Trwa ładowanie...

Niebezpieczne substancje w syropach na kaszel

Avatar placeholder
15.10.2021 18:34
 Przedawkowanie syropów na kaszel może grozić halucynacjami
Przedawkowanie syropów na kaszel może grozić halucynacjami ((123rf) Przedawkowanie syropów na kaszel może grozić halucynacjami)

W sezonie jesienno-zimowym są prawdopodobnie jednymi z najczęściej kupowanych leków. Przyjmowane w dawkach określonych w ulotce hamują odruch odkaszlania lub mają działanie wykrztuśne. Syropy na kaszel. Choć mają zastosowanie lecznicze, trzeba na nie uważać. To za sprawą niebezpiecznych dla zdrowia składników.

spis treści

1. Leki na kaszel

Leki na kaszel przeznaczone są dla pacjentów, którzy zmagają się z chrypką, swędzeniem i gęstą wydzieliną w gardle. Mogą je też przyjmować osoby, którym zalega on w układzie oddechowym i potrzebują wsparcia w wywołaniu odruchu kaszlu.

Nierzadko kupujemy je bez konsultacji z lekarzem i pijemy szybko, byle tylko wyzdrowieć. Niestety, nie jest to najlepszy sposób na poprawę kondycji. Leki przeciwkaszlowe, jeśli są przyjmowane w dużych dawkach, mogą działać jak narkotyki. Lekarze mówią wprost: te preparaty zawierają substacje uzależniające. Mowa o bromowodorku dekstrometorfanu, fosforanie kodeiny lub pseudoefedrynie.

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

Sprawdźmy, jaki wpływ na organizm mają te substancje.

2. Niebezpieczna kodeina

Kodeina (fosforan kodeiny) jest pochodną morfiny, należy do opioidów. W syropach na kaszel suchy znajduje się w bezpiecznych dla zdrowia dawkach. Takie leki łatwo jednak przedawkować. A wtedy kodeina niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.

Przed skutkami ubocznymi tego składnika przestrzega nawet Europejska Agencja Leków. W przypadku przyjmowania preparatów z kodeiną zaleca ona dużą ostrożność. Dlaczego?

Przeczytaj także:

Fosforan kodeiny wpływa na odpowiedzialny za kaszel ośrodek w mózgu. Tam, pod wpływem specjalnego enzymu, składnik przekształca się w morfinę. A stąd już krótka droga do tego, by u chorego wystąpił efekt toksyczny, czyli przedawkowanie.

- Mogą pojawić się objawy podobne do skutków niepożądanych związanych z przedawkowaniem substancji. Najczęściej są to nudności i zawroty głowy – wyjaśnia dr Aneta Górska-Kot, pediatra.

Ale to nie wszystko. W przypadku niewłaściwego przyjmowania preparatów z kodeiną, u chorego można zauważyć euforię, zaburzenia nastroju, senność, zaburzenia oddychania, kołatanie serca, nadmierną potliwość, zwężenie źrenic.

Optymalną dawką terapeutyczną kodeiny dla osób dorosłych jest 45 mg na dobę. Większe ilości mogą wywołać stany lękowe i napady agresji. Spożycie kilkukrotnie większej niż zalecana dawki grozi zaburzeniami pracy mózgu.

7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz
7 leków, które masz w domu i nawet o tym nie wiesz [7 zdjęć]

Gospodynie domowe używają sody oczyszczonej zamiast proszku do pieczenia, dodając ją do wypieków. Jednak

zobacz galerię

Preparatów z kodeiną nie powinny przyjmować osoby chore na astmę – kodeina zmniejsza częstotliwość oddechu. Unikać ich powinni także chorzy na jelita – substancja spowalnia ich pracę.

3. Halucynogenny dekstrometorfan

Obecny jest w syropach i tabletkach, stosowany w przebiegu zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła. Ma działanie tłumiące kaszel, wystarczy, że na dobę wypijemy ok. 90 mg tego składnika. Działanie odurzające dekstrometorfanu pojawia się po wypiciu ok. 220 mg na dobę. Jakie są jego objawy?

- To przede wszystkim poczucie euforii i zaburzenia oddechu – podkreśla dr Górska-Kot. Mogą wystąpić także halucyjnacje, zaburzenia odbierania bodźców.

Syropy z dekstrometorfanem należy pić zawsze według zaleceń lekarza.

4. Pseudoefedryna - nie dla sercowców

Kaszel, zapalenie zatok, zakażenie górnych dróg oddechowych – w leczeniu takich schorzeń można wykorzystywać preparaty z psuedoefedryną. Podobnie jak poprzednie substancje wykazuje ona właściwości terapeutyczne, ale po przedawkowaniu może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.

- Objawy przedawkowania pseudoefedryny są zależne od pacjenta. U jednego może wystąpić nadmierna senność, a u innego – zbytnie pobudzenie. Preparaty z tym składnikiem jeszcze kilka lat temu mogły przyjmować roczne dzieci. Na szczęście, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii, teraz te leki dostępne są dla tych powyżej drugiego roku życia – wyjaśnia dr Górska-Kot.

Jednym z najgroźniejszych działań ubocznych pseudoefedryny są zaburzenia rytmu serca oraz stany lękowe. Substancja może prowadzić do zatrzymania moczu, bólów i zawrotów głowy.

Leków z pseudoefedryną nie powinny przyjmować chorzy na cukrzycę, nadczynność tarczycy oraz pacjenci z chorobami serca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze