Trwa ładowanie...

Nie czujesz strachu, nie potrafisz się cieszyć ani smucić. To może być anhedonia – niezdolność do odczuwania emocji

Emocjonalne znieczulenie, czyli niezdolnośc do odczuwania uczuć jest jednym z objawów depresji.
Emocjonalne znieczulenie, czyli niezdolnośc do odczuwania uczuć jest jednym z objawów depresji. (iStock)

Poczucie pustki, utraty, niechęć do życia, apatia, smutek – to niektóre z typowych objawów depresji. To choroba, która dotyka coraz szerzej grupy osób. Mówi się, że jest demokratyczna, bo dopada różne osoby niezależnie od wieku, płci czy statusu materialnego. Mniej znanym objawem depresji jest anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania emocji.

1. Jednostka chorobowa - anhedonia

Szacuje się, że na depresję cierpi w Polsce ponad 1,5 mln osób. Każdego roku ilość chorych rośnie, tymczasem na leczenie decyduje się niespełna połowa pacjentów. Dla wielu ta choroba jest wciąż problemem, do którego wstydzą się przyznać.

Wczesne objawy demencji naczyniowej. Sprawdź, co to za choroba
Wczesne objawy demencji naczyniowej. Sprawdź, co to za choroba [6 zdjęć]

Demencja naczyniowa, to druga po chorobie Alzheimera, najczęściej diagnozowana choroba otępienna. Ma

zobacz galerię

Spektrum zaburzeń, które wywołuje depresja jest bardzo szerokie. Jednym z nich jest upośledzenie sfery odpowiedzialnej za emocję i uczucia. Pacjenci tracą zdolność do odczuwania radości i przyjemności zarówno emocjonalnej jak i cielesnej.

Zobacz film: "Depresja i stany lękowe u starszych osób. Rozwiązaniem jest profil na Facebooku"

Wielu z nich mówi, że nic ich nie cieszy, mają poczucie jakby wszystko rozgrywało się gdzieś obok nich, jakby byli tylko obserwatorami swojego życia. Psychiatrzy określają ten stan jako anhedonię.

2. Objawy anhedonii, czyli zaburzeń w odczuwaniu emocji

Typowe sytuacje z codziennego życia, takie jak spotkanie z bliskimi, wykonywanie ulubionych czynności, przestają cierpiącemu na anhedonię sprawiać przyjemność. Dodatkowo chorzy skarżą się na emocjonalną pustkę.

Nie tylko przestają odczuwać radość, ale tracą zupełnie zdolność do przeżywania pozytywnych i negatywnych emocji, nie są zdolni do jakiejkolwiek empatii. Dochodzi u nich do tzw. "emocjonalnego znieczulenia".

Anhedonia jest typowym przejawem zaburzeń depresyjnych. Często pojawia się ona nie tylko jako sam przejaw choroby ale jako efekt stosowanej u pacjentów farmakoterapii. Część zalecanych leków przeciwdepresyjnych (m.in. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) może wywoływać u chorych takie skutki uboczne.

3. Diagnozowanie anhedonii

Zarówno anhedonię pierwotną będącą jednym z objawów depresji, jak również wtórną wywołaną przez leki, da się leczyć.

Psychiatrzy są w stanie zdiagnozować u pacjentów chorobę za pomocą Skali Odczuwania Przyjemności SHAPS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze