniczna niania...

SIDS (śmierć łóżeczkowa, zespół nagłej śmierci niemowląt)

Śmierć łóżeczkowa a monitory oddechu

one pola magnetycznego, nie mają kontaktu z dzieckiem oraz wykonane są z materiałów potwierdzonych certyfikatem. Jednym słowem elektroniczna niania (...) Kiedy w domu pojawia się dziecko, staramy się...