Objawy kamicy nerkowej - kolka nerkowa, problemy z oddawaniem moczu, inne symptomy
Schorzenia nerek zazwyczaj kojarzymy z bólem w dolnej części pleców. W ten sposób najłatwiej jest nam rozpoznać, że dzieje się coś niepokojącego z układem moczowym. Kamica nerkowa również objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, jednak mogą jej towarzyszyć inne symptomy – wydawałoby się, że zupełnie niezwiązane z funkcjonowaniem nerek. Poniżej przedstawiamy dolegliwości, które mogą świadczyć o pojawieniu się kamieni w nerkach i drogach moczowych.
1. Objawy kamicy nerkowej - kolka nerkowa
To najbardziej charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa i promieniuje do pachwiny oraz podbrzusza. Może nawet dojść do wewnętrznej strony ud. Jego przyczyną jest przemieszczanie się kamienia w moczowodzie i zablokowanie naturalnej drogi przepływu moczu.
Atak kolki jest nagły i może trwać nawet kilka dni. Ból jest silny i rozdzierający. Może się na przemian nasilać i łagodnieć, a ustaje, kiedy kamień przemieści się z moczowodu do pęcherza.
Aby złagodzić przykre dolegliwości, należy udać się jak najszybciej do lekarza. Wcześniej można przyjąć środki przeciwbólowe. Niestety, ból jest z reguły bardzo silny i niezależny od pozycji, jaką pacjent przyjmuje. Dobrym pomysłem jest przyłożenie gorącego termoforu do bolącego miejsca. W najgorszym przypadku atak kolki nerkowej może zakończyć się nawet utratą przytomności.
2. Objawy kamicy nerkowej - problemy z oddawaniem moczu
Kolejnym objawem kamicy nerkowej jest częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Towarzyszy temu odczucie bolesnego parcia na pęcherz. Zdarza się, że w moczu pojawiają się krwinki czerwone – jest to tzw. krwiomocz. Bardzo często objaw ten jest mylony z zapaleniem pęcherza moczowego.
3. Inne objawy kamicy nerkowej
Kamica nerkowa może objawiać się również w dość nietypowy sposób – przez wymioty, wzdęcia i nudności. Są to symptomy, które w pierwszej kolejności łączymy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, ale nie można wykluczyć również choroby nerek. Właśnie dlatego należy być czujnym i zwracać uwagę na różne sygnały, które wysyła nasz organizm.
Kamicę można też rozpoznać po tępym bólu pleców. Chory może odnosić mylne wrażenie, że jest to spowodowane schorzeniem kręgosłupa. Tymczasem ten ból jest wynikiem wypełnienia kielichów i miedniczek nerkowych kamieniami.
Zdarza się, że chorobie towarzyszy też podwyższona temperatura i dreszcze. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, ponieważ gorączka jest symptomem pojawienia się stanu zapalnego.
4. Brak objawów kamicy nerkowej
Kiedy kamienie są jeszcze małe, często nie wywołują żadnych objawów. Można przez wiele lat nie zdawać sobie sprawy z tego, że cierpi się na kamicę nerkową. Dopiero, gdy złogi stają się tak duże, że blokują naturalny przepływ moczu, wówczas cały organizm człowieka odczuwa, że dzieje się coś niepokojącego.
Dlatego tak ważne jest systematyczne poddawanie się badaniom lekarskim. Aż 7 proc. populacji cierpi na kamicę nerkową. Są to przede wszystkim mężczyźni między 30. a 50. rokiem życia. Nie można więc odpuścić sobie i myśleć, że ciebie to na pewno nie dotknie. Wykonanie badania moczu przynajmniej raz w roku jest absolutnym minimum – to prosty, ale konieczny krok do tego, by cieszyć się zdrowymi nerkami.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.