Trwa ładowanie...

Nie bagatelizuj pierwszych objawów. Mogą zwiastować wylew

Udar krwotoczny mózgu, powszechnie nazywany wylewem, cechuje wysoka śmiertelność. Okazuje się bowiem, że po jego przebyciu umiera aż połowa pacjentów. Najważniejsza jest wiec szybka reakcja i podjęcie odpowiednich działań.

spis treści

1. Udar krwotoczny mózgu

Wylew może prowadzić do ciężkiej, a niekiedy trwałej niepełnosprawności. Przyczyną udaru krwotocznego mózgu jest pęknięcie naczynia krwionośnego lub tętniaka. Krwawienie prowadzi do uszkodzenia mózgu.

Leczenie głównie polega na stabilizacji pacjenta oraz zabiegu neurochirurgicznego. Krwotok można ograniczyć operacyjnie, ale najważniejsza jest szybka reakcja. Jak objawia się wylew i co powinno wywołać nasz niepokój?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Konsekwencje wylewu

Szybka reakcja może uratować życie i ograniczyć szkody. Liczy się każda sekunda, bo udar krwotoczny mózgu postępuje bardzo szybko. Może doprowadzić do śpiączki, utraty świadomości, ataku padaczki, a nawet śmierci.

Pierwszym niepokojącym objawem, który może sugerować wylew jest silny ból głowy. Pacjenci mówią, że pojawia się nagle i rozsadza czaszkę. Może prowadzić także do wymiotów oraz postępującego deficytu neurologicznego.

Szybka reakcja zwiększy szanse na przeżycie
Szybka reakcja zwiększy szanse na przeżycie (GettyImages)

3. Niepokojące sygnały

Kolejnym sygnałem, że należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem jest niedowład połowiczy, czyli upośledzenie siły mięśniowej oraz zakresu ruchów kończyn. Niedowład i paraliż najczęściej występuje po jednej stronie ciała.

Zaburzenia przytomności oraz problemy z mówieniem to kolejne objawy, które mogą wskazywać na wylew. Udar krwotoczny mózgu może objawiać się także problemami z widzeniem, zaburzeniami oddechu oraz wahaniem tętna i ciśnienia.

4. Liczy się każda sekunda

Im większe uszkodzenie, tym więcej dolegliwości. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z charakterystycznych objawów wylewu, należy niezwłocznie wezwać pogotowie lub zabrać chorego do szpitala.

Natychmiastowa pomoc medyczna nie tylko zwiększy szanse na przeżycie, ale także pomoże ograniczyć negatywne skutki. Nie należy bagatelizować objawów, gdyż konsekwencje mogą być tragiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza